Перейти до основного вмісту

«Вибори в Росії — це декорація. Дуже ходульна»

Олександр Лебедєв — про результати голосування росіян та про організацію на підтримку журналістів The Journalism Foundation, яку днями було засновано в Лондоні
09 грудня, 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛIЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХIВУ «Дня», 1998 р.

Це, як сказано на сайті організації, незалежний добродійний фонд, який проштовхує, розвиває й підтримує вільну та незалежну журналістику в усьому світі.

«Ми віримо, що вільна преса, — це істотний інструмент демократії, й мета організації — показати журналістику з хорошого боку, підтримуючи проекти, які прямо і позитивно впливають на життя людей», — говориться у зверненні фонду. Також передбачається, що організація відзначатиме роботу журналістів щорічною премією.

Очолив The Journalism Foundation британський журналіст, колишній редактор The Independent Саймон Келнер.

До створення організації залучився відомий російський бізнесмен і медіамагнат Олександр Лебедєв. «День» зв’язався з Олександром Євгеновичем і, користуючись нагодою, поговорив із ним не лише про нову організацію, а й про вибори в Росії.

— Як один із засновників і донорів цієї організації, я мрію, щоб зусилля журналістів, які ведуть розслідування в галузі боротьби з глобальною корупцією, підтримувалися в першу чергу, — відзначив Олександр ЛЕБЕДЄВ. — Я підтримую й інші завдання, й мету нетаблоїдної журналістики. Проте, якщо на міжнародному рівні не буде активізовано боротьбу з корупцією, ця проблема так і залишиться недозволеною. Адже корупція значно більше загрожує стабільності економіки, ніж, наприклад, грецький та італійський борги разом узяті. Йдеться про 5—10 трлн доларів, які «бовтаються» в таємних і темних каналах, що не підлягають регулюванню. Цих грошей не бачать ні регулювальники, ні політики, ні наглядові органи. Лише в Лондоні набереться 30 млрд доларів, які були зібрані й викрадені через корупційні й шахрайські схеми в Російській Федерації. Прізвища людей, причетних до цього, всім відомі. І що з цим робити? Звичайні шляхи — судове чи кримінальне переслідування — взагалі нічого не дають. Єдиний випадок — приклад колишнього прем’єр-міністра України Павла Лазаренка. Він майже відбув свій термін, але гроші, які були арештовані ФБР, так і не повернено українському народові. Недавно я читав його вирок. Із часу арешту Лазаренка пройшло років 12. І це, напевно, найефективніший приклад розслідування чиновницької корупції.

Якщо хто-небудь займатиметься «РосУкрЕнерго» в Україні чи Угорщині, в Європі чи Росії або розслідуватиме історію з банком БТА і Аблязовим, банком Москви, ми їх підтримаємо.

Із Росії, за моїми підрахунками, за останніх шість-сім років виведено мінімум 500—600 млрд доларів. Вони ж десь є!

Ми зробили велику публікацію розслідувань десятків журналістів у різних країнах — від Англії до Нової Зеландії, Росії та Америки. У «Новой газете» про це написав Роман Анін. Думаєте, від цього є якийсь ефект? Немає. А деякі державні відомства, які повинні цим займатися, або просто вдають, або приходять до журналістів і вимагають доказів, які прийнятні в судах. Але в журналістів їх немає, і немає ресурсів, щоб найняти детективне агентство; вони не можуть порушувати кримінальні справи й платити юристам. Проте в тих, хто привласнив трильйони, дуже багато адвокатів. Їм дають політичні притулки в Лондоні. Вони говорять, що в країнах, із яких вони прибули, режими гнилі, відбирають у них щось. Зараз виходить смішна ситуація — не лише московський режим у них щось відбирає, але також литовський і латвійський. Цікаво, як Європа вирішить таку ситуацію. Йдеться про навмисне банкротство двох банків — Snoras і Krajbanka. Цим спочатку займалися колишні росіяни, які потім вирішили попрактикувати в Європі. Цікаво, англійський суд теж вважатиме, що у всьому винні режими країн-членів Євросоюзу — Латвії й Литви?

Я хочу займатися темою міжнародної корупції, адже глобальна корупція — гірша за апартеїд. Є ще теми зміни клімату, нелегальних квот на вилов риби, екології, війни, работоргівлі, наркотиків — все це теми для журналістів. На жаль, у сучасному світі більше нема на кого сподіватися. Дуже мало політиків можуть справді порівнятися з журналістами в розслідуванні й дійти до якихось громадських результатів найбільших людських трагедій.

Результати виборів у Росії Олександр Лебедєв коментує просто: «Це — не вибори».

— Це якась декорація, вельми ходульна, — говорить бізнесмен. — Адже бувають декорації дієві в театральних постановках у важливих частинах вистави, а бувають зовсім ефемерні. Популярність самої партії та її лідерів різко знизилася. Це — однозначно.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати