Пейзаж монументальний
Учора, 20 вересня, у Центральному будинку художника в Києві було відкрито персональну виставку художника-монументаліста Миколи Кутняхова
«Мистецтво — духовний код» — так називається проект, який діятиме у Києві в приміщені великого залу Центрального будинку художника, що на Львівській площі, до 30 вересня. Його автор — художник-монументаліст Микола Кутняхов, тому експозиція щойно представленої виставки поєднує у собі як живопис, так і зображення різноманітних монументальних проектів митця. Для тих, хто не відвідував попередні виставки майстра, це унікальна можливість побачити нову серію полотен із ретроспективою його найбільш знакових робіт ранніх періодів творчості.
«Феномен Миколи Кутняхова полягає в тому, що він за фахом художник-монументаліст і, маючи неабиякий доробок у цій галузі, оперуючи архітектурними об’ємами, великими площинами стін, переносить мислення монументаліста на, здавалось би, таке інтимно-камерне, суто станкове мистецтво пейзажу. Завдяки цьому його роботи набувають глобальності, справжньої космічності», — говорить художник-мистецтвознавець Володимир КОЗАР.
На сьогоднішній день Микола Кутняхов — один із небагатьох художників сучасної України, який працює з темою пейзажу, причому на великих площинах. Він розробив свій власний авторський стиль, відзначений багатьма вітчизняними мистецтвознавцями як унікальний своєю образністю і такий, що не має аналогів в історії класичного і сучасного мистецтва.
Микола Кутняхов родом із Луганська. Він закінчив Київський державний художній інститут (нині — Національна академія образотворчого мистецтва та архітектури), де навчався під керівництвом відомого живописця та графіка Миколи Стороженка.
Після того, як яскраві представники українського мистецтва були знищені хвилею репресій проти Національного Відродження, новий сплеск у середовищі художників Львова та Києва, а згодом і на Сході України припав на 1960—1970-ті роки. Відтоді зв’язок між поколіннями не обривався. Наприклад, Микола Стороженко, учнем якого є Микола Кутняхов, у свою чергу навчався у відомої художниці Тетяни Яблонської. Недаремно Микола Кутняхов говорить: «Мистецтво — духовний код мого народу, спрямований у Вічність».
«В особі Миколи Кутняхова українське образотворче мистецтво має непересічного, самобутнього художника-мислителя, який не лише торує шлях новому розумінню пейзажу, а й повертається до його релігійних джерел. Своєю творчістю він заповнює той небезпечний духовний вакуум, що утворився в сучасному українському малярстві як у жанровому, так і світоглядному вимірах, — говорить мистецтвознавець Станіслав БУШАК. — Творчість Кутняхова багатогранна: в ній присутні монументальні твори, виконані в різноманітних техніках (мозаїка, вітраж, енкаустика, настінний розпис), портрети, іконопис, багатофігурні композиції. Але пейзаж є улюбленим жанром майстра, в якому найбільш повно втілилася філософія його світосприйняття. Жанровому пейзажу доступні не лише інтимно-камерні чи буколічно-ідилічні настрої: він може бути носієм глибоких філософських роздумів, важливих громадянських мотивів і гострих соціальних проблем».
Станкові та монументальні твори Микола Кутняхова, виконані у різноманітних техніках, знаходяться у музеях України, а також закордонних приватних колекціях, та прикрашають площі і фасади архітектурних споруд України та зарубіжжя.
Виставку «Мистецтво — духовний код» буде відкрито для відвідувачів із 12.00 до 19.00. Вихідний — вівторок.
Репродукції картин надано Національною спілкою художників України