Корпоративний конфлікт чи розправа?
Чернівецький телеканал ТВА понад тиждень мовчить23 липня цього року чернівецький канал ТВА раптово припинив своє мовлення внаслідок... пошкодження ретрансляційного обладнання через коротке замикання на обласному державному телебаченні (ЧОДТРК), на якому обслуговують ще чотири канали. Проте, як зазначила гендиректор каналу ТВА Тата Кеплер, дивним чином постраждало лише їхнє обладнання. Щоб відремонтувати технічні прилади, працівників мовника у приміщення державного телебачення не впустили. «Обладнання ТВА постраждало внаслідок потрапляння туди піни з вогнегасників, коли гасили пожежу, яку утворило коротке замикання. Сталося це за кілька хвилин до того, як державний канал «Буковина» повинен був перемкнути тумблер і передати мовлення ТВА, з яким ділять одну частоту», — розповіла Тата Кеплер.
Натомість, за словами гендиректора облдержтелерадіокомпанії «Буковина» Любові Годнюк, державний канал до проблем ТВА немає жодного стосунку. «Очевидно, що керівництво наших колег не дуже розбирається у справі, якою займається та звинувачує всіх підряд. І нашому каналу, і колегам-телевізійникам можливість вести своє мовлення надає ОРТПЦ. ТВА уклало з ними угоду щодо розповсюдження телевізійного сигналу, відповідно з ними вони й повинні вирішувати ті проблеми, що в них виникли. Очевидно, що Таті Кеплер варто краще розібратися з тим, до кого звертатися для вирішення труднощів, що виникли», — пояснила Любов Годнюк.
Працівники незалежного ТВА продовжують наполягати: канал свідомо знищують, і відповідальність за події довкола мовника покладають на керівництво області. «Здається, що це звичайна помста влади за викривальні матеріали, які виходили на телеканалі. ТВА готове відновити мовлення, проте чиновники цього не дозволяють. На жаль, змушені констатувати, що проти нас ведуть викривальні ігри», — повідомляється у зверненні колективу ТВА, яке зачитала журналістка Юлія Сафтенко.
Упродовж минулого тижня канал не працював. 29 липня обурені журналісти зібралися під стінами Чернівецької облдержадміністрації з вимогою зустрічі з керівниками області. У мітингу взяло участь понад шістдесят медійників та мешканців міста, які відстоювали свої права: одні — на роботу, інші — на отримання інформації. Утім, до представників засобу масової інформації голова обласної ОДА Михайло Папієв не вийшов. З журналістами зустрівся перший заступник губернатора Георгій Галиць. Утім, конструктивної розмови, як констатують журналісти, так і не відбулося.
Не знайшовши можливості вийти до мітингувальників, губернатор області Михайло Папієв натомість провів брифінг, на якому заявив, що влада області не хоче брати жодної участі в конфлікті довкола телеканалу і не має повноважень впливати на ситуацію з ТВА. «Це виключно корпоративний конфлікт. Нехай ТВА розбереться з своєю технічною документацією та обладнанням. За тиждень можна було протягти оптоволоконну мережу до телетрансляційної вежі. Цих проблем не було б. Обласна адміністрація не буде ні закривати, ні відкривати жоден приватний телеканал», — зауважив Михайло Папієв.
На думку головного редактора Чернівецького порталу Buknews Юрія Чорнея, закриття каналу ТВА — пряме порушення прав громадян на інформацію. «Люди повинні отримувати новини і не страждати через те, що хтось вирішив закрити канал. Гадаю, що це витівки влади, адже вона хоче притиснути ЗМІ. Відомо, що хто ближче і лояльніше ставиться до влади, у того не виникає проблем. Думаю, що ТВА закривати не потрібно, адже там випускалися якісні новини», — зауважив Юрій Чорней.
До речі, напередодні пікетування журналістів Незалежна медіа-профспілка України виступила із заявою, в якій у кризовій ситуації звинуватила місцеву владу, яка не бере на себе відповідальність і не хоче вирішувати технічну проблему. Буковинський політолог Ігор Буркут ситуацію з ТВА назвав «боротьбою, не потрібною глядачам».
— Кожен має право висловлювати свою думку. Звісно, тут є приватні інтереси. Іде боротьба, незрозуміла для переважної більшості глядачів. Але їх це не цікавить, — відзначив експерт. — Вони хочуть дивитися телевізор, отримувати інформацію. Адміністрація не може наказати натиснути той чи інший тумблер. Але вона може «натиснути» на ті чи інші підпорядковані їй структури, щоб вони посприяли швидшому вирішенню проблеми. Все-таки це адміністрація, і журналістів можна зрозуміти. Але будь-яка влада хоче контролювати ЗМІ. Говорити про деталі, не говорячи про суть, — не найкраща позиція для керівництва області».
Доки скандал триває, медіа-експерти з пересторогою нагадують: якщо мовник не запрацює найближчим часом, його можуть позбавити ліцензії й закрити назавжди.
P.S. Поки верстався номер, стало відомо, що канал ТВА відновив мовлення в кабельних мережах. Директор каналу Тата Кеплер назвала це «маленькою перемогою».