Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Банкноти без національних елементів

На відміну від монет
21 грудня, 00:00
Спеціально для тих, хто поїде зустрічати Новий рік у зону євро і повезе з собою залишки валюти тієї чи іншої країни, повідомляємо, що, за інформацією Європейського центрального банку, національна валюта є законним засобом платежу в Австрії, Бельгії, Фінляндії, Греції, Італії, Люксембурзі, Португалії, Іспанії до 28.02.2002 р., у Франції — до 17.02.2002 р., в Ірландії — до 9.02.2002р., в Нідерландах — до 28.01.2002р., в Німеччині — до 31.12.2001 р. Правила переходу на готівковий євро передбачають, що після вказаних вище дат комерційні банки цих країн припинять конвертацію старих грошей на нові. Проте протягом деякого часу розплачуватися старими купюрами буде ще можна — Євробанк установив для цього терміни від трьох тижнів до двох місяців.

ДО РЕЧI

Історія готівкового євро почалася у лютому 1996 року. Тоді Європейський валютний інститут — попередник ЄЦБ — оголосив конкурс на дизайн банкнот. Умови і терміни були вельми жорсткими: художникам дозволялося використати тільки два тематичних сюжети — «Епохи і стилі Європи» та «Абстрактне-сучасне», а на всю роботу відводилося півроку. Будь-які національні елементи виключалися. Усього було представлено 44 проекти. Міжнародне журі відібрало по 5 кращих на кожний з двох заданих сюжетів. У результаті перемогли ескізи 46- річного Роберта Калини, який працює в Австрійському національному банку і все життя малює австрійські шилінги, повідомляє журнал «Итоги».

Австрієць запропонував простий і водночас оригінальний хід. Узявши для кожної з семи купюр (достоїнством відповідно у 5, 10, 20, 50, 100, 200 і 500 євро) конкретний архітектурний стиль (класицизм, романтизм, готика, ренесанс, бароко, рококо і модерн ХХ століття), він помістив на лицьовій стороні вікна і портали як символи «відкритості та співпраці», а на зворотній — мости як уособлення «зв’язку між народами Європи». Калині вдалося уникнути конкретики: на купюрах немає прив’язок до реальних пам’ятників — Кельнського собору, Пізанської вежі, дунайських або рейнських мостів, а всі малюнки не більше ніж кольорові фантазії.

Купюри відрізняються й за кольором. Для 5 євро обрано сірий, для 10 — червоний, для двадцятки — блакитний, для 50 — оранжевий. Сотенна — зеленого кольору, 200 євро — коричнева і жовта, а найцінніша, п’ятисотенна, — лілова. Купюри забезпечені декількома ступенями захисту — від традиційних водяних знаків до металевих ниток. Різним буде і розмір банкнот. Найменша з них, 5 євро, — 120 на 64 мм, а п’ятисотенна досить значна — 160 на 82 мм.

Національні елементи присутні тільки на монетах. Їх вісім, достоїнством від одного цента до двох євро. Так на монетах, карбованих у Німеччині, зображені дубові гілки, Бранденбурзькі ворота і герб ФРН — орел. Бельгійці та іспанці вмістили на них портрети своїх монархів, відповідно Альберта II і Хуана Карлоса.

Банкомати усіх 12 країн єврозони почнуть видавати нові купюри відразу ж після нуля годин 1 січня 2002 року. Сама операція із заміни готівки обійдеться у мільярди євро. Тільки в Німеччині витрати становитимуть приблизно 1,9 мільярда марок (близько 1 мільярда євро).

Роберт Калина та його бельгійський колега Лук Луїкс, який виконав ескізи монет, свою справу зробили. Можливо, комусь нові європейські гроші й здадуться безликими, але справжнє достоїнство їх залежить вже не від художників, а від європейської економіки. І хоч курс євро в останні тижні дещо виріс у порівнянні з доларом, майже половина європейців, згідно з опитуваннями, як і раніше досить скептично ставиться до стабільності нової єдиної валюти.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати