Конвеєр скандалів
«Україна»: якщо слідства не уникнути, його треба очолитиДо виборів слідча комісія, що вивчала справу «України», стала ініціатором декількох скандалів, пов’язаних із оголошенням імен відомих політиків, які ніби «доклали рук» до банкрутства. Називалися імена Ігоря Мітюкова, Олександра Ткаченка і Олександра Волкова, що для них, проте, не мало жодних наслідків. Поки не отримали підтвердження і багато інших фактів, які свого часу з подачі слідчої комісії ставали причиною гучних скандалів.
І все ж свого політичного потенціалу тема банкрутства банку, що мав свого часу найбільшу кількість клієнтів-юросіб, контрольованих солідними людьми, ще не вичерпала. Швидше за все, комісію рано чи пізно буде створено, і пік її діяльності напевно припаде на старт активної фази президентської гонки 2004 року. Саме тому питання про керівника слідчої комісії стоїть досить гостро. Віктор Король, який представляє «Нашу Україну», можливо, є прийнятною фігурою з погляду слідчого досвіду. Але його політична належність може створити роботі комісії істотні складності.
Річ у тому, що лідер «Нашої України» Віктор Ющенко також входить до групи політиків, які, цього разу вже не з подачі слідчої комісії, виявилися серед «підозрюваних». Перед парламентськими виборами в українських ЗМІ виявилися копії документів, що свідчать про фінансування «Україною» навчання дочки Ющенка. Крім того, у період парламентських виборів конкуренти «Нашої України» оприлюднили інформацію про причетність брата Віктора Ющенка, Петра, до однієї з компаній, яка отримала великий кредит у банку напередодні його банкрутства. Але цей факт не отримав як повних підтверджень, так і яких-небудь юридичних наслідків.
І все ж можна не сумніватися, що з наближенням президентських виборів портфель компромату, що пов’язує Віктора Ющенка (як, проте, й інших політиків) з банком «Україна», знову спливе. У цій ситуації велике значення матиме «координатор і розпорядник» інформаційних потоків, пов’язаних із розслідуванням причин банкрутства. Якщо таким координатором буде Віктор Король, йому, природно, буде дуже складно уникнути підозр чи в наявності політичної заангажованості, чи у відсутності партійної дисципліни. Власне, ці причини, очевидно, пояснюють, чому відтворювати слідчу комісію не поспiшають. Тим більше, що її функції можуть зовсім не обмежуватися тільки збиранням скандальних фактів про «крайніх», винних у ліквідації «України», а також причетних до махінацій уже на етапі розпродажу її майна. Можливі й інші напрямки удару.
Віктор Король повідомив, що, очоливши комісію, він збирається зайнятися розслідуванням обставин приватизації «Укрсоцбанку» і «Промінвестбанку». Держава втратила контроль над цими банками ще на початку приватизації. Остання біржова операція з державними акціями «Укрсоцбанку» відбулася в 1999 році, коли одна iз компанiй купила пакет розміром 2,02%. Сьогодні банком керує група менеджерів, які прийшли з Першого українського мiжнародного банку, близького до донецької фінансово-політичної групи. «Промінвестбанк» держава приватизувала також дуже давно, і нині його акції контролює менеджмент на чолі з головою правління Володимиром Матвієнком. Не виключено, що ризик інформаційних атак стосовно приватизації «Укрсоцбанку» і «Промінвестбанку» може примусити деякі політичні сили менш активно ставити питання про роль екс-керівництва Нацбанку в банкрутстві «України». Можливо, тому позиція «НУ» щодо комісії Короля така категорична.
Бажання авторів ідеї реанімації слідчої комісії зайнятися «Укрсоцбанком» і «Промінвестбанком» відображає ще одну новомодну тенденцію в політиці й економіці країни — конфлікти навколо повторного переділу власності і розмови про реприватизацію. До інтересів вкладників, оздоровлення банківської системи і залучення кредитів у реальну економіку всі ці «комісійні» питання не мають відношення. Приймаючи рішення з цього приводу, депутатам було б не зайвим замислитися про значення розширення «тематики» комісії, яка вдало продукує скандали на базі недоведених даних, але реального результату не дає, та й не може дати у зв’язку з обмеженістю функцій. Вкладникам банку «Україна» вже ніщо не допоможе, а ось про людей і підприємства, які зберігають гроші в «Укрсоцбанку» та «Промінвестбанку», ще варто згадати. Банківській системі країни, яка стає на ноги, політичні скандали навряд чи принесуть користь.