Антикризова місія

Президент України Леонід Кучма вніс до Верховної Ради подання на звільнення Сергія Тігіпка з посади голови Національного банку України та призначення Володимира Стельмаха. Цю новину повідомив учора голова Верховної Ради Володимир Литвин на погоджувальній раді в парламенті. Спікер також звернувся до керівників фракцій і груп парламенту з проханням обговорити запропоновану кандидатуру з тим, щоб Верховна Рада ухвалила відповідне рішення.
Як відомо, С. Тігіпко, який очолював виборчий штаб кандидата на посаду президента України Віктора Януковича, подав у відставку з посади голови НБУ 29 листопада, заявивши, що має намір займатися політикою. На посаду голови Нацбанку С. Тігіпко був призначений 17 грудня 2002 року, а пішов у відпустку з 14 червня 2004 року.
Якщо депутатський корпус підтримає представлення глави держави, Володимир Стельмах може вдруге очолити НБУ. На цій посаді він уже перебував iз січня 2000-го по грудень 2002 року. А загалом послужний список Стельмаха в Нацбанку України починався з квітня 1992 року, а всього в банківській системі він працює з 1962 року. В. Стельмах очолив Нацбанк після початку роботи в Кабінеті Міністрів Віктора Ющенка, в якого він із березня 1993 року був першим заступником голови. З березня 2003 року В. Стельмах очолює наглядову раду Брокбізнесбанку (Київ).
Кандидатура Володимира Стельмаха не стала великою несподіванкою в банківському середовищі, оскільки розглядалася серед можливих претендентів на місце головного банкіра країни.
Віктор ЛИСИЦЬКИЙ, колишній урядовий секретар:
— Мені здається, що Володимир Стельмах — надзвичайно вдала кандидатура для нинішнього періоду. Насамперед Володимир Семенович є висококваліфікованим професіоналом: він дуже добре знає не лише питання макроекономічної стабілізації, а й питання банківських технологій, які зараз стрімко розвиваються. Зрозуміло, він чудово знає, як працює банківська система. При цьому Стельмах надзвичайно принципова людина: зламати його в принципових питаннях практично неможливо. Володимир Стельмах користується значними симпатіями в банківських колах. Наскільки мені відомо, всі найпомітніші, найавторитетніші та найсамостійніші банкіри його підтримують. Хоча є й певний критицизм: це не безмірна, а конструктивна підтримка. Крім того, Стельмах — високоавторитетна фігура, а в економіці і в банківській справі, зокрема, довіра до керівника високого рангу визначає дуже багато. Особливо важливо відзначити те, що Стельмах не є партійно заангажованою людиною. Він безпартійний банкір, який ніколи не намагався приєднатися до тієї чи іншої партійної сили. Стельмах належить до тих людей, які завжди відстоювали безпартійність Національного банку.
Олександр САВЧЕНКО, голова правління Міжнародного комерційного банку:
— На сьогодні Стельмах — найдостойніший кандидат, це високий професіонал. Я би назвав його патріархом банківської справи, якого можна порівняти лише з Грінспеном у США. На мій погляд, комбінація «Стельмах — Яценюк — Шлапак» могла б показати дуже високі результати в ході подальшої стабілізації фінансового ринку. Хочу зазначити, що заходи, яких вживає нинішнє керівництво Нацбанку (Яценюк і Шлапак), високопрофесіональні та своєчасні. Переважна кількість банкірів підтримають кандидатуру Стельмаха. Він показав себе як дуже професійний антикризовий менеджер. Гадаю, спершу він візьме ситуацію в ручне управління. А потім буде якийсь синтез антикризового та ручного управління й загальносистемних підходів, які розроблені. Сподіватимемося, що з нового року ми забудемо про цю кризу. Адже це абсолютно ненормально, коли в умовах кризи на робочому місці був відсутній реальний голова Нацбанку.
Ігор ГИЛЕНКО, президент банку «Надра»:
— Факт призначення голови Нацбанку матиме позитивний вплив на фінансовий ринок України. Дуже важливо, щоб на чолі Нацбанку став досвідчений професіонал, який зможе забезпечити подальший стабільний розвиток банківської системи. Я вважаю, що Володимир Семенович Стельмах — вельми досвідчений банкір, професіонал, людина, яка завжди принципово знаходиться поза політикою та яка відстоювала стратегічні пріоритети розвитку банківської системи загалом. Фігура Стельмаха в мене асоціюється зі стабільністю, надійністю та послідовністю в діях. Думаю, що призначення Стельмаха головою Нацбанку особливо своєчасне зараз, коли фінансовий ринок повертається до нормального функціонування після деякого періоду нервозності, викликаного нестабільною політичною ситуацією.