Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Куди нас заведе партійно-квотний ЦВК?

15 червня, 00:00

«День» продовжує обговорення ситуації в Центрвиборчкомі, який повільно, але впевнено стає епіцентром політичних боїв. Через партійно-квотний принцип формування цього органу, ЦВК уже називають міні-парламентом, чітко розділеним на «своїх» і «чужих».
Учора ми запитували експертів, сьогодні те ж саме запитання задаємо політикам: Чи зможе недавно «переформатований» Центрвиборчком організувати дострокові вибори так, щоб їхні результати були визнані всіма ключовими гравцями?

Володимир СИВКОВИЧ, Партія регіонів:

— Центральна виборча комісія завжди формувалася за квотним принципом від тих партій, які пройшли в парламент. Це основа прозорості роботи комісії, але ця основа прозорості може працювати лише тоді, коли комісія приймає всі рішення колегіально. На то вона, власне кажучи, і називається Центральною виборчою комісією. А що сталося зараз? Чому збунтувалася певна частина членів Центрвиборчкому? А тому, що ті питання, які потрібно обговорювати на засіданні комісії, керівник ЦВК прийняв в одноосібному порядку. Але питання не в тому, кому які області дісталися, питання в тому, що рішення було прийняте не колегіально. Це дуже небезпечний прецедент, бо таким чином керівник Центральної виборчої комісії буде й далі намагатися самостійно підписувати всілякі рішення аж до рішення з підсумків парламентських виборів. Навіщо тоді взагалі потрібна комісія? Досить мати одного керівника ЦВК і технічний персонал, який буде всі його рішення автоматично визнавати.

Чи можливе нове «переформатування» складу ЦВК? Цілком. Якщо там антагонізми дійдуть до точки кипіння й буде зрозуміло, що робота Центрвиборчкому блокується. Хочеться також нагадати, що на засіданні «трьох» під час підписання угоди було вирішено не втручатися в роботу державних інститутів влади, у тому числі, у судову, правоохоронну, ЦВК і КС. Усе це, як бачимо, не дотримується. І та заява, яку підписав Президент, прем’єр і спікер, фактично такими діями цього ж Шаповала анулюється. При такому підході, при такому керівникові Центральної виборчої комісії, на вибори йти не можна.

Ксенія ЛЯПІНА, «Наша Україна»:

— Сьогодні Центральна виборча комісія є фактичною заручницею політичних спекуляцій, що здійснюються окремою частиною коаліції, підкреслюю — частиною коаліції. Регіони ніби відсторонилися від цього, а комуністи й соціалісти, від імені коаліції, сьогодні маніпулюють Центрвиборчкомом. Чого варта їхня реакція на першу дискусію в ЦВК. Це була природна дискусія. Ще ніякого конфлікту не було, і тут Адам Мартинюк заявляє, що поміняє всіх, хто їм не подобається. Тобто комуністи й соціалісти відразу ж поділили комісію на «своїх» і «чужих» і відразу ж стали натякати, що можуть цих «чужих» у будь-який момент викинути з ЦВК. Це — провокація й прямий тиск. І якщо вони й надалі триматимуть таку ж лінію поведінки, я не виключаю, що їм дійсно вдасться вивести комісію з робочого стану. На жаль, такий ризик існує, а уникнути його можна тільки в тому випадку, якщо регіонали візьмуть на себе відповідальність за діяльність коаліції, і якщо вони вже вирішили йти на вибори, їм варто втихомирити вже неіснуючих керівників неіснуючого парламенту. Як тільки стане всім зрозуміло, що «Регіони» контролюють ситуацію і йдуть на вибори, відразу Центральна виборча комісія запрацює як годинник, повірте.

Анатолій СЕМИНОГА, БЮТ:

— Я вважаю, що нинішньому складу ЦВК навряд чи вдасться вирішити більшість проблем, які накопилися внаслідок політичної кризи, але як компромісний варіант на цей період часу даний склад має право на існування, оскільки іншого варіанта зараз апріорі бути не може. На мій погляд, рішення з формування Центрвиборчкому за схемою 50 на 50 вірне. У той же час, дуже хочеться, щоб у нашій державі був професійний центральний виборчий орган, який би працював на професійній основі й не був політично заангажованим. На жаль, поки що такого органу створити не вдалося й найближчим часом навряд чи вдасться, оскільки цьому заважає, насамперед, корупція, яка дійшла сьогодні навіть до Верховної Ради. Чи зуміє нинішня ЦВК на належному рівні організувати вибори? На мій погляд, ми в будь-якому випадку матимемо багато проблем на цих виборах. Це вже видно з того, як, власне, проходить підготовка до них. Тому, я вважаю, що вибори будуть важкими, але результат цих виборів буде реальним, і відповідатиме волевиявленню наших виборців.

Євген ФІЛІНДАШ, СПУ:

— На жаль, на цей час ЦВК не демонструє своєї працездатності, готовності виконувати покладені на неї функції. Більше того, голова комісії, два його зами й частина членів комісії фактично саботує роботу цього органу. Не розглядається питання щодо заяв депутатів, поданих від опозиції, не розглядається питання й не приймається рішення щодо обнуління чи не обнуління списків, прийняття повноважень наступних кандидатів за списками й отриманням їх статусу народних депутатів і т.д. Усе це повинна вирішувати ЦВК, а замість цього виголошуються політичні заяви голови й окремих членів ЦВК, що ніби вони не можуть вирішувати ці питання. Фактично зараз там повторюється ситуація з КС, тобто працює та ж сама схема. Тому, не виключено, що у Верховній Раді підійматиметься питання про довіру й перегляд складу комісії ЦВК, зокрема, цих семи осіб, які не виконують свої прямі обов’язки.

Юрій МИРОШНІЧЕНКО, Партія регіонів:

— Звичайно, Центрвиборчком зможе організувати й провести вибори. Природно, для цього необхідна наявність політичної волі всіх учасників виборчого процесу. Для швидкого розв’язання проблем було б логічно провести зустріч у форматі «великої трійки» за участю Президента, прем’єр-міністра й голови Верховної Ради.

Центральна виборча комісія у своїй роботі повинна керуватися виключно законом. Політичні ж протиріччя в поглядах на діяльність ЦВК, якщо такі існують, повинні бути озвучені й стати предметом відкритого обговорення, узгодження позицій і найшвидшого розблокування її роботи. Тільки такий спосіб виходу з ситуації, що склалася, і є виявом справжньої, а не декоративної демократії в нашій країні.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати