Медiановини
Відмовляються публікувати матеріали, що критикують владу
Представники сумської регіональної платформи громадянського руху «Чесно» констатували факт ангажованості комунальних ЗМІ на Сумщині. Громадські активісти дійшли такого висновку за результатами експерименту, котрий полягав у намаганні розмістити в районних газетах області матеріал, де присутня критика на адресу чинної влади. Ідеться про інтерв’ю з директором ГО «Бюро аналізу політики» Олегом Медуницею, який оприлюднив результати розслідувань у сфері державних закупівель.
Як стверджує Олег Медуниця, товари для бюджетних установ Сумщини закуповуються за завищеними цінами. На доказ цього є багато фактів. Приміром, відділ освіти Конотопської міськради закупив продукти харчування для шкіл за цінами, що набагато вищі за ринкові. Так, моркву закуповували по 4,80 грн за кілограм, тушки курей — по 25,80 грн. Такі ціни, як мінімум, на 20% (а щодо моркви — взагалі вдвічі) перевищують ціни на ринку.
Інший приклад — будівництво психоневрологічного диспансеру. «Уже рік ми намагаємося добитися у голови Сумської облдержадміністрації Юрія Чмиря інформацію про те, скільки ж коштує обладнання, яке встановили в новозбудованому психоневрологічному диспансері й у діагностичному центрі в Сумах, — говорить Олег Медуниця. — Але нас водять по колу: то «немає накладних», то «нам невідомо», то «зверніться туди-то». Тому ми й робимо логічний висновок: якщо від нас приховують інформацію, значить, тут присутні елементи корупції».
За інформацією ГО «Фрідом-медіа», протягом березня інтерв’ю з Олегом Медуницею під назвою «Державні закупівлі — під громадський контроль» пропонувалося до друку кільком комунальним виданням Сумської області, обраним шляхом жеребкування. Про те, щоб помістити інтерв’ю безкоштовно, ніхто не хотів і слухати. Що ж стосується розміщення на платній основі, як реклами, результат був аналогічним. Ні шосткинська міська районна газета «Полісся», ні кролевецька районна газета «Кролевецький вісник», ні буринська районна газета «Рідний край», ні лебединська міжрайонна газета «Життя Лебединщини» не погодилися розмістити інтерв’ю з Олегом Медуницею навіть за гроші.
Попри те, що законодавство повністю покладає відповідальність за зміст рекламного повідомлення на рекламодавця, а журналістські стандарти вимагають від медійників плюралізму думок на шпальтах їхніх видань, усі районні газети, до яких звернулися активісти, відмовилися публікувати запропонований їм матеріал. Так, шосткинська районка «Полісся» надіслала відмову електронним листом без жодних раціональних обѓрунтувань свого рішення: мовляв, це інтерв’ю їх не цікавить, і його розміщення у своїй газеті вони вважають недоцільним. Інші пропонували «підправити» матеріал, викресливши всі згадки про голову ОДА Юрія Чмиря, Президента України Віктора Януковича та прем’єр-міністра України Миколу Азарова. Зважаючи на наведені факти, сумські представники громадського руху «Чесно» роблять висновок: на Сумщині є серйозні проблеми зі свободою слова.
Це видання SLOVENSKE SLOVO, засноване нещодавно створеним об’єднанням Slovenska informacna agentcia na Ukraine (SIAU). Перший номер щомісячної газети складається з восьми повноколірних сторінок і виданий тиражем 1000 примірників. Як відзначила завідувач кафедри словацької філології Ужгородського національного університету професор Світлана Пахомова, це перше подібне видання за межами Словаччини. Планують, що газета буде багатомовною: матеріали друкуватимуть словацькою, українською й чеською. В першому числі авторами статей є переважно студенти-словакісти УжНУ, а також учні ЗОШ № 20 м. Ужгорода зі словацькою та українською мовами навчання. Поширюватиметься видання безкоштовно поміж етнічних словаків по всій країні.