Телетерапія
Про онкологічну допомогу в Україні, експериментальне лікування та чинники запобігання раку — в медично-освітній «Сіті-Терапії» на телеканалі Сіті.
2000 року Міжнародний союз у боротьбі з онкологічними захворюваннями (UICC) проголосив 4 лютого Всесвітнім днем боротьби проти раку. Саме цього дня на Всесвітньому саміті з боротьби з раком була підписана Паризька хартія з боротьби з онкологічними захворюваннями. Вона свідчила, що боротьба проти раку має стати пріоритетом у новому тисячолітті, й призвала до створення «міцного союзу дослідників, лікарів, пацієнтів, урядів, представників промисловості та засобів масової інформації для ведення боротьби зі злоякісними новоутвореннями й тими переживаннями, що супроводять ці захворювання». У березні 2007 р. Україна стала 33-ю країною, що підписала цю міжнародну угоду. Про сучасний стан справ в онкології, про заходи, яких вживають, і плани, пов’язані з профілактикою та своєчасною діагностикою раку в Україні розповідає в програмі «СIтI-Терапія» директор Кіберклініки, доктор медичних наук, академік, фахівець у сфері лімфології, екс-міністр охорони здоров’я — Юрій Спіженко.
Проблема онкологічних захворювань сьогодні, безперечно, — одна з найглобальніших і надзвичайно важливих. Злоякісні новоутворення є провідною причиною смерті — на них припадає близько 13% усіх смертей у світі. Щороку в усьому світі виявляють близько 10 мільйонів нових випадків онкозахворювань, а вмирають від них майже 8 мільйонів пацієнтів. Більш як третина пацієнтів, в яких виявляють рак, вмирає протягом одного року після встановлення діагнозу. За даними ВООЗ, злоякісні пухлини є другою за частотою причиною смерті жителів планети після серцево-судинної патології. У дитячому віці смертність від онкозахворювань посідає друге місце серед усіх причин смертності, поступаючись лише нещасним випадкам.
В Україні злоякісні новоутворення діагностують майже в кожного 50-го українця (для порівняння, в світі злоякісні новоутворення виявляють у кожного 270-го). Наразі в нашій країні зареєстровано понад 800 тис. пацієнтів з онкопатологією (за іншими джерелами, понад мільйон пацієнтів), щорік помирають майже 90 тисяч таких хворих. 35% померлих від злоякісних новоутворень — це особи працездатного віку (у розвинених країнах світу цей показник не перевищує 30%) і діти. За статистикою, на 100 тисяч маленьких українців припадає 11—12 онкохворих, а за показниками смертності від злоякісних новоутворень дітей до 14 років наша держава посідає п’яте місце в Європі. 2009-го від новоутворень померли 54 дитини віком до 1 року. Для порівняння: від хвороб органів травлення — 16 дітей, від захворювань, обумовлених ВIЛ, — три дитини, від туберкульозу — одна. Наразі Україна за рівнем захворюваності та смертності від онкологічної патології стоїть на одному з провідних місць у світі. П’ятирічна виживаність при лікуванні пацієнта з онкологічним захворюванням у середньому на 20% нижча, ніж в інших країнах.
Невтішні статистичні дані щодо поширення онкологічних захворювань свідчать про те, що з кожним роком ця проблема стає дедалі серйознішою. 2 січня 2009 р. Міжнародне агентство з вивчення раку (International Agency for Research on Cancer) опублікувало дані, згідно з якими 2010 р. рак може стати головною причиною смерті в усьому світі. Також агентство повідомило, що частота випадків онкозахворювань подвоїлася за 1975—2000 рр., зросте вдвічі до 2020 р. і майже потроїться до 2030 р. 2008 р. у всьому світі було виявлено приблизно 12 млн. нових випадків раку, зареєстровано понад 7 млн. смертей від онкозахворювань. Прогнозовані дані на 2030 р. — 20—26 млн. нових діагнозів і 13—17 млн. смертей.
«Хвороба підступна тому, — розповідає доктор медичних наук Юрій Спіженко, гість програми «СIтI-Терапія», — що від початку свого виникнення протікає без симптомів, непомітно для людини. А ті симптоми, що з’являються на початку захворювання, не настільки значні, щоб хворий одразу звернув на них увагу. У більшості випадків людина не відчуває болю, проте це є головним симптомом, який мусить привести її до лікаря. Інші початкові симптоми — втома, зміна апетиту, невеликий хронічний кашель, блідість шкіри обличчя, як правило, не надто непокоять хворих. Не підозрюючи поганого, вони з ними спокійно «миряться», запускаючи таким чином хворобу. Саме тому в Україні такий високий відсоток смертей від онкозахворювань: майже кожен п’ятий хворий діагностується в запущеній стадії».
