Тридцять фактів
із першого року життя програми розслідувань «Схеми. Корупція в деталях»![](/sites/default/files/main/articles/16072015/schemes_01_1.jpg)
Рівно рік тому в ефір вийшов перший випуск програми антикорупційних розслідувань «Схеми. Корупція в деталях». Це спільний проект «Радіо Свобода» та Першого суспільного телеканалу. Сьогодні редакція випускає ювілейний 50-й випуск. Автори статті підготували 30 цікавих фактів із життя програми.
1. «Радіо Свобода» — перше радіо в Україні з власною телевізійною програмою антикорупційних розслідувань.
2. Щотижня програму готують п’ять журналістів, одна ведуча, один головред, два оператори, дизайнер, режисер та звукорежисер.
3. Доллі — повноцінний член редакції — маленький пристрій, за допомогою якого камера йде услід за журналістом, і глядач відчуває повний ефект присутності.
4. 120 розслідувань підготовлено редакцією за рік, всі матеріали вийшли в ефірі Першого суспільного.
5. На цей час на адресу редакції надійшло три скарги із вимогою прибрати матеріал з Інтернету.
6. Два рази журналісти редакції помилилися у викладенні фактів і були змушені вибачатися.
7. 10 разів журналістам були запропоновані гроші за виробництво матеріалу.
8. Один із екс-міністрів Януковича пропонував журналістам гроші лише за те, щоб ті розкрили так званого «замовника» розслідування його родинного гнізда.
9. 15 нецензурних слів на свою адресу почув Сергій Андрушко від екс-губернатора Дніпропетровської області у відповідь на просте питання: «Що ви з озброєною охороною робите вночі в офісі державної компанії?» Письмову догану і відставку отримав за свій пасаж чиновник від Президента України.
10. Батько екс-нардепа Ігора Калетника Григорій пригощав журналістку Олену Логінову консервованою лосятиною білоруського походження, коли та намагалася з’ясувати, як державна депутатська квартира стала приватною.
11. Учетверо було зменшено страховий платіж із кожного квитка на потяг після розслідування Олександра Чорновалова про несправедливий конкурс на вибір Укрзалізницею страхового агентства для обслуговування пасажирів.
12. Журналісти програми підрахували, що на кожного суддю Верховного Суду припадає майже два елітних автомобіля, які утримуються за рахунок українських платників податків.
13. Настя Іванцова першою з киян помітила та розповіла про надбудову невідомого походження на будинку Профспілок, згорілого під час штурму Майдану, і довела схему рейдерського захоплення символу Революції Гідності за сприяння нової влади.
14. Максим Савчук познайомив суспільство зі словом «люнети» після оприлюднення першого задокументованого доказу причетності українського Президента до оборудки з оформленням землі для власного користування в історичній місцевості Києва.
15. У Генеральну прокуратуру офіційно заборонили приносити подарунки після того, як Сергій Андрушко зафіксував масовий та постійний потік туди «ходоків».
16. У сюжеті програми люстрований прес-секретар Генеральної прокуратури запрошував мирян до молитви у приватній прокурорській церкві в одному з кабінетів.
17. Журналісти розкрили феномен суддівського «фарту» — один із можливих способів легалізації хабарів суддями, які вписують їх у свої декларації у якості призів та виграшів у лотерею.
18. Олена Логінова підрахувала, що держава за рік повернула 0,000001% корупційних грошей, вкрадених попередниками.
19. 12 годин минуло з моменту публікації до відставки після розслідування Наталки Седлецької та Сергія Андрушка про розкішне життя чиновника — голови ДАІ України Олександра Єршова.
20. Оператори програми Борис та Кирило часто виручають хворих журналістів та начитують сюжети замість них.
21. Щоб показати громадянам шикарні маєтки чиновників, які огороджено високими парканами, оператори програми призвичаїлися до квадрокоптеру — вертольотику з камерою.
22. Один вертольотик «упав смертю хоробрих» під час зйомок жахливої пожежі на нафтобазі під Києвом.
23. Двічі вдалося відновити випадково затертий із флешки ексклюзивний матеріал журналіста, а один раз — ні.
24. 12 хвилин слухали телеглядачі вірші Остапа Вишні замість програми «Схеми», бо журналісти затримали вчасний вихід в ефір, готуючи ексклюзивний матеріал про продаж активів Президента України.
25. Рівно за тиждень після того, як журналісти забрали свою камеру спостереження з Центру протидії корупції, вікна якого виходять на Адміністрацію Президента, до активістів завітали співробітники СБУ з питанням: «А що ви тут знімали?»
26. Щонайменше 20 кримінальних проваджень порушено за результатами журналістських розслідувань програми.
27. Сергій Андрушко отримав нагороду та посів перше місце на польсько-українському конкурсі Асоціації польських журналістів за нічний репортаж-чергування під Адміністрацією Президента.
28. Борцям із незаконною вирубкою лісу віддав свою премію Олександр Чорновалов після перемоги в конкурсі розслідувань про дерибан українських лісів.
29. Обидві та єдині у журналістській команді дівчинки-розслідувачки здобули перемогу, фотоапарат, планшет, та поїздку у США у конкурсі Національної щорічної премії журналістських розслідувань та спеціальних репортажів «Української правди» та Kyiv Post.
B Усього за 1,5 доби редакція програми переклала 77 сторінок та переозвучила для українського глядача британський документальний фільм-розслідування про те, як корупціонери з країн СНД легко відмивають вкрадені гроші, купуючи нерухомість у Лондоні; одну з головних ролей в якості журналіста під прикриттям зіграла авторка та ведуча програми Наталка Седлецька.
Далі буде.
Author
Наталка СедлецькаРубрика
Медіа