Або реформи, або — дефолт
Найближчим часом Захід визначиться з фінансовою підтримкою УкраїниМіж тим без кінця говорити одне й те ж — не завжди допомагає. Від України чекають цілком визначених дій.
«Місія Міжнародного валютного фонду, що приїхала до Києва, може зробити негативні висновки про виконання урядом умов програми розширеного фінансування, що призведе до затримки надання з боку МВФ нових кредитів, — сказав у понеділок на прес- конференції віце-прем'єр Сергій Тигипко. — Якщо місія не отримає відповідей на ті запитання, які вона ставила, вона поїде з непозитивним висновком, який чітко трансформується в неотримання грошей. Поки що я не можу сказати, що карти (у нас на руках) дійсно хороші. Поки що погані». Такий прогноз віце-прем'єра з економіки не хотілося б розглядати лише у світлі його шансiв на прем'єрське крісло. Мабуть, мова йде про об'єктивні обставини.
За словами С.Тигипка, ключовими серед невиконаних вимог МВФ є низькі тарифи на житлово-комунальні послуги для населення, існування мита на експорт соняшника і надмірний розмір дефіциту бюджету. Віце-прем'єр сказав, що зараз уряд інтенсивно шукає шляхи вирішення цих проблем, зазначивши при цьому, що МВФ зажадає реальних рішень.
Глава представництва Свiтового банку в Україні Грегорі Еджейчак того ж дня сказав Інтерфаксу-Україна: «Допомога Свiтовому банку залежатиме від того, як Україна буде проводити реформи. Якщо реформ не буде, то буде нуль». Пан Еджейчак при цьому зазначив, що Україна досі навіть не затвердила проект адміністративної реформи.
Природно, уряду, який впритул займався виборами, було не до того. Але відразу по їх закінченні перед ним виник привид дефолту, який примусив шукати нових кредиторів для того, щоб повернути старі борги. Проте привид стає все реальнішим, і уряд розглядяє навіть варіант «м'якого дефолту», але, вочевидь, не особливо розраховує на послаблення, які, на думку С.Тигипка, практично неможливі. Як більш реальний вихід розглядається випуск приватизаційних облігацій для обслуговування зовнішнього боргу. Однак, як передає Інтерфакс-Україна, той же Г.Еджейчак свідчить: «Євробонди не так легко реструктуризувати (вже 28 лютого Україна повинна виплатити до DM250 млн. на погашення третього купона по єврооблігаціях в рахунок 2001 р. — Ред ). Ніхто ще не робив (їх — Ред. ) реструктуризації».