Медіаволонтерство в час війни
Олександр Бухтатий: «У зоні АТО катастрофічно мало українських газет. Держава повинна це виправити»
На базі полігону оперативного командування «Захід», що на Рівненщині, де триває бойове злагодження частини Збройних сил України, відбувся Національний круглий стіл «Військова преса та українська журналістика: головні завдання, перспективи розвитку, обмін успішним досвідом щодо взаємодії». У центрі уваги — презентація журналістам та редакторам ЗМІ з усієї України волонтерського медіапроекту «Реформована преса — Українській Армії». По суті, мова про те, як реформовані місцеві газети змогли не лише вийти на самоокупність, а й допомагати оперативно інформувати військових, випускати так звані бригадні газети. Так, 24-та окрема механізована Бердичівська «Залізна бригада» імені короля Данила Галицького стала першим бойовим підрозділом Української армії, де в рамках волонтерської медіаакції започатковано друкований випуск інформаційного бюлетеня «Залізна воля». Ця акція швидко знайшла підтримку волонтерів в інших бригадах, зокрема свої видання започаткували газетярі із Сумської, Чернігівської, Рівненської та інших областей.
«Чутки про швидку смерть преси занадто перебільшені. Особисто я був щиро здивований, коли дізнався, що на момент початку реалізації цієї акції прес-офіцерами «Залізної бригади» (Володимиром Фітьо та Назаром Ільницьким) було підготовлено і поширено в соціальній мережі Facebook 55 щотижневих випусків бригадного інформаційного бюлетеня «Залізна воля». Зрозуміло, що на передовій в Попасній не кожен боєць має доступ до інтернету, а на «доісторичному» принтері роздрукувати тираж нереально. Тому коли постало питання «Чи місцеві редакції готові допомогти нашим військовим?» — першими відгукнулися сумчани, — розповідає головний консультант департаменту інформаційної політики Адміністрації Президента України Олександр Бухтатий. — Перший зверстаний та віддрукований випуск «Залізної волі» ми відвезли на «передок» якраз напередодні Пасхи, і можу особисто засвідчити, що він розійшовся серед бійців на ура і був дуже позитивно сприйнятий своїми читачами. Буквально за кілька тижнів нам вдалося налагодити реальну і дієву взаємодію чернігівських реформованих редакцій з 14-ю бригадою (Волинська, прес-офіцер Надія Замрига, бюлетень «Волинський щит»), а рівненчан — з 128-ю Закарпатською (прес-офіцер Наталя Мещерякова, бюлетень «Пліч-о-пліч»). Сподіваюсь, що незабаром не тільки всі підрозділи ОК «Захід» матимуть свою «фронтову» пресу, а й інші бойові частини ЗСУ отримуватимуть друковані газети».
За словами Бухтатого, ідея бюлетеня, яка належить командиру «Залізної бригади», полковнику Анатолію Шевченку, є об’єктивно корисною та потрібною як для української армії в цілому, так і для окремих підрозділів та офіцерів і солдатів зокрема. І взагалі — на передовій вкрай не вистачає української преси, тому важливим і гідним наслідування назвали учасники національного круглого столу досвід «Дня», коли редакція тричі на тиждень через волонтерів передавала частину накладу в зону АТО. «Телевізор, радіо, інтернет і... окоп, якщо відверто, є не надто сумісними речами, — додає Олександр Бухтатий. — Інша справа — газета. В зоні АТО катастрофічно мало українських видань. На мою думку, проблема в тому, що, по-перше, левова частка відповідних державних органів уваги була приділена телебаченню і радіо. В жодному разі не применшуючи важливість всіх діючих сегментів галузі мас-медіа, треба визнати, що преса у нас залишається на правах «Попелюшки». Адже як можна пояснити той факт, що протягом десятиріч у державному бюджеті на підтримку преси закладається... 50 тис. гривень? На рік, на всіх. Причому відповідно до законодавства суспільно-політичні видання не можуть цими грошима скористатися взагалі. А після того як буде звільнено Дебальцеве, Донецьк, Луганськ та всі інші наші території, що рано чи пізно неодмінно відбудеться, чи потрібно там відновлювати, а можливо, й створювати з нуля українську місцеву газету? Певно, що так. Доставляти туди вже існуючу авторитетну пресу, як «День». А де взяти кошти на ці стартапи? Вважаю, що на цьому етапі саме Українська держава повинна підтримати Українську пресу».
Випуск газети №:
№102-103, (2017)Рубрика
Медіа