Перейти до основного вмісту

Атомні гроші

Ні європейці, ні росіяни допомогти Україні не поспішають
21 травня, 00:00

Треба визнати, що українській делегації на зборах ЄБРР доводиться працювати в екстремальній ситуації. Напередодні на нараді в Адміністрації Президента, присвяченій виведенню з експлуатації Чорнобильської АЕС і перетворенню об’єкта «Укриття» на екологічно безпечний, Президент Леонід Кучма відзначив незадовільний стан виконання робіт на цьому об’єкті і підкреслив, що ситуація «загострюється і вже вийшла за межі України». За словами Президента, ЄБРР «визначає ситуацію як кризову». Л. Кучма назвав незадовільним фінансування Україною заходів щодо виведення з експлуатації Чорнобильської АЕС і перетворення її на екологічно безпечний об’єкт. «У результаті припинено роботи, не дотримуються норми радіаційної безпеки», — сказав Л. Кучма. Він відзначив, що підприємствам і виконавцям, які займаються перетворенням об’єкта «Укриття» «загрожує банкрутство». За його словами, країни-донори розцінюють це як небажання України виконувати свої зобов’язання. «На останній зустрічі у Лондоні, — відзначив Президент, — вони всерйоз обговорювали питання політичного демаршу проти України». «Парадокс — сьогодні ЄБРР більше турбується про українських підрядчиків, ніж українські міністерства і відомства», — сказав Л. Кучма.

Але не тільки труднощi фінансування українською стороною своїх атомних проблем перепиняють шлях європейським кредитам на добудування атомних блоків. Ще більшою мірою заважає цьому невизначена політична ситуація у країні, пов’язана з відсутністю парламентської більшості. Радіостанція «Свобода» ще вчора повідомила, що саме... ця обставина стала причиною того, що Україна не отримає від Європи коштів на добудування атомних блоків. Признатися, в умовах, коли одна з провідних країн Європи — Німеччина — заявила про свою відмову від атомної енергетики і закриття всіх своїх атомних станцій, питання отримання кредитів і без вищенаведених українських «недоліків» виглядає вельми проблематично.

Щоправда в колах, близьких до делегації Єврокомісії у Києві, «Дню» повідомили, що не втрачають оптимістичного погляду на цю проблему. Більше того, цей оптимізм, можливо, живиться ще й готовністю Росії, яка неодноразово висловлювалася щодо цього, повністю профінансувати всі необхідні роботи. Сьогодні важко судити, наскільки реальними були ці заяви і чи не виходили вони лише з бажання надати стратегічному партнеру суто морально-дипломатичну підтримку на переговорах з Європою, все-таки кровно зацікавленою в тому, щоб якість добудування відповідала не стандартам колишнього СРСР, а набагато суворішим європейським нормам. Схоже, саме ця обставина утримує Європу в рамках переговорного процесу і стимулює Україну заявляти про свою готовність продовжувати переговори з євроструктурами щодо добудування енергоблоків на АЕС. Як повідомив 16 травня на брифінгу у Києві державний секретар Міністерства закордонних справ з питань європейської інтеграції Олександр Чалий, таку готовність підтвердив Президент України Леонід Кучма під час неформальної зустрічі у Брюсселі з президентом Єврокомісії Романо Проді.

Утім, навіть в українському уряді досі немає єдності щодо цього питання. У день відкриття зборів ЄБРР міністр екології і природних ресурсів України Сергій Курикін заявив, що Україна може і не добудовувати ядерні блоки, а займатися енергозбереженням. Зрозуміло, що українські «зелені», які не пройшли до парламенту, вже не можуть утримати свій міністерський портфель і працюють на публіку. Щоправда, напередодні таких заходів, як збори ЄБРР, такі заяви провокують сумніви потенційних кредиторів.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати