Американці своїх «не здають». А українці?
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20050406/460-1-2.jpg)
Післязавтра, 8 квітня виповниться друга річниця з дня загибелі в Багдаді журналіста Тараса Процюка. Стоячи зі своєю камерою на п’ятнадцятому поверсі готелю «Палестина», він виконував свій професійний обов’язок — знімав війну. Екіпаж американського танка «Абрамс» прийняв відблиск його камери за відблиск снайперської гвинтівки... За офіційною версію Пентагону, постріл в «Палестину» було зроблено «у цілях самооборони та в повній відповідності до ведення бойових дій».
За збігом обставин, саме у переддень роковин загибелі Тараса Процюка в США прибув з офіційним візитом український Президент Віктор Ющенко. Експерти кажуть, що повернення до цього питання на високому рівні може стати своєрідним іспитом для України на готовність ставити важливому стратегічному партнерові «незручні запитання». Батьки Тараса Процюка також покладають великі сподівання на цей візит і вболівають за Президента, за якого голосували. Тим паче, що в 2003-му, коли ховали Тараса, Ющенко, який був тоді народним депутатом, особисто прийшов на похорон і пообіцяв батькам «допомогти, чим зможе». І допоміг: Степан Данилович із дружиною протягом майже року отримували компенсацію з Фонду «Україна-3000». Однак батьки вимагають перегляду справи про вбивство їхнього сина, а також матеріальної компенсації з американського боку. Втім, «дуже слабка надія на те, що Ющенко підніматиме це питання під час свого візиту до Сполучених Штатів», розповів «Дню» Степан Процюк. Мовляв, не така вже це стратегічна проблема поряд із вступом до ВТО, євроінтеграцією й нафтопроводами. Але, здається, глибоко в душі батько Тараса таки сподівається на справедливість. Тому направив Ющенку листа, в якому просить підняти тему загибелі свого сина під час візиту Президента до США.
Висловлювання представників влади з цього приводу суперечливі. У той час як Віктор Ющенко минулого тижня на прес-конференції для американських ЗМІ заявив, що проблему матеріальної компенсації родині Тараса Процюка слід вирішувати чесно й запевнив, що готовий «працювати із цим складним питанням», держескретар України Олександр Зінченко в п’ятницю в Києві повідомив, що цього питання немає на порядку денному візиту Віктора Ющенка до США. Зінченко послався на насичену програму візиту, але зазначив, що питання залишається актуальним і вимагає «необхідної підготовки». Тим часом, повідомляє Інтерфакс-Україна, секретар РНБО Петро Порошенко в інтерв’ю журналістам в неділю в літаку, на якому Президент України прибув до Вашингтона, сказав, що питання про компенсацію обов’язково підніматиметься в ході візиту Ющенка до США і «Президент про це заявив».
Раніше прес-секретар Президента України Ірина Геращенко в розмові з кореспондентом «Дня» також підтвердила можливість обговорення виплати компенсації батькам загиблого українського журналіста під час візиту. Вона, зокрема, зазначила, що міністр закордонних справ Борис Тарасюк уже отримав від Президента відповідне доручення. Заступник начальника прес-служби МЗС Дмитро Свистков повідомив «Дню», що це питання вже занесено в тези виступу Бориса Тарасюка перед американськими колегами. А завідуючий відділом Інституту світової економіки та міжнародних відносин Євген Камінський в інтерв’ю «Дню» (№58) висловив думку, що цим питанням радше повинно опікуватись Міністерство юстиції України, а не МЗС. Однак досі невідомо, як саме буде вирішуватись питання: чи то Україна проситиме про перегляд розслідування Пентагону, чи то тільки про виплату компенсації його старим батькам.
Якщо спиратися лише на повідомлення міністерства оборони США про розслідування «інциденту в готелі «Палестина» від 12.08.2003 (те саме, де йдеться про «відповідність до правил ведення бойових дій»), то перспективи у цієї справи майже немає. Але, нагадаємо, Коаліція захисту журналістів, штаб-квартира якої розміщена у Нью-Йорку, провела власне розслідування, в результаті якого було з’ясовано, що той американський танковий підрозділ, один з танків якого здійснив постріл по готелю, супроводжували репортери. Ті, в свою чергу, свідчать, що командування знало про «будинок жовто-коричневого кольору» принаймні дві істотні речі, від яких воно відхрещується. По-перше, те, що той «будинок» був готелем «Палестина», а по-друге, те, що туди напередодні було переселено журналістів з готелю «Аль-Рашид». Особиста думка батька Тараса полягає в тому, що його сина вбили саме тому, що він був журналістом. Інститут масової інформації в парі із національною спілкою журналістів Великої Британії та Ірландії звернулись до президента Буша із проханням визнати загибель Тараса вбивством. Ненавмисним. Однак офіційний Вашингтон донині мовчить. Як сказав директор ІМІ Сергій Таран, Америці досить-таки невигідно визнавати свою провину в смерті журналіста. «Це може спричинити судовий прецедент, що потягне за собою позови родичів усіх тих, хто став жертвою іракської кампанії», — зазначив він «Дню». А лише журналістів під час цієї війни загинуло, за даними Коаліції захисту журналістів, 36 чоловік. Отже, визнання себе винними у смерті одного журналіста погрожує США тисячами позовів, серед іншого від родичів загиблих мирних жителів. Ще один з аргументів невиплати компенсації батькам Процюка полягає в тому, що це мав би зробити його роботодавець — агентство Reuters, на яке Тарас працював протягом десяти років. А у Reuter передбачена загальна система страхування на всіх своїх працівників. Агентство виконало умови договору — вдова Процюка Лідія та їхній восьмирічний син, що нині мешкають у Польщі, отримали компенсацію.
Степан Процюк каже, що хотів би судитись із американським урядом, так само як це зробили родичі журналіста іспанської агенції «Телесінко» Хосе Кусо, який загинув разом із Тарасом, — вони нині судяться із США. Степан Данилович навіть звертався до колег і друзів Процюка із Reuters, аби ті приєднали його справу до іспанської. Однак брак здоров’я, коштів так і залишили цей намір Степана Даниловича лише наміром. Нині за це взялись міжнародні журналістські організації, а також, судячи з відповідних заяв, українська влада. Адже здатність забезпечити права загиблого журналіста й його батьків є показником ефективності й сили держави.
Під час підготовки номера на нашу електронну пошту надійшла відповідь на запит «Дня» від прес-служби Мін’юсту, якою міністерство фактично визнало свою безпорадність в цьому питанні. В повідомленні, зокрема, йдеться про те, що на сьогодні правової основи для співробітництва Мін’юсту України з відповідними органами США щодо компенсації шкоди, заподіяної в результаті смерті журналіста Тараса Процюка, немає...