Бережіться «сірого експорту»
Сервісне обслуговування — важлива перевага фірмової електротехніки.
Якщо ви плануєте придбати телевізор, холодильник або мікрохвильову піч, то з урахуванням усіх нинішніх реалій не розумно покладатися на саму лише рекламу, власний смак чи відгуки знайомих про якість електроприладів, якими вони користуються. Існують деякі інші «правила гри», ігноруючи які, можна серйозно зіпсувати собі радість від нового придбання.
Товарні експерти стверджують, що покупцеві не варто купувати побутову електротехніку, яка не призначена для українського ринку і називається «сірим» експортом, хоч би якою принадливою не видавалася вам ціна. У більшості випадків така продукція, зазвичай, відповідає міжнародним нормам якості. Але разом з такою технікою можна надбати й чимало проблем, причому пов’язаних не тільки з різницею напруги й частоти в електромережі або невідповідністю «їхніх» і «наших» мовних стандартів. Головна небезпека «сірого експорту» в тому, що в переважній більшості випадків він не забезпечений фірмовим сервісним обслуговуванням. Адже зламатися може техніка будь-якої «крутизни» й надійності...
Щоправда, в деяких магазинах покупцям видається гарантійний талон на обслуговування у власних майстернях. Але це часто-густо означає, що техніку там ремонтуватимуть, використовуючи деталі або вузли не фірм-виробників, а менш якісні інших компаній.
Щоправда, трапляється, що такі претензії недоречні. З практики відомий випадок, коли споживач подав у суд на гарантійну майстерню після того, як виявив у своїй НВЧ Moulinex магнітрон виробництва LG Electronics. Як з’ясувалося, корейську «начинку» мають мікрохвильові печі таких відомих фірм, як Whirlpool, Galanz, Mitsubishi, Hitachi, Sharp і інші.
«Сірі» прилади часто не мають інструкцій щодо експлуатації ні українською, ні російською мовами, що є порушенням українського законодавства, яке спрямоване на захист прав споживача. Через відсутність такої «дрібниці» можливі помилки в експлуатації, що може призвести до поламки або навіть займання приладу. Але найчастіше власник складного багатофункціонального агрегату, якими є, наприклад, сучасний телевізор чи пральна машина, просто не може використати весь його потенціал. Скажімо, ви придбали кольоровий телевізор, але його меню виявилося китайською мовою... От уже, справді, не дуже приємна несподіванка.
Нерідко висловлюється думка, що не варто купувати прилади так званого «жовтого» збирання. Як стверджують експерти, опитані автором, сьогодні якість виробів відомих фірм практично не залежить від місця збирання. Усі вони виготовляються за уніфікованою технологією і за єдиною системою контролю якості. Відрізнити один виріб від іншого практично неможливо. Водночас легко визначити «ліву» техніку. Правильна підказка споживачеві: ви маєте можливість гарантійного обслуговування в фірмових сервісних центрах. Ось, наприклад, компанія LG Electronics навіть безплатно ремонтує в них свою техніку незалежно від гарантійного терміну і часу випуску. Щоправда, тільки в дні таких акцій, що проводяться регулярно. Цікавим нововведенням корейської компанії є також відкриття телефонної «гарячої лінії», по якій споживач може отримати будь-яку консультацію.
А втім, потрібно обережно підходити до додаткових гарантій, що видаються на електропобутову техніку. Іноді магазини доводять гарантійний термін до 2—3 років з дня придбання. Покупець має знати, що в такому випадку відповідальність за надійність і якість роботи проданого приладу бере на себе продавець, а не фірма-виробник, і що вартість ремонту майбутнього приладу впродовж цього терміну вже закладена в ціну покупки.
Фахівці в галузі захисту прав споживачів вважають, що краще купувати ті товари, виробництво яких було сертифіковане українськими органами. Так, наприклад, експерти Держстандарту України високо оцінили налагоджене виробництво корейської фірми LG Electronics.
Провідні фірми-постачальники намагаються ввозити в Україну лише ту техніку, яка за своїми параметрами і завдяки відомості торговельної марки приречена на успіх І це зрозуміло: адже сертифікація кожної нової моделі обходиться доволі дорого.
№233 04.12.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»