Харків відроджує арт-традиції
Виставка «Сучасні українські художники» покликана розширити уявлення харків’ян про модерне національне мистецтво![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20120627/4110-24-1.jpg)
У Харкові триває «мистецьке літо». З 1 червня по 28 серпня у новоствореному осередку сучасного мистецтва «ЄрміловЦентр» діє оригінальний виставковий проект Ігоря Абрамовича й Тетяни Тумасян «Сучасні українські художники». Експоновані тут роботи — це своєрідний «спектральний» зріз українського арту.
Включена у паралельну програму І Київської міжнародної бієнале сучасного мистецтва Arsenale 2012, харківська виставка чи не вперше зібрала в одній експозиції картини Сергія Браткова, Олександра Гнилицького, Павла Макова, Олега Тістола, Віктора Сидоренка, Миколи Маценка, Марини Скугарєвої, Анатолія Криволапа та ще багатьох інших відомих митців. Усього — 27 сучасних українських художників, яким, за творчим задумом організаторів проекту, надано можливість показати широкій аудиторії відвідувачів центру по одній картині. І хоча ця виставка, вхід на яку, між іншим, безкоштовний, не об’єднана загальною тематикою, концептуально вона є необхідною сьогодні спробою допомогти українцям сформувати об’єктивне уявлення про стан вітчизняного образотворчого мистецтва через творчість яскравих самобутніх художників.
— Представлені на виставці роботи розширюють наше уявлення про можливості сучасного мистецтва, яке, здавалося, навіки заклякло у стані безкінечної симуляції похмурих наративів. Вони відкривають нам красу світу, перетвореного спеціально для нас небайдужістю і талантом. Завдячуючи їм, цей світ дає можливість бути самим собою, сприймати дійсність у тих кольорах, у яких ми сприймали її у дитинстві, перебувати у своєму настрої, тут і зараз, — розповіла «Дню» про потенційний терапевтичний ефект від виставки куратор проекту Марія ХРУЩАК. — Вважаю, що ця виставка — одна з подій року для Харкова, адже дає змогу городянам долучитися до насиченої експозиції сучасного українського живопису. Загалом для людей, які цікавляться мистецтвом, «ЄрміловЦентр» є одним із найбільш відвідуваних місць у Харкові. Тут, крім нашої виставки, відбувається багато паралельних подій зі сфери музики, поезії, кіно. Словом, виставка — не просто одноразова відокремлена акція, а, так би мовити, ключова ланка низки пов’язаних між собою арт-подій, метою яких є промоція сучасного українського мистецтва.
До реалізації проекту «Сучасні українські художники» одночасно долучилися кілька мистецьких інституцій — компанія «Арт-агент», Фонд підтримки сучасного мистецтва «Стедлі Арт Фундація», харківський ЦСМ «ЄрміловЦентр» та видавництво «Родовід». Видавництво, до речі, видало двомовний каталог з однойменною назвою (дизайн Ірини Пасічник), яким започаткувало власну серію книг, присвячених сучасному українському мистецтву.
— Незважаючи на те, що в Харкові існує одна з найстаріших в Україні художніх шкіл, у цілому, оцінюючи градус суспільного ставлення до сучасного мистецтва, наше місто, на відміну від Одеси, Донецька, Львова чи тим паче Києва, — своєрідна провінція для сучасного арту, — вважає художник Павло МАКОВ. — Про це свідчить не тільки той факт, що у місті лише три місяці тому відкрився повноцінний незалежний мистецький осередок — «ЄрміловЦентр», але й те, що тут практично немає жодного великого колекціонера сучасних картин. Це пригнічує, адже саме у Харкові живуть високого рівня митці — від молодих та невідомих до знаних в Україні й за кордоном, але зацікавленості влади та активних запитів від місцевих людей, на жаль, до цього мистецтва немає. Проект «Сучасні українські художники», на мою думку, для нас є надміру актуальним, бо представлені картини не лише показують харків’янам частину з того, що було зроблено в образотворчому мистецтві за роки незалежності молодої держави, але й є першою ластівкою відродження у місті арт-традицій.
Нагадавши харків’янам, якими амбітними й актуальним є кращі українські художники, траєкторія проекту, за словами його керівників, не обмежиться лише цим містом. «Уже сьогодні ведуться переговори щодо можливості експозиції виставки «Сучасні українські художники» спочатку у Львові та Києві, а в перспективі — у Лондоні й Москві, — розповів «Дню» організатор проекту Ігор АБРАМОВИЧ. — Ми мріємо, щоб український живопис заявив про себе не тільки в нашій країні, але й на міжнародному рівні, адже насправді його претензійність цілком виправдана. Ці слова зайвий раз підтверджує рівень картин, представлених на організованій нами виставці, яку вже відвідали понад дві тисячі людей».