13% дорослих українців хочуть емігрувати
Але не знають, як виїхатиНа тлі інших країн Центральної та Східної Європи Україна посідає «середню» позицію — про еміграцію мріють 26 відсотків югославів, 21 — румунів, 18 — хорватів, по 14 — поляків і білорусів, 11 — чехів, 10 — словаків і 8 — угорців. Утім, ці характеристики різко змінюються в залежності від віку та рівня освіти. В Югославії, наприклад, чотири п’ятих молоді до 30 років із вищою освітою хотіли б назавжди залишити свою країну. Аналогічна тенденція існує і в Україні.
— Ці цифри не є для нас ніякою несподіванкою, — сказала «Дневі» начальник управління у справах міграції та біженців Держкомнацу Олена Малиновська. — Опитування, які ми проводили протягом останніх років, свідчать, що від 12 до 14 відсотків населення України налаштовані на еміграцію.
Однак слід розрізняти людей, які просто мріють про те, щоб виїхати кудись, позбувшись економічних негараздів, і тих, хто активно, предметно шукає реальних шляхів до цього. Для того, щоб дійсно емігрувати, окрім бажання, треба мати для цього ще й можливості. Дуже багато значить наявність стартового капіталу, знання іноземної мови, загальнокультурний рівень, зокрема рівень поінформованості про обрану країну. Важливим є і психологічний чинник — якщо людина має перед очима приклад сусіди чи родича, який виїхав до певної країни і добре там влаштувався, її наміри емігрувати можуть стати предметнішими. Дуже важливим чинником також є поширеність виїздів за кордон на певний час — на заробітки. Це дає змогу здобути різнобічну інформацію про країну можливої імміграції з перших рук. Українці отримали таку змогу, навіть теоретично, лише кілька років тому. А ось, наприклад, поляки масово виїздили за кордон уже з початку 80-х. І зараз поляків емігрує більше, ніж українців. Але в міру того, як поліпшується економічна ситуація в самій Польщі, тих, хто бажає залишити її, дедалі меншає.
Які тенденції переважатимуть в Україні, залежатиме перш за все від економічної ситуації в країні. Всі українці, звичайно, не виїдуть. Але, якщо час для економічних реформ і далі гаятиметься, наша країна може втратити чимало молодих, освічених і кваліфікованих громадян, які не бачать нині для себе перспектив на Батьківщині.