Ющенко й Путін нарешті в одній компанії
У Німеччині розростається скандал довкола «Квадриги»
У той час, як генії сучасної класичної музики виступають у французькому Страсбурзі на підтримку Михайла Ходорковского та Платона Лебедєва, висловлюючи протест проти політики Кремля та виступаючи на захист загальнолюдських цінностей, у сусідній Німеччині організація «Майстерня Німеччина» присуджує престижну громадську премію «Квадрига» російському прем’єру Володимиру Путіну. Це рішення викликало спершу спантеличення, а згодом скандал у лавах німецької політичної верхівки, серед громадськості та навіть у самому преміальному комітеті. Зокрема, співголова Партії зелених Німеччини Джем Оздемір у знак протесту вийшов зі складу журі «Квадриги», а уповноважений зі справ людини ФРН Маркус Ленінг назвав таке рішення «цинічним».
Депутат Європарламенту від німецької Партії зелених Вернер ШУЛЬЦ — один з ініціаторів створення Громадянського форуму ЄС-Росія — в своїй заяві, оприлюдненій у понеділок, 11 липня, закликав уряд Німеччини дистанціюватися від нагородження Володимира Путіна, а засновників премії — скасувати це рішення. Ініціативу присудити «Квадригу» Путіну Шульц назвав «знущанням», «політичним промахом» і «плювком у обличчя лауреатам минулих років», а лідер Партії зелених Клаудіа РОТ — «ляпасом правозахисникам», повідомляє dw-world. Колишній член опікунської ради премії — берлінський політик Андре ШМІТЦ дистанціювався від рішення своїх колишніх колег. За його словами, премія «Квадрига» — це «символ свободи й прагнення до демократії», біографія ж Путіна «не співвідноситься» з цими цінностями.
«Заради сміху варто було б запропонувати виступити з промовою-подякою на церемонії нагородження Путіна колишньому канцлеру Німеччини Герхарду Шредеру, який називає його «бездоганним демократом», цитує українська служба Бі-Бі-Сі главу зовнішньополітичного комітету Бундестагу Рупрехта ПОЛЕНЦА (ХДС).
А в спілкуванні з учасниками Літньої школи журналістики «Дня», а також із журналістами й головним редактором газети журналіст Die Welt Герхард ГНАУК зазначив: «До речі, одним із недавніх лауреатів цієї премії був Віктор Ющенко. Така от цікава компанія — Ющенко й Путін. Рішення про присудження цієї премії Путіну я вважаю помилковим. Я хотів би нагадати, що Гамбурзький університет свого часу мав намір дати Путіну звання Honoris Causa, тобто Почесного доктора. Цей намір викликав масу критики, в тому числі й у науковому середовищі, тому університет відмовився від цієї ідеї.
У даному разі з премією «Квадрига» також лунає чимало критики. Наприклад, один із авторів Frankfurter Algemeine Zeitung заявив, що віднині премія вже не буде такою авторитетною, як раніше. На мою думку, не варто генералізувати й узагальнювати, — відповідає Герхард Гнаук на питання про можливе кон’юнктурно-політичне підгрунтя премії. — Ця премія не є політичним рішенням. Але цікаво те, що ті, хто виступає «проти» вручення премії Путіну, голосно про це заявляють, а ті, хто «за» — мовчать».
Свідченням яких тенденцій є присудження премії «Квадрига» Володимиру Путіну, ми запитали Йоста ДЮЛЬФФЕРА, професора Кельнського університету, що спеціалізується на сучасній історії.
— Як можна тлумачити рішення журі премії «Квадрига» про нагородження російського прем’єра Володимира Путіна?
— Це дуже складно оцінювати. Фундація «Квадрига», здається, складається із людей, які представляють демократичні партії, бізнесменів і, можливо, декількох інтелектуалів; це неурядова організація, яка не має прямих зв’язків із політиками. Я не знаю, якою була цьогорічна ідея нагородження. Цей приз зазвичай вручають німецьким політикам та інтелектуалам, але також і деяким іноземцям — зокрема, у 2006-му році цією нагородою було відзначено українського президента Віктора Ющенка. Згідно з намірами комітету, призом нагороджуються люди, які обстоюють моральні цінності, а отже є прикладом для громадськості. Дуже важко зрозуміти, чому саме російський прем’єр-міністр був відзначений цією премією. Якщо дивитися на це з точки того, що він багато зробив для російсько-німецького порозуміння, — це добре. Але я думаю, що цей приз також розуміється і у більш ширшому значенні — людина, яка його отримує, має бути демократом і працювати над збереженням людських прав і свобод та демократії. Однак, я не вважаю, що Путін — хороший вибір для цієї відзнаки. На мій погляд, це недобрий жест з боку Німеччини, коли у Росії таке коїться.
— Чи можемо ми розуміти цей крок із нагородженням Путіна не як поодинокий, а як системний? Чи не вважаєте ви, що Європа, подекуди, жертвує своїми цінностями, наголошуючи на прагматичній політиці?
— Об’єднана Європа у її зовнішніх відносинах, з одного боку, веде прагматичну політику щодо сусідів, які не належать до Європейського Союзу, а з іншого боку, наполягає на суто європейських інтересах — таких як політика захисту людських прав і свобод. Ці два принципи завжди поєднуються. У моєму розумінні, заслуги лауреата цьогорічної премії — сумнівні, до того ж, Путіна нагороджуватимуть у День німецької єдності. Як Путін причетний до єднання Німеччини, яке відбулося 22 роки тому, адже тоді Горбачов був першою персоною Радянського Союзу?
— Одним із членів журі премії був співголова Партії зелених Німеччини...
— Джем Оздемір — німецький політик турецького походження, і дійсно, співголова цієї партії. Я цілком розумію його рішення вийти з комітету «Квадриги», коли він дізнався, кого нагороджуватимуть. Думаю, Джем Оздемір зробив коректний крок з моральної точки зору. Звісно, після загального оприлюднення рішення Комітету цей вчинок видається не дуже дружнім щодо Путіна.
— А чи була якась офіційна реакція на премію? Якою вона має бути, з вашої точки зору?
— Наскільки я розумію, в комітеті було кілька людей, що представляють правлячу партію, тобто Християнських Демократів, з лібералів, але також і з опозиції — з Соціал-Демократів. Я думаю, що ці партії не даватимуть офіційних пояснень щодо цього. Це більше стосується неполітичної площини, хоча деякі люди із цих партій також залучені до Комітету премії як журі.
— У німецьких медіа вийшло чимало матеріалів, у яких присудження премії Путіну піддається критиці. А чи була якась інша реакція у німецьких журналістів?
— Я не помітив будь-якої позитивної реакції з боку медіа. Думаю, для зовнішньої німецької політики питання щодо нагородження Путіна має не дуже велике значення. Однак воно не було мудрим рішенням. Якщо б ви запитали німецьких інтелектуалів, думаю, більшість з них виступила б проти цієї нагороди.
— До речі, а чи авторитетною вважається премія «Квадрига» у німецькому суспільстві?
— Як стверджують організатори, нагорода вручається за «лідерство». Це може означати багато чого. Однак раніше ця премія вручалася особистостям, які були добре відомими своєю боротьбою за громадянські права. Тоді здавалося, що це нагорода за «моральність». Це й встановлювало певні стандарти. Тим не менш, це вже проблематично, коли особа, для якої не характерне обстоювання громадянських прав, отримує подібну нагороду. З цього моменту, я вважаю, що премія «Квадрига» дискредитувала себе. До того ж, ми досі не знаємо, чи прийме прем’єр-міністр Путін цю нагороду в Берліні. Однак рішення не було мудрим, якщо зважати виключно на поліпшення російсько-німецького клімату, адже це не повна картина сьогоднішньої Росії, особливо того, що стосується вільної демократії та прав людини.