Перейти до основного вмісту

«Поінформованість — уже добре...»

Правоохоронцям Києва нагадали норми професійного спілкування з журналістами
04 квітня, 17:08
ЖУРНАЛІСТИ СПОДІВАЮТЬСЯ, ЩО З МІЛІЦІОНЕРАМИ ВДАСТЬСЯ ЗНАЙТИ СПІЛЬНУ МОВУ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

У пам’ятці, розробленій спеціалістами управління зв’язків з громадськістю МВС України, міліціонерам детально роз’яснюють як потрібно правильно себе поводити, коли під час служби вони зустрічаються з журналістами, що виконують свої професійні обов’язки.

— Аналіз конфліктних ситуацій свідчить, що більшість непорозумінь із журналістами виникає під час проведення масових акцій, зйомок співробітників ДАІ та патрульної служби, роботи ЗМІ біля та у приміщеннях райвідділів міліції. Тому правові основи нашої взаємодії зі ЗМІ знайшли своє відображення в пам’ятці. Треба бути готовим до того, що ми перебуваємо під постійним прицілом відеокамер і громадського контролю, адже вимоги суспільства до людей у формі завжди підвищені, — відзначив ініціатор створення пам’ятки, заступник начальника Управління зв’язків з громадськістю МВС України Сергій БУРЛАКОВ.

Як повідомляє офіційний сайт МВС України, у пам’ятці, яку невдовзі поширять серед співробітників зовнішніх служб міліції: дільничних, працівників патрульної служби та Державтоінспекції, чітко прописано, що перешкоджання законній професійній діяльності журналістів тягне за собою відповідальність згідно із ст. 171 Кримінального кодексу. Зокрема, правоохоронцям нагадують, що заборонено: недопускання журналістів на прес-конференції, позбавлення окремих медійників чи ЗМІ права збирати інформацію, вилучати наклад друкованої продукції. Крім цього, у рекомендаціях окремо виділено: «Службова діяльність журналіста не може бути підставою для його арешту, затримання, а також вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених ним матеріалів та технічних засобів, якими він користується у своїй роботі».

— Листівки, які роздали рядовим міліціонерам з нагадуванням прав журналістів, практичного результату не матимуть. Як на мене, це марна витрата грошей на папір та друк. Потрібно шукати інші методи. Наразі в українських реаліях журналісти та міліціонери часто стоять по різні сторони барикад, тому професійні інтереси одних та інших часто вступають між собою у конфлікт, — відзначив у розмові з «Днем» журналіст ТВі Олексій БИК. — Міліція часто зацікавлена в тому, щоб ніхто з людей нічого не знав про конфліктні події, що відбуваються у країні. Журналіст навпаки зобов’язаний продукувати суспільно важливу інформацію, зробити те, що приховують, надбанням широкого загалу громадян. Тому конфлікти між цими сторонами постійно траплятимуться і, певно, методичні рекомендації та пам’ятки, що роздали міліціонерам, цьому не зарадять. У мене також не раз виникали професійні непорозуміння з правоохоронцями, адже часто трапляється, що під час опозиційних мітингів міліція разом з протестувальниками «загортає в обійми» й журналістів. Кадрова політика у МВС, зокрема щодо рядових міліціонерів, повинна бути набагато кращою, ніж є наразі. Тільки тоді можна сподіватися на якісно інший рівень професійного спілкування між співробітниками ЗМІ та міліціонерами.

До речі, у згаданій пам’ятці подано не лише права журналістів, але й міліціонерів. Зокрема, відзначено, що у разі необхідності правоохоронцю «дозволено тимчасово, в межах чинного законодавства, обмежити права і свободи громадян, якщо без цього не можуть бути виконані покладені на нього обов’язки, й зобов’язаний дати їм пояснення з цього приводу». Також міліціонер може «тимчасово обмежувати або забороняти доступ громадян на окремі ділянки місцевості чи об’єкти з метою забезпечення громадського порядку, громадської безпеки, охорони життя і здоров’я людей».

Наскільки ефективними виявляться роздруковані у форматі пам’ятки поради та чи будуть міліціонери їх дотримуватися — покаже час. Однак вже сьогодні журналісти, котрим у професійній необхідності доводиться часто зустрічатися з правоохоронцями, головним плюсом від цієї ініціативи МВС називають факт поінформованості. Адже відтепер більшість столичних міліціонерів, зважившись на перешкоджання професійним обов’язкам журналістів, додатково поінформовані, що саме вони роблять та яку за це очікувати міру відповідальності.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати