Перейти до основного вмісту

Харків відроджує арт-традиції

Виставка «Сучасні українські художники» покликана розширити уявлення харків’ян про модерне національне мистецтво
27 червня, 00:00

У Харкові триває «мистецьке літо». З 1 червня по 28 серпня у новоствореному осередку сучасного мистецтва «ЄрміловЦентр» діє оригінальний виставковий проект Ігоря Абрамовича й Тетяни Тумасян «Сучасні українські художники». Експоновані тут роботи — це своєрідний «спектральний» зріз українського арту.

Включена у паралельну програму І Київської міжнародної бієнале сучасного мистецтва Arsenale 2012, харківська виставка чи не вперше зібрала в одній експозиції картини Сергія Браткова, Олександра Гнилицького, Павла Макова, Олега Тістола, Віктора Сидоренка, Миколи Маценка, Марини Скугарєвої, Анатолія Криволапа та ще багатьох інших відомих митців. Усього — 27 сучасних українських художників, яким, за творчим задумом організаторів проекту, надано можливість показати широкій аудиторії відвідувачів центру по одній картині. І хоча ця виставка, вхід на яку, між іншим, безкоштовний, не об’єднана загальною тематикою, концептуально вона є необхідною сьогодні спробою допомогти українцям сформувати об’єктивне уявлення про стан вітчизняного образотворчого мистецтва через творчість яскравих самобутніх художників.

— Представлені на виставці роботи розширюють наше уявлення про можливості сучасного мистецтва, яке, здавалося, навіки заклякло у стані безкінечної симуляції похмурих наративів. Вони відкривають нам красу світу, перетвореного спеціально для нас небайдужістю і талантом. Завдячуючи їм, цей світ дає можливість бути самим собою, сприймати дійсність у тих кольорах, у яких ми сприймали її у дитинстві, перебувати у своєму настрої, тут і зараз, — розповіла «Дню» про потенційний терапевтичний ефект від виставки куратор проекту Марія ХРУЩАК. — Вважаю, що ця виставка — одна з подій року для Харкова, адже дає змогу городянам долучитися до насиченої експозиції сучасного українського живопису. Загалом для людей, які цікавляться мистецтвом, «ЄрміловЦентр» є одним із найбільш відвідуваних місць у Харкові. Тут, крім нашої виставки, відбувається багато паралельних подій зі сфери музики, поезії, кіно. Словом, виставка — не просто одноразова відокремлена акція, а, так би мовити, ключова ланка низки пов’язаних між собою арт-подій, метою яких є промоція сучасного українського мистецтва.

До реалізації проекту «Сучасні українські художники» одночасно долучилися кілька мистецьких інституцій — компанія «Арт-агент», Фонд підтримки сучасного мистецтва «Стедлі Арт Фундація», харківський ЦСМ «ЄрміловЦентр» та видавництво «Родовід». Видавництво, до речі, видало двомовний каталог з однойменною назвою (дизайн Ірини Пасічник), яким започаткувало власну серію книг, присвячених сучасному українському мистецтву.

— Незважаючи на те, що в Харкові існує одна з найстаріших в Україні художніх шкіл, у цілому, оцінюючи градус суспільного ставлення до сучасного мистецтва, наше місто, на відміну від Одеси, Донецька, Львова чи тим паче Києва, — своєрідна провінція для сучасного арту, — вважає художник Павло МАКОВ. — Про це свідчить не тільки той факт, що у місті лише три місяці тому відкрився повноцінний незалежний мистецький осередок — «ЄрміловЦентр», але й те, що тут практично немає жодного великого колекціонера сучасних картин. Це пригнічує, адже саме у Харкові живуть високого рівня митці — від молодих та невідомих до знаних в Україні й за кордоном, але зацікавленості влади та активних запитів від місцевих людей, на жаль, до цього мистецтва немає. Проект «Сучасні українські художники», на мою думку, для нас є надміру актуальним, бо представлені картини не лише показують харків’янам частину з того, що було зроблено в образотворчому мистецтві за роки незалежності молодої держави, але й є першою ластівкою відродження у місті арт-традицій.

Нагадавши харків’янам, якими амбітними й актуальним є кращі українські художники, траєкторія проекту, за словами його керівників, не обмежиться лише цим містом. «Уже сьогодні ведуться переговори щодо можливості експозиції виставки «Сучасні українські художники» спочатку у Львові та Києві, а в перспективі — у Лондоні й Москві, — розповів «Дню» організатор проекту Ігор АБРАМОВИЧ. — Ми мріємо, щоб український живопис заявив про себе не тільки в нашій країні, але й на міжнародному рівні, адже насправді його претензійність цілком виправдана. Ці слова зайвий раз підтверджує рівень картин, представлених на організованій нами виставці, яку вже відвідали понад дві тисячі людей».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати