Ставка більша за дружбу
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20030620/4105-4-7.jpg)
— Щодо того, яку демократію будують у Росії, прозвучало багато думок. Її називали «мілітаризованою», «керованою», «перспективною» тощо. Якою буде ця демократія, на вашу думку?
— Загалом, ми повинні побудувати свою демократію. Те, що відбувається сьогодні у Росії, я назвав би «російським експериментом», і я зацікавлений у тому, щоб він вдався. Коли це станеться, то у сформованої моделі з’явиться своя назва. Наприклад — «російська».
— Окремі американські політологи наголошували, що Сполученим Штатам потрібна незалежна від Росії Україна. Якою бачать Україну представники російських еліт?
— У різних російських еліт різне ставлення до України, і єдиної позиції з цього приводу не існує. До речі, так само, як і в Америці. Більш того, у США багато хто часто навіть не знає про існування України і, відповідно, вони не можуть мати якоїсь чіткої позиції. Думка Збігнева Бжезінського, яку ви навели, репрезентує досить вузьке коло американської політики.
А щодо думки Росії, то вона багато в чому формується залежно від ситуації, коли виникає певний привід (позитивний чи негативний). Словом, система відносин залежить від конкретних обставин.
— Як, у такому випадку, ви б визначили «українську» позицію групи, яка перебуває при владі у Росії?
— Позиція цієї групи — ставка на розвиток довгострокових відносин двох незалежних суспільств, які вельми різняться одне від одного.
— Ви говорили про те, що й у Росії, і в України у майбутньому великий масив роботи зі структуризації внутрішніх економік. Судячи з методів роботи й цікавості російських компаній до України, Росія, не «освоївши» остаточно свій, успішно «освоює» український ринок?
— Ми не можемо чекати вирішення однієї проблеми, нічого не роблячи в інших напрямах. Я вже сказав, що у російських еліт різне ставлення до України. У представників деяких груп тут власність і досить значна. Це, думаю, звичайна конструктивна позиція.
— Як ви вважаєте, наступного року український політичний ринок буде привабливим для російських політтехнологів?
— Почнемо з того, що ринок України вигідний для українських політтехнологів, і вони будуть дурнями, якщо віддадуть його росіянам.
— А особисто ви не маєте наміру працювати в Україні під час майбутньої президентської кампанії?
— Ні, не планую. Якщо, звісно, не станеться що-небудь зовсім виняткове.
Випуск газети №:
№105, (2003)Рубрика
Nota bene