Альтернатива?
Фермерів «готують» до виборів![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20031203/4219-1-1.jpg)
«Наше селянське віче є ще однією спробою бути почутими там, наверху», — сказав учора в Києві на Всеукраїнському селянському вічі фермер із Черкащини Сергій Стецюк. Але, схоже, одним із завдань цього не дуже масового заходу, ініційованого Асоціацією українських фермерів та землевласників, була альтернатива всеукраїнському зібранню депутатів-аграріїв усіх рівнів, що проходить у країні, перше засідання якого відбулося в понеділок.
Коротко філософію віча можна викласти таким чином. Реформи на селі не вдалися, оскільки проводилися не для селян, а за їхній рахунок. Тоді як шахрай виявився головною фігурою, яка зуміла скористатися плодами реформ. За останні 12 років з українського села вимито 102 мільярди гривень, заявив президент фермерів, народний депутат Іван Томич. На його думку, лише за часів правління Віктора Ющенка в українському селі зміни йшли у правильному напрямі. Особливо не влаштовує керівника фермерів країни нинішня ситуація. Він передбачає, що бюджет, прийнятий на 2004 рік, не забезпечить сільському господарству і фермерському руху позитивних змін. Як вважає Томич, у зв’язку з тим, що до бюджету не закладено кошти ні на державнi інтервенції на аграрному ринку , ні на підтримку належного рівня заставних цін, у разі високого урожаю в Україні знову будуть низькі ціни на зерно, а при низькому — високі. Висновок віча такий: сьогодні у сільського господарства України немає перспективи, хоч багато тих, хто виступав, усе ж клялися, що вони в них глибоко і щиро вірять. У інтерв’ю «Дню» перед початком віча Томич назвав цінову політику держави і зумовлений цим диспаритет цін на сільськогосподарську та промислову продукцію найбільшою бідою сьогоднішнього сільського господарства країни. На його думку, для розв’язання цієї проблеми необхідна політична воля. Чи не тому в президії віча (в принципі неполітичного) знаходилися також перший і єдиний із оголошених на сьогодні кандидатів у президенти лідер «Нашої України» Віктор Ющенко, а також iще один із лідерів блоку — Геннадій Удовенко. Схоже, таким чином вони намагалися «оволодiти» активним фермерським електоратом...
Місток від опозиціонерів до держави перекидав у президії віча перший заступник міністра аграрної політики Микола Безуглий. Щоправда, напередодні він висловлював думки, прямо протилежні тим, які домінували на вчорашньому віче. Так, за його словами, в поточному році комерційні банки виділили сільському господарству кредити на суму 4 млрд. грн., у тому числі 2,8 млрд. грн. — пільгових. При цьому значна сума кредитів надійшла восени і пролонго вана до жовтня 2004 року. «Таким чином, близько 1300—1400 млрд. грн. кредитних коштів взято на 2004 рік», — констатував М. Безуглий. Він же оцінював бюджет на 2004 рік як найкращий для АПК за роки незалежності України у зв’язку з фінансуванням цільових сільськогосподарських програм. «Бюджет 2003 року можна назвати бюджетом споживання, тоді як аграрний бюджет на 2004 рік — це бюджет розвитку», — вказав перший заступник міністра. Він відзначив, що в наступному році продовжено фінансування програм, які виправдали себе: часткова компенсація аграріям відсоткових ставок короткострокових кредитів комерційних банків (100 млн. грн.), фінансова підтримка продукції тваринництва та рослинництва (239,5 млн. грн.) тощо. Крім того, в 2004 році буде впроваджено нові програми: державна компенсація вартості мінеральних добрив (140 млн. грн.), довгострокове кредитування агрогосподарств (120 млн. грн.). Вони допоможуть поліпшити матеріально-технічне забезпечення сільського господарства. Так що з іншого боку виходить, що перспектива все-таки є.
На жаль, цим заявам фермери не дуже й довіряють, оскільки допомога держави селу надається в основному великим господарствам, тоді як фермерам і особистим селянським господарствам грошей майже не дістається. За даними Томича, сьогодні один трактор припадає на десять фермерських господарств, а комбайн — на п’ятнадцять.
Напередодні делегацію віча фермерів, як і інших аграріїв, прийняв Президент України Леонід Кучма, який знаходиться в лікарні, і розставив над «і» політичні крапки: «Сили, які спекулюють на труднощах цього року, — це ті, хто звернений у бік президентських виборів і на цьому намагається завоювати імідж». «Підкреслюю, що спекулювати на цьому я вважаю великим гріхом, особливо тих діячів, які посилаються на своє велике правління після 2004 року», — підкреслив Президент. На його думку, до всіх спекуляцій навколо підвищення цін на продовольчому ринку «необхідно ставитися по-філософськи» і працювати, використовуючи досвід з викорінювання недоліків, «яких було достатньо». У зв’язку з цим він підкреслив необхідність взаємної відповідальності уряду і парламенту, відзначивши, що досі не прийняті важливі для сільськогосподарської сфери закони, зокрема, закони, необхідні для реалізації Земельного кодексу, а також механізмів, передбачених законом про іпотеку. Глава держави відзначив, що опозиційні сили, які загострюють це питання, могли б активізувати свою діяльність у парламенті для прийняття згаданих законів. Л. Кучма також зазначив, що наступного року для сільгоспвиробників зберігаються всі пільги, які діють у 2003 році. «Це не пільги, а необхідність «витягнути» село», — сказав Президент і підкреслив правильність обраного Україною курсу реформ у сільському господарстві. «В тому, що ми на вірному шляху, у мене особисто сумнівів немає», — сказав Л. Кучма.