Перейти до основного вмісту

У країні, де лютують епідемії, вакцини не потрібні?

06 лютого, 00:00
У країні, де лютують епідемії, вакцини не потрібні? Лариса НИКОНОВА, "День" Ми так звикли до безкоштовної гуманітарної допомоги від добрих заокеанських дядечків, що здавалося вона буде вічною. Проте, схоже, що цей колись щедрий струмок почав пересихати: наприклад, у 1993-96 роках гуманітарні постачання вакцини становили понад 50% від наших річних потреб, 1997 року - уже тільки 7%. Ну а нинішнього не очікується взагалі жодних безкоштовних сироваток - ні від туберкульозу, ні від дифтерії, ні від грипу... Як житимемо, панове?

Ще в шістдесятих роках уряд України передав Росії практично всі виробництва імунно-біологічних препаратів. Сьогодні в нас не виробляються вакцини від жодної з хвороб. Ми живемо виключно завдяки гуманітарній допомозі із-за кордону й поставкам з Росії. Закупівлею і розподілом ліків займається виробниче об'єднання "Укрвакцина". Лікарських і діагностичних препаратів тут поки ще вистачає, однак...

- Фактично, ми давно вже живемо в борг, - повідомив кореспондента "Дня" генеральний директор "Укрвакцини" Георгій Бруй, - при тому, що у багатьох областях склалася надто неблагополучна епідемічна ситуація з цілою низкою захворювань - кором, туберкульозом, гепатитом й іншими - місцева влада повсюдно відмовляється від вакцинації. У них немає коштів не те що на закупівлю, а навіть і на доставку до себе безкоштовних гуманітарних вакцин - адже треба сплатити транспорт і дорожні витрати. Наприклад, у Запоріжжі, Кіровоградській, Тернопільській і Луганській областях відмовилися навіть від першого щеплення дітям від поліомієліту й дифтерії! Як-то кажуть, коментарі тут зайві... Багато які області хоч і купили у нас сироватки, але досі за них не розрахувалися. Зараз вони винні нам майже 600 тисяч гривень. Відповідно й ми винні нашим російським постачальникам. Довгий час вони нам довіряли, але днями поставили питання ребром: або платіть борги, або ми припиняємо постачання.

"Укрвакцина" викручується, як може: скоротили штати на 50%, урізали найменування необхідних ліків - з 400 до 210. Хоча це й ризиковано - адже невідомо, яка хвороба обрушиться на нас завтра. Однак що ще залишається?

- Ми з жахом чекаємо на повідомлення з областей, - зізналася завідуюча відділом епідеміології "Укрвакцини" Ніна Борисенко, - а раптом епідемія? На цей випадок у нас є запаси, але вони мінімальні. Більшого ми не можемо собі дозволити: по-перше, немає коштів на закупівлю, а по-друге, немає ніякої впевненості, що навіть цей мізер в областях розкуплять. А на знищення прострочених ліків також потрібні гроші...

Для довідки: у країнах СНД та Балтії виконання національної програми імунопрофілактики населення, насамперед, фінансується з державного бюджету, а уряд Казахстану навіть увів для цього спеціальну статтю. У нас же кошти для централізованої закупівлі вакцин взагалі не виділяються.

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати