Перейти до основного вмісту

Реальність сну

12 вересня, 16:40
КАДР ІЗ ФІЛЬМУ РЕЖИСЕРА АЛЕХАНДРО АМЕНАБАРА «РОЗПЛЮЩ ОЧІ» / ФОТО НАДАНО ПРОГРАМОЮ «АРГУМЕНТ-КІНО»

Уночі з 15 на 16 вересня, о 00.15, на телеканалі «1+1» дивіться програму «Аргумент-Кіно» та фільм режисера Алехандро Аменабара «Розплющ очі».

«Розплющ очі» — стрічка одного з найвидатніших іспанських режисерів сучасності Алехандро Аменабара, створена у співпраці з італійськими та французькими кінематографістами.

Її головний герой, Сезар, є писаним красенем і багатим спадкоємцем. Якось він закохується в дівчину свого друга, і та стає його. Ніби в покарання, доля спотворює Сезарові обличчя. Та колишня краса до нього часом повертається. Що це? Якісь паралельні життя чи сон і реальність?

Отже, «Розплющ очі» — це містична фантастична драма Алехандро Аменабара, сюжет якої йому навіяли його ж нічні кошмари, коли режисер якось тяжко хворів на грип... І цей фільм здобув свого часу гран-прі Токійського кінофестивалю та престижний приз за найкращу режисуру офіційної програми «Панорама» Берлінського міжнародного кінофоруму.

Цікаво, що згодом за мотивами стрічки «Розплющ очі» було створено американський римейк — небезвідомий, але далеко не такий успішний у всіх розуміннях фільм режисера Кемерона Кроу «Ванільне небо» з Томом Крузом у головній чоловічій ролі. Ну, а Пенелопа Крус в обох картинах, що буває далеко не часто, зіграла одного й того ж жіночого персонажа; і, знов таки, не на голлівудську користь.

У своєму фільмі Аменабар, про творчість якого в програмі йтиметься в спеціальному сюжеті, кіномистецькими засобами втручається в тонкі матерії психоаналізу. Зрештою, він намагається зрозуміти, що таке сон, а що — реальність?

Звісно, сон — це дуже загадкова матерія, тонка межа поміж справжнім та бажаним. Уві сні відбиваються найсміливіші, найодвертіші та найзаповітніші людські мрії, а також — найтемніші наші страхи.

І коли нам сниться кошмар, то хотілося б щонайшвидше прокинутися, часом у самому сні розуміючи, що то є, власне, сон. А солодкі сни-фантазії ми не проти дивитися, брати в них свою віртуальну участь хоч безконечну кількість разів. Але, зрештою, усе ж прокидаємось і розплющуємо очі...

Та чи варто — ніби пропонує нам цей сумнів Аменабар у своєму фільмі — бути надто впевненим, що це й є справжня реальність? Може, все навпаки — ви щойно лишень заснули. Принаймні існує ж така філософія, котра стверджує, що реальність — це всього-на-всього те, що живе в нашій свідомості, а поза її межами для кожного з нас не існує нічого.

Отже, картина Алехандро Аменабара «Розплющ очі» є ніби таким собі ключиком, підказкою до розгадки таємниці снів і прихованих людських бажань.

Уже йшлося про «Ванільне небо», американський римейк картини. Але це не увесь опосередкований кінослід комети-фільму Аменабара. Адже ця стрічка, не більш і не менш, а надихнула братів Вачовських на створення їхньої вікопомної «Матриці». А вже через неї картина «Розплющ очі» своєрідно продовжилася також у фільмі Стівена Спілберга «Особлива думка».

«Розплющ очі, розплющ очі!» — цими словами протягом усього фільму жіночий голос намагається повернути до реальності головного героя. Але що це означає — розплющити очі? Далеко не просто — вийти зі стану сну. Розплющити очі — означає пізнати істинну реальність, пізнати саме життя.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати