Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Без рецепта — вхід заборонений!

Що обіцяють нові правила продавання ліків
23 серпня, 00:00

У київській аптеці №74 ажіотаж поки що відсутній. Хоча, на думку заступника генерального директора КП «Фармація» Олени Золотової, його варто було б чекати. За її словами, нові правила продажу ліків — довгоочiкувані та дуже необхідні. Звісно, в перший час виторги в аптеках знизяться. Але з іншого боку — зміни позитивно позначаться на здоров'ї українців. «Нерідко, — каже О. Золотова, — батьки купували для дітей антибіотики на власний розсуд, мотивуючи це тим, «що нашому дідусеві допомогло». Адже ніхто батьків не вповноважував призначати ліки і таким чином наражати дітей на ризик», — обурюється О. Золотова.

У більшості українських аптек — нині небувалий ажіотаж. Складно пригадати, коли це покупці забирали з собою по 10 упаковок анальгіну, по два- три флакони но-шпи та багато антизастудних чаїв. Причина — черговий наказ МОЗ, що передбачає цілий перелік новацій у частині продавання ліків. Як уже писав «День», починаючи з 20 жовтня рецепти повинні мати, крім автографа лікаря і печатки поліклініки, ще й особистий штамп медика. До того ж письмова рекомендація лікаря матиме термін придатності. Тобто, якщо медикаменти не були придбані протягом десяти днів (а в деяких випадках — п'яти), рецепт автоматично перестає бути дійсним. Аналогічна історія і з уже «відпрацьованим» документом. При покупці ліків провізор ставить печатку «Продано», і наступного разу, щоб купити цей самий препарат, треба знову вирушати до лікаря. І, нарешті, найголовніше: за продаж без рецепта антибіотиків та інших сильнодіючих препаратів аптеки позбавлятимуть ліцензії.

Іншими словами, життя споживача ліків добряче ускладнюється. Наприклад, тим, хто постійно приймає певний список медикаментів, щоразу доведеться відвідувати поліклініку. Виписати «про запас» лікар тепер також не зможе. Адже вже восени рецепти, в яких вказана наддоза, будуть недійсними. У цікавій ситуації опиняться і жителі сіл — у половині дрібних населених пунктів рецепт виписати просто нікому.

Водночас у МОЗ вважають лікарські реформи продуманими, а ще — «необхідною складовою стратегії реформування». Як заявив на вчорашній прес-конференції міністр Микола Поліщук, нинішній безконтрольності час покласти край. Безрецептурна практика продажу ліків, по суті, ліквідувала офіційні призначення лікарів. Медикаменти виписують на звичайному папері або й поготів у усній формі, що знімає з лікарів яку-небудь відповідальність.

Як раніше зазначав «Дню» директор Інституту фармакології і токсикології Олександр Стефанов, керуючись нібито добрими намірами (щоб пацієнт міг собі вибрати препарат по кишені), так чинили до 40% медиків. Але насправді ж вони просто не залишали слідів. Сьогодні МОЗ вирішив притягнути таких лікарів до відповідальності — в тому сенсі, що рецепт із купою штампів і підписів дозволить їм уважніше ставитися до призначень. І до того ж зайвий раз подумати: чи варто лобіювати інтереси того чи іншого виробника-дистриб'ютора.

Ще один аргумент міністра — пристрасть українців до самолікування. За неофіційними оцінками, «сам собі лікар» у нас кожен другий. І це стосується не тільки стандартних наборів для домашніх аптечок. Купують на власний розсуд майже все: навіть сильні антибіотики. Але якщо дистриб'ютори ліків, як правило, вважають, що це йде всім на користь — покращує здоров'я населення та зменшує навантаження на бюджет, — то лікарі дотримуються іншої думки. Ймовірність того, що пацієнт сам з'ясує, який препарат і в яких дозах йому потрібен — доволі невелика. Зате шанси задавнення хвороби зростають у кілька разів.

Уже інше питання, що спонукають до самолікування не лише вільний продаж ліків. Насамперед, як стверджують експерти, винна в цьому реклама — безконтрольна та безграмотна. За оцінками Інституту фармакології і токсикології, Україна займає одне з лідируючих у Європі місць за обсягом низькоякісної реклами. У роликах чомусь «забувають» повідомити про деякі важливі моменти. Наприклад, про те, що ліки мають побічні ефекти і що перед прийманням їх усе ж таки бажано проконсультуватися з лікарем. Але водночас ніхто не може пригадати випадку, коли б за подібні порушення притягували до відповідальності. А МОЗ ось уже років п'ять як відчужений і від контрольних, і від експертно-дозвільних функцій у цьому питанні. І це при тому, що експерти неодноразово заявляли: саме iз реклами треба починати боротися з самолікуванням.

Нинішні ж заходи міністерства мають щонайменше два очевидні мінуси. Почнемо з того, що медична допомога може стати в Україні ще менш доступною. Попит на лікарів різко зросте, а їхня кількість — навряд чи. Звісно, М. Поліщук неодноразово наголошував, що фахівців загальної практики має побільшати, що для Європи — це норма, а Україна таким чином зекономить чимало бюджетних коштів. Однак наказ про ліки набуває чинності вже цієї осені, а «загальних» лікарів у нас сьогодні лише 20% від усіх працівників сфери. Крім того, зовсім не виключено, що «завдяки» новим правилам, ліки почнуть продавати не тільки в аптеках. Досить пригадати, як заповзятливі персони заробляли на дефіциті медикаментів на початку 1990-х.

Утім, міністр охорони здоров'я не боїться ні черг до лікарів, ні спекулянтів. За словами М. Поліщука, той факт, що щорічно від побічних ефектів ліків гине більше людей, ніж у ДТП, змушує діяти. До того ж, як він наголосив, анальгіни-валідоли так і залишаться безрецептурними. Адже список ліків, які продають без приписів лікаря, кардинально скорочувати ніхто поки що не збирається.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати