Алієв за український маршрут каспійської нафти
Щоправда, Алієв мав на увазі перш за все поромну переправу із грузинського порту Супса до українського Іллічівська, яка поки що розрахована лише на автомобільний транспорт, однак незабаром зможе перевозити залізничні вагони, а відтак і нафтові цистерни. Але, звичайно ж, солідних масштабів такі перевезення можуть набути лише тоді, коли використовуватимуться не пороми, а танкери. Це ж питання впирається в добудову Одеського нафтотерміналу і спорудження трубопроводу Одеса — Броди. Дійсно, самого бажання Баку замало — потрібні й конкретні дії Києва.
Наразі ж Азербайджан зі своєю нафтою нагадує вередливу наречену з багатим приданим. Свою територію для транспортування каспійської нафти, крім України, готові надати Грузія, Туреччина, Росія, Болгарія, Румунія, Греція. Зокрема — як альтернативу одеському терміналу — болгари й румуни пропонують побудувати аналогічні споруди на їхній території. А росіяни вважають, що нафта на Захід має йти через їхню систему трубопроводів. Утім, уже зрозуміло, що основний потік нафти піде через турецький порт Джейхан на Середземному морі. І в цьому рішенні «наречену» —Баку підтримують ті, хто виступає в ролі «батьків» — уряди країн, чиї компанії активно включилися в розробку каспійських нафтових полів, перш за все Сполучених Штатів та Великої Британії.
Москва ж удається до ледь завуальованих погроз. «Росію можна не любити, але рахуватися з її природними інтересами доведеться», — попереджають Азербайджан позавчорашні «Известия». Адже напередодні Баку досить різко висловив «серйозну занепокоєність» дальшим поглибленням військового співробітництва Москви та Єревана. Московські журналісти розглядають це як нахабне втручання у внутрішні справи Росії. І якось забувають, що під вірменською окупацією і досі перебуває п'ята частина азербайджанської території. Зрозуміло, що Кремль вирішив і далі використовувати вірменську загрозу як основний аргумент у переговорах із Баку. Проте остання заява Алієва свідчить: нині трапляється, що дипломатія з позиції сили приносить зворотний ефект.