Перейти до основного вмісту

Про дива нерукотворні

06 березня, 18:35
КАДР ІЗ ФІЛЬМУ ДЖЕССІКИ ГАУЗНЕР «ЛУРД» / ФОТО НАДАНО ПРОГРАМОЮ «АРГУМЕНТ-КІНО»

Уночі з 10 на 11 березня, о 00.35, на телеканалі «1+1» дивіться програму «Аргумент-кіно» та фільм Джессіки Гаузнер «Лурд».

Драма австрійської режисерки Джессіки Гаузнер «Лурд» розгортає історію паралізованої Кристини, яка приречена на життя в інвалідному візку. З останніми сподіваннями Кристина вирушає до Лурда, що є культовим місцем паломництва на Піренеях. І якось уранці вона прокидається здоровою — судячи з усього, сталося диво. У довколишніх це викликає не тільки захват, а й заздрість і недовіру...

Окрім історії Кристини, у фільмі «Лурд» змальовано певний нетривіальний колективний портрет людей, що прагнуть зцілення та не можуть його отримати. Вони, напевне, щиро вірять, що зцілення можливе, тому й мандрують у його пошуках святими місцями. Вони знають безліч історій таких зцілень, хворі розповідають одне одному про це й підтримують вогник віри в таке бажане диво, божественне чудо. Але — з розвитком сюжету — виникають і постають надзвичайно дратівливі запитання. Чи ці люди насправді готові прийняти чудо? Що для людини насправді є чудом? Можливо, тільки власне зцілення?

Фільм Джессіки Гаузнер аж ніяк не однозначний, а доволі універсальний, тому підлягає різним інтерпретаціям. Напевне, людина глибокої й переконаної віри сприйме цей сюжет як гімн божественному провидінню. Хто ж є скептиком-атеїстом, може побачити дещо інше — скажімо, історію про непевність релігійних догм чи обрядів.

Що ж насправді сталося із Кристиною — не відомо: чи вона дійсно божественно зцілилася, а чи елементарно переживає тимчасову ремісію, як воно трапляється при множинному склерозі?

А ще є версія, мовляв, це кіно — якщо вдатися до сарказму — також про «чудо перетворення духовного в матеріальне». Адже на екрані в подробицях змальовується чітко випрацюваний механізм справжньої індустрії, яка експлуатує християнські святині. Можливо, й так.

Прокатне гасло фільму «Лурд», на перший погляд, ніби парадоксальне — «Ніщо не перевіряє віру краще, ніж чудо». З другого ж боку, в цьому твердженні криється справжня і водночас проста мудрість. Принаймні, над цим варто замислитися...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати