Вперед, у дитинство!
День захисту дітей (передусім від неякісного телебачення) був девізом усього минулого тижня. Як і годиться, авральна кампанія не принесла реальних результатів, але висвітила конкретні проблеми. Передачі для дітей і батьків віддали на відкуп переважно місцевим телестудіям. А велика кількість фільмів із насильством, жахами та відверто еротичними сценами вже наклала відбиток на психіку підростаючого покоління.
Від мізерної присутності дитячих передач на нашому телебаченні діти, здається, потерпають найменше. Вони із задоволенням дивляться рекламу. Психологи стверджують — агресивну. Попросіть дітей назвати їхню улюблену програму — і почуєте про «Велике прання», телевізійний хіт-парад чи мультфільм про телепузиків (для наймолодших). Але починати захищати наших ненаглядних малюків слід від змін в освіті. Тому «флагманом» тижня стала передача «Я так думаю» («1+1») , присвячена реформі шкільної освіти в Україні. Як усе, за що досі бралася бригада полемістів на чолі з А. Безулик, це було емоційне та аргументоване. Нашу освіту справді слід трансформувати, оскільки вона мало змінилася із XIX століття. Але в експерименті постраждали найбільш вразливі — шестилітки, 50% з яких ще не готові до таких навантажень (за даними психологів у студії). Закон дозволяє відвести дитину до школи і на рік пізніше. Але чи не краще відразу робити систему правильною, а не давати можливість її долати? Не такими категоричними були скромні шкільні вчителі з регіонів, які скаржилися передусім на брак коштів. А керівники столичних аналітичних центрів безстрашно нападали на Міністерство освіти і таки посіяли зерно сумніву. Може, справді перенасиченість шкільної програми не залишає часу на те, щоб впливати на серце і розум дитини?
Іншою важливою віхою тижня стала річниця роботи уряду А. Кінаха . Дійсно, що змінилося у країні за рік і чого ж чекати від економіки далі? Прем’єр-міністр відкритий для спілкування. Дві полярних подачі цієї події запропонували
«Свобода слова» (ICTV) та «Панорама» (УТ-1) . Ведучі ICTV запропонували Анатолію Кириловичу смугу перешкод із нестандартних запитань. Прем’єр коментував інфографіку, виступав прогнозистом та дипломатом (наприклад: «Наскільки Ви антипод та де Ви заодно з В. Ющенком?»). Другій персоні у країні довелося проковтнути і некомпліментарний сюжет про відсутність фондового ринку, труднощі дрібного та середнього бізнесу, інші причини відсутності інвестицій. У цьому ракурсі гостя студії подали як людину, яка сприймає критику. Вийшов інформативний портрет динамічного лідера. Очевидно, такий результат хотіли отримати і на державному каналі. Але їхній єдиний сценарний крок — переміщення фону з кабінету на вулицю. Після вельми загальних питань прем’єр-міністру довелося виступати самому протягом тривалого часу. І хоч він повідомив приблизно ту ж інформацію, що й на ICTV, сприймати її було набагато складніше.
Ще одна популярна тема новин — передчуття перспектив вступу до НАТО та побоювання, що ми не зможемо відповідати. Масштаб того, що визначатиме стратегію української політики на найближчі 30-50 років, зайвий раз підкреслив «Саме той» («Гравіс», УТ-1) Секретар РНБОУ Є. Марчук . На запитання О. Таукач «Скільки це коштуватиме?» — він відповів низкою риторичних запитань: «А скільки коштуватиме перетворення нашої економіки на ефективну? У скільки обійдеться створення ефективної армії? демократичного суспільства? дійових громадських організацій? Створення виконавчої і законодавчої влади, які б не створювали критичних ситуацій для країни?»
На хвилі зростання популярності армійської теми у слушний час з’явився проект нашого Нового каналу та російського ТВС (колишній ТБ 6)«Тепер ти в армії» під грифом «За склом» . Беруся стверджувати, що вулиці під час включень порожніми не будуть. Ще у нещодавньому інтерв’ю «Дню» генеральний продюсер «плюсів» О. Роднянський нарікав, що останній такий проект ТБ-6 «творчо не пройшов». Через це рейтинг «1+1» впав у лютому, і у березні його «витягували» серіалами. Але не всі хочуть вчитися на чужих «застекольях». Церемонія відкриття дуже нагадувала ранкову передачу «Підйом» цього ж каналу — жвава, як піонерська зірниця, і беззмістовна, як ді- джейська підводка. Представляли учасників армійського марафону: пополам дівчаток і хлопчиків, росіян та українців. За попереднім шоу відомо, що симпатією молодіжної публіки користуються найбільш розкуті учасники. Схоже, в цьому не сумнівається дівчина у штанцях із талією нижчою за ватерлінію та татуюванням на нижній частині живота. А ось на викладачку японської я би не поставила. Завжди хвилюючий елемент програми — відсіювання невдах — не було обіграно як слід. На комп’ютерному табло цифри не бігли. Навіть те, що сценарно вдавалося ТБ-6, проігнорували. Не дуже захоплююче наступного дня виглядав інструктаж новобранців (чи можна зберігати мочалку в тумбочці). Просто дитячий садок якийсь. Проте у «лінивого кіно» може виявитися побічний ефект — зростання авторитету армії...
Золоту жилу освітніх фільмів для сімейного перегляду визначив «Інтер» . Серіал «Планета тварин» нашпигований наскільки цікавими, настільки невідомими фактами про оточуючих нас представників фауни. «Очевидне- неймовірне» у виконанні Бі Бі-Сістирає межу між дитячими і дорослими передачами. Цікаво подивитися на світ очима кішок. Вертикальна щілинка у темряві розширюється, як людська зіниця, і потребує потоку світла у сім разів менше, ніж людська. Виявляється, перших чорних котів приручили фінікійські мореплавці, а рудих — вікінги.
Повен цікавих фактів ще один сімейний проект «Інтера»
— гра «Сейф» . Схожий варіант був на колишньому ТБ 6 — «Зворотний відлік».Мимоволі порівнюєш. Привабливого доброзичливого юнака Андрія змінила трохи одеська Соня. Впевнена в собі пані, яка постійно нагадує про гроші: «Хапайте шанс двома руками!». Можливо, вплинув невроз пілотних зйомок, але гравці студії були напружені і чимось незадоволені, як пасажири у громадському транспорті. Сподіваюся, за декілька передач на їхніх обличчях з’являться перші боязкі усмішки. А ось наступну заміну виправити складніше. У попередньому варіанті передачі у фіналі на найбільш хитромудрі запитання версії гравцю пропонували експерти. У «Сейфі», очевидно, на догоду спонсору — виробнику оргтехніки, відповідь за частки секунди повинен відшукати помічник в Інтернеті. Це здається явною утопією та навіть насмішкою. Але формула банк-шоу міцна, і за певної доробки вона проведе на екрані не один ігровий сезон.
Про популярність і про кар’єру топ-моделі мріють не тільки маленькі героїні «Кохання з першого погляду» («Інтер»). Маленькі принцеси могли помріяти про майбутнє, дивлячись «Міс Всесвіт» («1+1») та «Міс Донбас Open» (ТК «Ера») . Українська красуня не увійшла до десятки, і тому радітимемо за росіянку О. Федорову, яка вперше стала Міс Всесвіт. Відмінність номінацій не тільки у масштабі та в тому, що за перемогу в одному з конкурсів у Пуерто-Рико давали $3 тис., а у Донецьку — сонцезахисні окуляри. І не в тому, що насправді чудове шоу та високий рівень королев краси шахтарського краю псувала, як ложка дьогтю, ведуча — немолода і не дуже приваблива директриса конкурсу, навколо якої і було закручено сюжет. Такі номери проходять на провінційному чи майже провінційному телебаченні. Як сказав конферансьє всесвітнього рейтингу краси, заспокоюючи дівчат перед проходом у купальниках: «Судді шукатимуть передусім неповторну впевненість у собі». І справді, красуні з різних країн йшли як королеви. А наші «попелюшки» демонстрували хороше дефіле, а не впевненість принцес. Скільки коштує придбати таку впевненість у собі, яка допомагає долати бар’єри та виводить на новий рівень? І ціна за цю нову якість не завжди обчислюється у грошах. Відповідь на це багато хто з українців і, напевно, уся країна тільки шукають.
Очевидно, ми поки знаходи мося на іншому етапі — намагаємося не вклепатися. Минулого понеділка від неприємностей у модельному бізнесі, як на замовлення, застерігав І. Ноябрьов «Афера» («Інтер») . Юним дівчатам не варто зв’язуватися з агентствами, де у кабінеті директора стоїть розстелене ліжко. Не варто переплачувати за навчання та портфоліо. Якщо гарненько вивчити досвід інших, то можна досягнути мети меншою кров’ю. Прагматичне підростаюче покоління це врахує.