У Крим повернулось «Время» <br>Добре це чи погано? Слово — експертам
Тетяна КРАСИКОВА, президент ТРК «Чорноморська», погодилася прокоментувати «Дню» підписаний з ГРТ договір:
— Ми ретранслюватимемо програму «Час». Мережа мовлення ГРТ за часовим поясом не співпадає з нашою, і тому програму «Час» згідно з угодою ми маємо право ретранслювати о 20.00 за нашим часом. Але ми її показуватимемо як уже традиційно склалося — о 21.00. І річ тут не тільки в традиції: існує технічна проблема — ця програма не може йти з російською рекламою. Хоч наші умільці вже уміють «вирізати» рекламу під час прямої трансляції і давати замість неї наші анонси. Поки ми конкретно домовилися тільки про одну програму — «Час». Над іншими ще йде робота, і що буде далі, ми не знаємо. Я з великим скепсисом ставлюся до того, що ми щось ще зможемо ретранслювати. Для цього треба буде ламати всю сітку мовлення. Але якщо нам вдасться домовитися про вранішній годинний блок, то це буде результат. Адже я не можу взяти все, що я хочу. Я можу взяти рівно стільки, скільки мені дозволяє ліцензія і закон України.
— Чи зможете ви цим продуктом конкурувати з кабельниками, які пропонують великий вибір російських програм?
— Думаю, що ні. З кабельниками взагалі дуже важко конкурувати, оскільки вони охоплюють велику кількість російських телеканалів. Тому я можу просто дати те, що хочуть телеглядачі, які не мають кабелю. Адже при тому, що наше місто не найслабше з погляду обхвату кабелем, усе-таки він є не у всіх. Тому ми націлені на невеликі населені пункти.
— Як ви передбачаєте, наскільки чекають «Час» у Криму і хто є глядачем програми?
— Я думаю, що традиційно російські новини чекають не тільки в Криму, але й в Україні. Щодо аудиторії, то, на мою думку, це вся працездатна аудиторія, починаючи з 25 років і до глибокої старості. Але якщо після початку ретрансляції від молоді ми чули стриману вдячність, то від людей похилого віку — захоплені відгуки. Що стосується моєї внучки, якій 11 років і яка поняття не має про Радянський Союз, то їй глибоко байдужі всі новини в світі — вона дивиться тільки те, що їй подобається. Молоде покоління до цього ставиться спокійно.
— Ви розраховуєте, що таким чином підвищите рейтинг?
— Безумовно. Адже все, що ми робимо, — це для того, щоб підвищити рейтинг. Адже ми комерційна телекомпанія. Але рейтинг рейтингом, а тут ми повинні думати і про українські закони. На підвищення рейтингу ми сподіваємося ще й тому, що знаємо, як його втратили, коли припинили ретрансляцію новин НТВ (вони йшли у нас шість років). Вважаю, що ми не змогли через політичні причини з ними домовитися. Велика подяка Леоніду Грачу за це. Але глядачі, які знали, що о 21.00 після наших новин будуть російські, просто виймали з мене душу. Деякий час у нас були новини REN-TV, але це було не те. Не тому, що це погано, — вони просто інші. Аудиторія до цього не звикла, хоч мені, наприклад, вони подобалися своїм особливим підходом. Але народу хочеться чогось традиційного. До того ж, на ГРТ є Катя Андрєєва, яку всі обожнюють.
КОМЕНТАРІ
Михайло РОГОЖИН, голова республіканського комітету з питань інформації АР Крим:
— Я був присутній при підписанні договору між ТРК «Чорноморська» і представниками ГРТ. Оскільки це відбувалося на фоні зустрічі Волошина і Медведчука, то виглядало дуже легітимно, і я оцінив би це як перший хороший прецедент вирішення політичного питання цілком законним і договірним способом. Якби всі взаємини в інформаційному просторі будувалися таким чином, то у нас не було б причин для взаємних політичних претензій. Я не знайомий з комерційною частиною документа, наскільки «Чорноморка» зможе «потягнути» цей договір, покаже час. Тому за фактом підписання робити висновки передчасно. Поки що «Чорноморка» почала транслювати програму «Час». У комітету буде єдине прохання до редакції: щоб вони змістили час показу програми на півгодини вперед чи назад, щоб не перебивати державні новинні програми.
Стосовно легітимності заповнення інформаційного простору Криму: якраз ця проблема була однією із найболючіших точок ще три-чотири роки тому. Тоді дуже жорстко стояло питання про те, що з «першої кнопки» пішов ГРТ, тому що він мовив незаконно. Якийсь час кримський бюджет ніс на собі часткову оплату. Сьогодні трансляція ГРТ у Криму повертається поки що на каналі «Чорноморський», але це канал приватний. Я би не сказав, що в нашому ефірному просторі склалася катастрофічна ситуація. Навпаки — тепер більше порядку, але є певні проблеми. У нас є недолік у законодавчій базі стосовно ліцензування кабельних мовників, тому багато проблем, пов’язаних із некоректною ретрансляцією ними чужого продукту. Але це питання не політичне, а правового характеру. Нині захистити інформаційний простір у старих стереотипах — влаштовувати шумові перешкоди — нереально. Ми вже одинадцять років прожили самостійно, і час уже будувати нову інформаційну політику держави на більш сучасних основах. Тому я не став би говорити про страшилки взаємодії ззовні. Це питання впорядкування інформаційних потоків, які народжуються в Україні та Криму. Йдеться про якісний і грамотний власний продукт. Із цього погляду сьогодні формують інформаційну політику уряду Криму. На мою думку, ми повинні створити позитивний вектор в інформаційному потоці.
Віталій ШЕВЧЕНКО, член Національної ради з питань телерадіомовлення:
— Я не відкрию Америки, коли скажу, що ситуація в Криму у плані програмного телерепертуару, а також інформаційної безпеки дуже погана. Важко сказати, наскільки законна чи незаконна трансляція російських новин. Якщо формально, то, звичайно, законна через те, що, дотримуючись ліцензії 24 січня цього року на сім років, директор ТОВ «Чорноморська ТРК» пані Чуприна власноручно підписала зобов’язання, що вони матимуть програми вітчизняного виробника на 60%, іноземного — 40%. Інформаційних програм 8,3%, крім того — навчальні, культурологічні, дитячі, соціального спрямування, за що їм зменшили розмір ліцензійної плати. Але особливі умови ліцензії узгоджувалися з президентом ТРК Тетяною Красіковою. Вони полягали у тому, що україномовного продукту буде 30%, і російськомовного — 70%. Це є особливими умовами ліцензії. Сам факт, що вони ретранслюють інформаційні передачі ОРТ, ні про що не говорить, і все це може бути в рамках правил. Власне, нічого поганого в цьому не було б, якби усі інші зобов’язання компанія виконувала. Чи вона їх дотримується, на сьогоднішній день говорити дуже важко, тому що очевидно, що ніяких моніторингів там ніхто не проводить. А говорити «на око» несерйозно. Очевидно, варто цю справу добре поставити, а для таких випадків і окремо подивитися, наскільки конкретно телерадіоорганізація дотримується взятих на себе зобов’язань. Ця потужна ТРК охоплює практично увесь Крим — до двох десятків найбільших міст.
Те, що Крим інформаційно не захищений, сьогодні це однозначно. Інакше ми б спостерігали інші політичні і соціальні настрої у Криму. На мій погляд, від цього страждає саме населення, яке однобічно формує свій світогляд.