Головними причинами виникнення онкозахворювань медики, як і раніше, вважають: неправильне харчування (30-35%), паління (30-32%), вірусну інфекцію (10%), виробничі канцерогени, довкілля (6%), алкоголь (3-4%), спадковість (2%), ультрафіолетове іонізуюче опромінення (1%).
Найпоширенішими локалізаціями раку сьогодні у чоловіків є легені, шлунок, пряма кишка, передміхурова залоза, ободова кишка; у жінок — молочна залоза, шийка матки, яєчники, шлунок, ободова кишка. Останнім часом серед чоловічого населення спостерігається зростання захворюваності та смертності від раку передміхурової залози. Раніше ця форма раку не входила до першої п’ятірки. Як і раніше, на другому місці залишається рак шлунку. У багатьох цивілізованих країнах, зокрема й у США, державах Західної Європи, захворюваність на рак шлунку нестримно зменшується. В Україні вона також зменшується, але не такими швидкими темпами, як хотілося б.
Лікарі зазначають і те, що в Україні за постчорнобильські роки різко збільшилася кількість випадків пухлин мозку та щитовидної залози, особливо серед дітей, адже це вже діти тих, хто 1986 р. отримав ударну дозу радіації на щитовидку. Утім, на сьогодні на території нашої країни в районах, все ще забруднених радіоактивними речовинами, проживає понад 5 млн. осіб.
Рак називають хворобою ХХ століття, проте онкозахворювання аж ніяк не смертний вирок для пацієнта. Зокрема, фахівці припускають, що близько 40 % усіх випадків розвитку раку можна усунути, особливо якщо хвороба продіагностована на ранніх стадіях захворювання. Тому в ролі головної профілактики онкозахворювання населенню, як і раніше, радять регулярні профілактичні обстеження у лікаря. Саме вони дозволяють вчасно виявляти в ранній стадії такі онкологічні захворювання, як рак шкіри, ротової порожнини, гортані, молочної залози, шийки матки, а також передпухлинні захворювання. Впровадження в широку практику сучасних ендоскопічних методів діагностики дає можливість розпізнавання пухлин шлунково-кишкового тракту та бронхів на початкових стадіях захворювання.
«Слід пам’ятати, що особисте здоров’я кожного, зокрема й онкологічне майбутнє, переважно залежить від нас самих, а саме: від здорового способу життя, фізичної активності, раціонального режиму праці та відпочинку, раціонального збалансованого повноцінного харчування. Відмова від шкідливих звичок, збалансоване харчування натуральними продуктами з обмеженням м’ясних страв, помірна фізична активність, боротьба з надлишковою вагою й гарний настрій — усе це напевне допоможе запобігти страшному захворюванню», — говорить Юрій Спіженко.
Методики лікування онкологічних захворювань до недавнього часу трималися на хірургії, променевій терапії та хіміотерапії. Але дослідження тривають, впроваджуються нові способи лікування. Технічний прогрес у медицині породжує нові високотехнологічні розумні машини для боротьби з раком. Останні розробки вчених — лінійний прискорювач, гамма-ніж і кіберніж. За допомогою проведення таких безкровних операцій можна видалити більшість видів злоякісних пухлин, зокрема й головного мозку.
Сьогодні охорона здоров’я України забезпечена препаратами для лікування раку лише на 56% від необхідного, а фінансування заходів для лікування таких хворих з держбюджету становить лише 40% від потреби, визначеної фахівцями Національного інституту раку МОЗ України. Проте, незважаючи на фінансову нестабільність нашої країни, в Україні продовжує діяти Концепція загальнодержавної програми боротьби з онкозахворюваннями, розроблена на 2007—2016 рр.; реалізується окрема державна програма «Дитяча онкологія». 2007 р. були затверджені стандарти діагностики та лікування онкологічних хворих в Україні, які чітко прописують алгоритм надання високоякісної допомоги пацієнтам з онкопатологією незалежно від того, де вони отримують лікування. 2007 р. в Україні на базі Інституту онкології АМН України був створений Національний інститут раку, який об’єднав науковий, кадровий і адміністративний ресурс і значною мірою визначає стратегію онкологічної служби всієї держави. Наприкінці 2008 р. його фахівцями був розроблений Національний план «50 кроків боротьби з раком в Україні». Він передбачає підвищення рівня обізнаності населення щодо злоякісних новоутворень; створення бази даних про поширеність онкозахворювань в Україні; боротьбу з тютюнопалінням, шкідливою дією канцерогенних чинників зовнішнього середовища; освітні програми для шкіл і університетів; пропаганду здорового способу життя; скринінг найпоширеніших форм раку тощо.
Детально про сучасну онкологічну допомогу в Україні, про методи апаратної хірургії, про експериментальне лікування злоякісних пухлин, про чинники, що можуть запобігти розвитку раку в організмі, та про інше пропонуємо дізнатися в медично-освітній програмі «СIтI-Терапія» на телеканалі СIтI. Дивіться з понеділка по п’ятницю об 11.20.