Перейти до основного вмісту

Пропонується «бережлива приватизація»

25 жовтня, 00:00

Один з авторів програми, президент Центру розвитку економіки Олександр Пасхавер відзначає дві головні особливості документа: приватизація буде «бережливою» щодо стратегічних підприємств і прискореною щодо дрібних пакетів акцій. Очікується, що держава вже у 2003 році позбудеться більшості компаній, в яких її частка не перевищує 50% акцій. Олександр Пасхавер упевнений у безпроблемному затвердженні програми Верховною Радою до кінця поточного року: «Я не бачу впливової групи, якій була б невигідна бережлива приватизація, так що думаю, що могутнього опору не буде».

Проте вже на самій презентації шестирічної приватизаційної програми стало зрозуміло, що її доля у парламенті буде нелегкою. Голова контрольної комісії Верховної Ради з питань приватизації Валентина Семенюк чекає гострої дискусії навколо поняття «промисловий» або «стратегічний» інвестор, яке дозволяє Фонду держмайна одні компанії допускати до конкурсів, а інші — ні. «Сьогодні поняття «стратегічний інвестор» чітко не виписане. Всі знають, що це олігархи прикрито замовили цей вислів», — вважає Семенюк. На її погляд, також програма повинна надати право місцевій владі продавати об’єкти комунального майна. На сьогоднішній день цим займається ФДМ.

Критична позиція Валентини Семенюк багато в чому пояснюється її політичним статусом — вона представляє в парламенті опозиційну СПУ. Але й деякі члени більшості уже встигли зробити ряд зауважень до підготовленої ФДМ програми. Член «Регіонів України» Олег Царьов, який очолює парламентський підкомітет з питань приватизації, заявив, що вважає неприпустимим проведення так званих закритих торгів щодо стратегічних об’єктів. Як роз’яснив Олександр Пасхавер, така закритість може бути виправдана державою не тільки економічною, але й політичною доцільністю. Олег Царьов упевнений, що цей пункт порушує принцип прозорості приватизації, декларованої Україною.

Також Царьов відзначає необхідність детально виписати у програмі ідеологію і процедуру приватизації вугільних шахт: «Тільки приватизація шахт дасть їм перспективу». При цьому представник «Регіонів України» впевнений, що попит на вугільні підприємства в Україні є. Насамперед він бачить потенційними покупцями металургійні комбінати. У разі придбання шахт «металургами» вони отримали б можливість створити єдиний технологічний комплекс, що об’єднує сировинну базу з виробництвом готової продукції. На сьогоднішній день більшість шахт Донбасу контролюється господарями меткомбінатів, так би мовити, «неформально».

І все ж навіть критики шестирічної програми приватизації заявляють про готовність до компромісів. За словами Валентини Семенюк, у кінцевому результаті багато чого залежатиме від політичної ситуації в парламенті. Президент Леонід Кучма вже заявив про твердий намір забезпечити прийняття програми до кінця року. Це означає, що з боку пропрезидентської «дев’ятки» фракцій не варто чекати якихось блокуючих ініціатив. Хоч при цьому не виключено, що сам зміст програми, а, можливо, й деякі її ідеологічні складові буде істотно підкоректовано.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати