Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Акції в мартенівській печі

Держава втрачає «право вето» на комбінаті «Запоріжсталь»
15 червня, 00:00

Перелік підприємств, виведених з-під державного контролю без офіційної процедури приватизації, може поповнити ще один промисловий гігант — комбінат «Запоріжсталь». Цього разу використано не схему продажу держпакета за борги і не утворення холдингу з приватною структурою. Все зроблено простіше — прийнято рішення випустити додаткові акції для продажу в приватні руки й таким чином зменшити частку держави в статутному фонді підприємства. 11 червня ВАТ «Запоріжсталь» розпочало розміщення додаткової емісії акцій на суму 93,7 млн. грн. з метою збільшити статутний фонд на 33,3%, до 374,9 млн. грн.

Проти повторної емісії категорично виступає Фонд держмайна. Про це він офіційно повідомив главу правління ВАТ Віталія Сацького під час передання права голосувати державним пакетом на зборах акціонерів. Відповідне звернення підписав перший заступник голови ФДМ Михайло Чечетов. Зверніть увагу, що державний пакет акцій у «Запоріжсталі» становить 25%+1 акція. Він дозволяв заблокувати рішення про додаткову емісію. Проте на зборах, що відбулися минулого тижня, це питання не обговорювалося. Рішення про додаткову емісію було прийнято наглядовою радою ОАО. Начальник відділу приватизації комбінату Олександр Рубан повідомив, що згiдно iз законодавством питання про вторинну емісію акцій об’ємом не більше 33,3% можна й не виносити на збори акціонерів. При цьому він визнав, що після додаткової емісії держпакет значно зменшується.

Дивно, але 12 червня ФДМ ще не мав інформації про початок проведення додаткової емісії акцій комбінату. Саме цього дня Михайло Чечетов лише відіслав офіційний запит на ім’я Віталія Сацького з проханням повідомити про результати голосування на зборах акціонерів. Про те, що додаткова емісія почалася, у ФДМ дізналися від журналістів. Що, проте, вже не дивує.

Як стало відомо «Дню» з джерел на комбінаті, розміщення додаткової емісії акцій буде проведено у два етапи — з 11 до 25 червня і з 26 червня до 10 липня. На першому етапі пріоритетне право на купівлю акцій одержать нинішні акціонери комбінату «Запоріжсталь» пропорційно наявним нині у них часткам статутного фонду комбінату. «Родзинка» в тому, що держава (в особі Фонду держмайна) нові акції не купуватиме. За словами Михайла Чечетова, грошей на такі цілі в програмі приватизації немає, хоча Фонд і ставив це питання минулого року.

На другому етапі в купівлі акцій можуть брати участь й інші інвестори. За даними Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку, нині, крім держави, найбільшими власниками акцій є українська компанія «Захід Резерв» — 17,34%, і англійські «Уейбрідж Інвестментс» — 23,77% та «Мауертон Лімітед» — 16,93%.

Після додаткової емісії державний пакет акцій у статутному фонді «Запоріжсталі» скоротиться з 25% до 18,7%. Зазначимо, що статус у цих двох пакетів абсолютно різний. За українським законодавством, акціонер, який контролює більше ніж чверть акцій, має право блокувати неприйнятну для нього кандидатуру глави правління АТ, додаткову емісію акцій, зміну форми власності тощо. А тепер держава зможе бути присутня на підприємстві лише в ролі спостерігача.

За словами Михайла Чечетова, після того як буде отримано пояснення від глави правління «Запоріжсталі», питання буде відправлене на розгляд у Кабінет Міністрів. Саме в його компетенції вирішити, чи розпочнеться процес анулювання повторної емісії акцій комбінату. На вчорашній день офіційна реакція уряду на ситуацію невідома. Керівництво «Запоріжсталі» вже давно порушувало питання про додаткову емісію акцій для залучення інвестицій. Комбінат потребує 90,8 млн. грн. на технічне переозброєння цеху гарячого прокату тонкого листа й ще 2,9 млн. грн. для цеху обтискування. Зрозуміло, що комбінату потрібні інвестиції. Але чи обов’язково це робити шляхом розмивання державного права власності?

З другого боку, керівництву уряду доведеться замислитися про втрату прибутків бюджету. Держпакет акцій «Запоріжсталі» планувалося продати цього року. Його номінальна вартість становила 70,3 мільйона гривень. А тепер про вартість держпакета можна лише здогадуватися. Як уже згадувалося вище, 18,7% акцій — це не 25. Не кажучи вже про те, що статус держпакета буде знижено. До того ж не виключено, що приватні акціонери будуть навіть не проти такої символічної присутності держави на комбінаті. Адже наявність держчастки в статутному фонді ВАТ відчиняє двері в усілякі урядові установи для лобіювання інтересів — звісно, держави?

У будь-якому разі уряду доведеться визначитися зі ставленням до ситуації на «Запоріжсталі» до 26 червня. А якщо через два тижні уряд не опротестує рішення наглядацької ради про повторну емісію акцій комбінату, їхньої купівлею займуться нові інвестори. Й позбавити їх права власності на нові акції «Запоріжсталі» буде вже практично нереально.

А поки що новий назріваючий скандал у Запоріжжі ще раз засвідчив, що рівень інформованості ФДМ й уряду про те, що відбувається на найбільших промислових підприємствах країни, викликає, м’яко кажучи, здивування. Керівники таких підприємств, уповноважені представляти інтереси держави, не лише не відстоюють ці інтереси, а й відверто грають на боці приватних інвесторів. І в цьому не було б нічого поганого, якби механізми непрозорої зміни власника не дискредитували б ідею легальної приватизації. Якщо ФДМ не виконає річного плану щодо продажу держвласності — а це 5,9 мільярда гривень, — хтось вчасно не отримає пенсію й зарплату. Ну а після серії скандалів навколо тіньової приватизації цього року говорити про те, що у ФДМ стоїть черга інвесторів, не доводиться.

ДОВІДКА «Дня»

Комбінат «Запоріжсталь» входить до першої п’ятірки найбільших виробників металопродукції в Україні. 2000 року комбінат збільшив виробництво прокату на 18,8%, до 3226,6 тис. тонн, і виробив 14% від загального виробництва прокату в Україні. За підсумками минулого року металургійний комбінат «Запоріжсталь» отримав балансовий прибуток у розмірі 771 млн. грн. За рік сумарна вартість випущеної продукції становила майже 4 мільярди гривень.

КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР

У середу перший віце-прем’єр Олег Дубина відвідав Запоріжжя. У вельми насиченій програмі Олега Вікторовича було і відвідування комбінату «Запоріжсталь». Як повідомили інформаційні агентства, його зустріч з керівництвом комбінату відбулася. Проте на вчорашній день реакція уряду на можливість позбавлення держави «права вето» на комбінаті була невідома. Поки що немає підстав сумніватися в тому, що така, безумовно, компетентна в металургії людина, як пан Дубина, розібралася в ситуації з позиції державних інтересів. Учора ж, як повідомила «День» заступник начальника управління корпоративних фінансів Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку Наталя Хохлова, документи від ВАТ «Запоріжсталь» на випуск повторної емісії акцій комісією отримані й зареєстровані. Отже, процес пішов? «День» обов’язково повідомить про позицію Кабінету Міністрів, як тільки така буде висловлена. Дії «наздогін» учора зробив Фонд держмайна. Він приступив до підготовки проекту документа, що передбачає розкріплення з держвласності і виставлення на одноразовий продаж усіх держпакетів акцій у розмірі 25% + 1 акція.

Про це повідомив на засіданні колегії ФДМ перший заступник його голови Михайло Чечетов. За його словами, «найімовірніше, це буде проект указу Президента». При цьому М.Чечетов відзначив, що рішення про продаж держпакетів прийняте в зв’язку з випадками проведення акціонерними товариствами додаткових емісій акцій, що призводить до скорочення частки держави. В результаті такий пакет акцій реалізувати за «хорошу ціну не вдається». Таким чином, підкреслив М.Чечетов, це дозволить припинити «тіньову реалізацію держмайна ще одним засобом». На думку голови ФДМ Олександра Бондаря, незаконна приватизація держмайна через додаткову емісію найближчим часом активізується, повідомляє Інтерфакс-Україна. За його словами, розгляд у парламенті питання про накладення мораторію на відчуження майна через реалізацію податкової застави на позовні вимоги кредиторів і банкрутство буде проходити непросто — проти мораторію виступають Державна податкова адміністрація і Міністерство юстиції. У зв’язку з цим, за словами голови ФДМ, «ми пішли на поступки податкової адміністрації, виключивши з проекту документа мораторій на вилучення майна через податкову заставу».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати