«Ми проти зомбування Білорусі»
Активісти з Могильова хочуть замінити російське телебачення на українське та казахстанськеЗ такою ініціативою виступили представники Могильовського регіонального представництва культурного фонду імені Льва Сапеги. Спільно з профспілками вони направили запити у Генеральну прокуратуру, «Білтелерадіокомпанію», а також Міністерство зв’язку та інформації з вимогою припинити ретрансляцію деяких російських каналів через їх яскраво виражену пропагандистську спрямованість. Голова представництва Володимир ШАНЦЕВ розповідає «Дню»:
«Основна тема більшості російських інформаційних програм — події в Україні. Складається враження, що саме Україна і є наразі головною проблемою Росії. Нібито всі російські дороги вже приведені до ладу і ними можна їздити, страшна корупція залишилася у минулому, а люди в маленьких містах почали жити краще. Але ж це не так. Російські телеканали створюють з України образ ворога. Під впливом їх програм відбуваються зміни у свідомості білоруського населення».
«Ще з радянських часів у людей сформувалося уявлення про те, що по телевізору неправди не скажуть. Тому сприймаючи пропагандистську інформацію щодня, наші громадяни почали ставитися до українців значно гірше, ніж раніше. Також населення, яке до 2014 року прагнуло рухатися у Європу, все частіше повертається в бік Росії. Крім того, зміст програм російських каналів підпадає під дію статті 130 Кримінального кодексу Білорусі «Розпалювання расової, національної чи релігійної ворожнечі». Тому цей контент має бути заборонений».
Наразі головних російських ефірних каналів у Білорусі три — «Перший канал», РТР та НТВ. Вони транслюються не у чистому вигляді — до традиційного контенту часто додаються і місцеві новинні програми. При цьому російські новини та політичні шоу на ретрансльованих каналах залишаються у повному обсязі.
Найбільше обурення активістів викликав канал РТР — через програми Володимира Соловйова та Дмитра Кисельова, та НТВ — через надмірну кількість бойовиків та показ жорстокості на екрані. «Перший», на думку заявників, містить менше «шкідливої» інформації, тому його поки вирішили лишити. Замість цих каналів активісти пропонують транслювати один з українських та один з казахстанських каналів, які транслюються російською, розповідає Володимир Шанцев:
«Ми обрали Україну, тому що вона наш найближчий сусід, та Казахстан як країну Євразійського економічного союзу. Населення повинно отримувати різну інформацію та самостійно робити висновки. З цією метою ми і лишили «Перший». Наша організація категорично проти зомбування населення пропагандою. Ми розуміємо, що позитивне рішення щодо нашого звернення неможливе, оскільки білоруська влада надто залежна від Росії. На нашій території навіть є російські військові бази, хоча офіційно наша країна — позаблокова».
Своїм зверненням активісти прагнуть привернути увагу світової спільноти до проблеми Білорусі. Зокрема, до того, що вона поступово втрачає фактичний суверенітет.
До слова, українські канали у Білорусі можна переглянути лише завдяки супутниковій антені, хоча раніше вони входили до пакетів кабельних операторів. У грудні минулого року президенти України та Білорусі домовлялися про ретрансляцію Мінськом українського Першого Національного. Але поки це питання так і лишилося на рівні домовленостей, розповідає керівник управління зв’язків з громадськістю та ЗМІ Національної телерадіокомпанії Світлана Прядко.
«Ми не отримали жодної інформації щодо цього питання. До нас неодноразово зверталися колеги з Білорусі, зокрема «Єврорадіо», та цікавилися, коли почнеться трансляція. Я запитувала про це у керівництва каналу та безпосередньо у Зураба Аласанії, але подальша доля домовленостей президентів йому також невідома. Технічно ми можемо ретранслювати наші програми. Зараз функціонує «Перший Ukraine», який мовить за кордон. Тому якщо нам поставлять завдання на ретрансляцію у Білорусь, ми знайдемо шляхи його втілення. Можливо, це будуть навіть спільні проекти з білоруськими каналами», — підсумовує Світлана Прядко.