Перейти до основного вмісту

Туркменистан зробив крок назустріч свободі слова?

Набрав чинності перший в історії країни закон «Про засоби масової інформації»
10 січня, 17:15
ФОТО З САЙТА ISLAM-TODAY.RU

На початку 2013 року — чи не вперше за роки незалежності — Туркменистан зробив серйозний крок до утвердження демократичних цінностей чи, принаймні, імітацію такого кроку. 4 січня набрав чинності закон «Про засоби масової інформації» — перший подібний документ в історії цієї країни. Віднині законодавством чітко передбачено, що «засоби масової інформації в Туркменистані є вільними». Більше того — держава взяла на себе зобов’язання гарантувати абсолютну «свободу ЗМІ у вираженні думки». «Ніхто не може заборонити або перешкоджати ЗМІ поширювати інформацію, яка представляє суспільний інтерес, окрім чинного законодавства», — йдеться у підписаному президентом Гурбангули Бердимухамедовим законі.

Передовсім заслуги документа в тому, що він суттєво полегшив умови роботи журналістів, передбачивши не лише право на «використання будь-яких форм ЗМІ для вираження думок і переконань, пошуку, одержання і поширення інформації», але й, по суті, анулювавши інститут цензури медіа. Зокрема, в законі чітко прописано, що редакції не зобов’язані попередньо погоджувати статті з будь-якими державними структурами чи посадовцями.

Нові законодавчі зміни в країні стосуються не тільки медійників, а й усіх громадян Туркменистану, адже відтепер вони мають законне право «на отримання через засоби масової інформації відомостей про діяльність державних органів, громадських об’єднань, посадових осіб», а також на можливість отримувати інформацію від іноземних ЗМІ.

Утім, частина медіа-експертів та журналістів уже охрестили цей закон «мертвонародженим немовлям». Зокрема, Міжнародна організація «Репортери без кордонів» заявила, що «всі туркменські ЗМІ на практиці контролює держава, яка використовує їх для пропаганди і суворо карає будь-кого за найменше відхилення від офіційної лінії. Закон про ЗМІ занадто далекий від реальності, тому його не можна навіть аналізувати».

За інформацією МТРК «Мир», наразі у п’ятимільйонному Туркменистані зареєстровано лише 39 друкованих видань, п’ять радіостанцій, сім національних каналів ефірного й кабельного телебачення та одне державне інформаційне агентство. Засновником більшості центральних газет є президент. Нині в країні фактично лише одна газета Rysgal — формально приватне видання, адже вона зареєстрована Спілкою промисловців та підприємців. Як повідомляє інформаційно-аналітичний портал «Республіка», поява першої неурядової газети (яка практично не друкує критичних матеріалів, а подає лише інформацію про підприємницькі успіхи Туркменистану) стала реальністю лише після того, як 2011           року президент Гурбангули Бердимухамедов на засіданні уряду обмовився, що не проти того, щоб «в країні з’явилися приватні газети та журнали».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати