1300 інструкцій — проти інвестора
Учора Рада національної безпеки й оборони під головуванням Президента України Віктора Ющенка розглядала ситуацію з інвестиційним кліматом. Мабуть, уперше Президент мав справді гостру розмову з урядом і показав, що головою РНБОУ є він, а то могло здатися... Тема інвестицій уперше винесена на рівень РНБО, що мотивується новими її функціями. Щоправда, інвестиційним кліматом, за великим рахунком, мав би «завідувати» уряд, у зв’язку з чим деякі експерти напередодні засідання висловлювали здогадки, що насправді розгляд цього питання на РНБО може означати лише одне: уряд не впорався — інвестклімат протягом останніх півроку не лише не покращився, а й викликає серйозні побоювання в іноземних інвесторів.
За роки незалежності в Україну було вкладено лише близько дев’яти мільярдів доларів прямих інвестицій, тоді як інші, привабливі для інвесторів країни отримують такі суми лише за рік. Причому левова частка іноземного капіталу, що інвестується в Україну, припадає на Київ, Харків, Донецьк, Дніпропетровську та Київську області.
Нагадаємо, нещодавно в столиці України відбувався позачерговий круглий стіл у рамках Міжнародного бізнес-форуму («міні-Давос»). Озвученi 10 рекомендацій для покращання інвестиційного клімату України. У них йдеться про різні приємні речі: створення дієвої правової системи та прозорих відносин між владою та бізнесом, прийняття закону про захист прав акціонерів, міжнародні стандарти бухгалтерського обліку й аудиту, скасування Господарського кодексу та пакета реформ комерційного права. А до кінця нинішньої сесії парламенту — про прийняття всіх законів, необхідних для вступу України до СОТ. Але для інвесторів це, мабуть, не основне. Їм необхідні реальні гарантії (віра в них була вельми підірвана процесом реприватизації та поправками до бюджету), а також політична стабільність.
Очевидно, ці міркування стають дедалі ближчі й нашому Президенту. За даними джерел, учора на РНБО він мав iз урядом, який іноді повертає кермо економіки на лівий або, як оцінюють експерти «Дня», необільшовицький борт, дуже різку розмову на цю тему. Хоча в присутності преси на перших хвилинах засідання був стриманіший і говорив про те, що економічний розвиток і соціальна політика залежать від інвестиційного клімату. «Кожен, хто сидить за цим столом, розуміє, що якщо нам не вдасться сформувати клімат інвестицій, нам не доведеться говорити про економічний, промисловий розвиток, про соціальну ефективну політику», — стверджував В. Ющенко. Він зазначив, що останнім часом в Україні спостерігаються позитивні зміни для інвестора. «Упродовж останніх чотирьох років ми маємо показники, що є значно позитивнiшими для залучення інвесторів, починаючи з ВВП, який за чотири роки в середньому виріс на 8,3% (за рік. — Авт. ), або на 49%, промислове виробництво виросло на 79%, або на 12,9% щорічно, інвестиції в основному капіталі виросли на 153%, або 24% щорічно», — нагадав В. Ющенко. Це, до речі, перша за останній час позитивна оцінка роботи попередньої влади.
Ющенко нагадав, що уряду доручалося переглянути регуляторну базу в Україні. «Ми домовилися, що протягом найближчих тижнів основним завданням уряду стане перегляд регуляторних актів, яких фахівці нараховують 1300. Хотів би попередити членів уряду, що час цього рішення вже закінчується», — пригрозив Президент. При цьому глава держави, м’яко кажучи, дорікнув уряду також щодо політичних помилок і помилкових поглядів на систему власності в країні. За його словами, в Україні «великий неспокій принесли роздуми над перевагою державної влади на економічні об’єкти й так звану реприватизацію». Ющенко, як повідомляють інформагентства, відзначив протиріччя та непослідовність у питаннях, що стосуються методів ціноутворення та митної політики (мабуть, йшлося про силове регулювання ринків м’яса та нафтопродуктів). Він закликав учасників засідання відповідально поставитися до обговорюваних питань та бути готовими приймати «сміливі рішення». Якими вони будуть, ми розповімо читачам у наступних номерах «Дня». А яка ситуація сьогодні — читайте на 5-й сторінці.