Перейти до основного вмісту

Аванси i борги

22 січня, 00:00

Наступного тижня перший віце-прем’єр і міністр фінансів України Микола Азаров відвідає з візитом Сполучені Штати. Це буде перший візит у США державної делегації такого рівня з травня минулого року (якщо не брати до уваги вiзиту- мiнiстра оборони В.Шкiдченка). Не дарма у зв’язку із цим американський посол у Києві Карлос Паскуаль наголосив на величезній важливості зустрічей у Вашингтоні для конструктивного розвитку українсько-американських відносин.

Дипломатичний сленг у цьому випадку легко піддається розшифровці. У колах, близьких до українського уряду, вважають, що головною метою України під час цього візиту є «розблокування» відносин зі Сполученими Штатами. Про це прямо сказав «Дню» радник М. Азарова Віталій Лук’яненко. Власне, розвиток відносин на рівні міністрів і був одним із методів подолання кризи довіри, запропонованих раніше Вашингтоном. Схоже, українська делегація погоджується на тактику окремих зближуючих кроків. Одним з них, найімовірніше, стане й виключення України (а також Росії) з переліку країн, на які поширюється поправка «Джексона-Веніка». За словами К. Паскуаля, президент США Джордж Буш готовий підтримати таке рішення. Авансів на інших напрямках поки отримано не було. Якщо не вважати ними те, що американська сторона представила свій проект порядку денного засідання американсько-українського комітету з питань економічного співробітництва, яке відбудеться в рамках цього візиту. Проект української сторони (він мало чим може відрізнятися від запропонованого) ще допрацьовується, так само як і склад делегації.

Зрозуміло, що перед Азаровим стоять непрості завдання щодо переконання своїх контрагентів на переговорах у Держдепартаменті США, Раді національної безпеки, Департаменті фінансів, Міжнародному валютному фонді і Світовому банку. Йтиметься про економічну політику українського уряду, питання двосторонніх комерційних відносин, конкретні двосторонні комерційні проекти. Напередодні в Києві М. Азаров підкреслив, що останнім часом Україна зробила дуже істотні кроки до розв’язання питань, які перешкоджали розвитку економічного співробітництва із США. «Ми занепокоєні скороченням товарообігу між нашими країнами, тому налаштовані на конструктивне обговорення проблем і ретельно готуємося до нього», — заявив перший віце-прем’єр.

Головним українським наміром, судячи з висловлювань Азарова, є розчищення завалів на шляху експорту металу в США, істотно обмеженого як антидемпінговими розслідуваннями, так і санкціями щодо України через «лібералізм» у сфері інтелектуальної власності. Відкриваючи дискусію із цього питання ще в Києві, Азаров зазначив, що в Україні створено законодавчу базу захисту інтелектуальної власності, а виконавча влада регулярно контролює стан справ у цій сфері. За словами першого віце-прем’єра, нинішнього року ліквідовано також пільги для гірничо-металургійного комплек су, які були однією з підстав для запровадження антидемпінгових процедур, і український уряд, як обіцяє Азаров, забезпечить вплив на реальне ціноутворення на ринку металу. «Ринок металу може бути прозорим, з відкритими, конкурентними ринковими процедурами, — припускає Азаров.

Тому Азаров звернув увагу американського посла на те, що в Україні ухвалено дуже важливі закони, що позитивно змінюють думку про позиції країни: остаточно прийнято зміни до Кримінального кодексу — в тому вигляді, на якому наполягав FATF, у першому читанні ухвалено зміни до закону про банки та банківську діяльність, які дозволяють здійснювати ефективний фінансовий моніторинг у боротьбі з відмиванням грошей. «Є переконання, що існують всі можливості загалом ухвалити закони, які відповідають підходам FATF, до 11 лютого, — стверджує Азаров і передбачає: — Таким чином, у збереженні санкцій щодо України не буде необхідності».

Важливим розділом візиту у Вашингтон, звичайно, стануть переговори з міжнародними фінансовими організаціями, на яких Україна має можливість займати, незважаючи на негаразди з бюджетом, досить тверду позицію. Для ілюстрації цього твердження можна пригадати про нещодавню заяву Азарова щодо того, що Україна буде перебірливою в процесі іноземних позик і не братиме дорогих кредитів.

Разом із тим суперзавданням Азарова можна вважати також представницьку функцію. Йому слід переконати американських офіційних осіб у тому, що в Україні створено уряд, здатний контролювати ситуацію в країні й бути прогнозованим партнером. Щоправда, США досі жодного разу не висловили своє упередження щодо уряду Януковича. І до цього доклав руку також Азаров. Саме йому приписують авторство комбінації з ухваленням бюджету (шляхом компромісу з опозицією в особі Ющенка та «Нашої України»). У зв’язку із цим фраза «вже перші місяці роботи нового уряду дали дуже обнадійливі факти співпраці з парламентом», сказана Азаровим на зустрічі з американським послом, набуває іншого, зрозумілого лише утаємниченим в українські уподобання США, сенсу. І все ж лише нею на переговорах у Вашингтоні не обійтися. Добре було б представити ще й програму діяльності уряду. Не виключено, що першими її читачами стануть саме американці.

ДО РЕЧІ

Велика Британія i Туреччина услід за США, Німеччиною і Канадою заявили про те, що запроваджують стосовно України контрзаходи із протидії відмиванню грошей. Казначейство Великої Британії згодне з висновком FATF, що прийнятий в Україні закон зберігає небезпеку ризиків відмивання грошей. На його думку, «існує значний ризик, що будь-яка трансакція з цією країною може стосуватися відмивання грошей». Данія також передбачає запровадити найближчим часом процедуру посилення контролю над фінансовими операціями, які здійснюватимуть українські фізичні та юридичні особи, повідомили учора в українському МЗС. Тут вважають, що Японія, яка ще не прийняла конкретних рішень, також будуватиме свою позицію на рекомендаціях FATF.

12 лютого в Парижі FATF визначить, чи виправила Україна недоліки у своєму законодавстві щодо боротьби з відмиванням «брудних» грошей, та прийме відповідне рішення чи то скасувати, чи то продовжити санкції, запроваджені наприкінці минулого року.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати