Перейти до основного вмісту

«Біла книга» в сфері зовнішньої політики

Оцінки, прогнози, пріоритети
25 травня, 00:00
ФОТО НАДАНО ПРЕС-СЛУЖБОЙ МІС

Транспарентність поступово охоплює все нові сфери життєдіяльності України. Після двох публікацій «Білих книг» про сектор оборони і безпеки, з’явилося аналогічне видання щодо зовнішньополітичної діяльності України. Вчора в Києві був презентований щорічник «Зовнішня політика України 2006: стратегічні оцінки, прогнози та пріоритети». «Це видання є «Білою книгою» в сфері зовнішньої політики і першим на теренах країн СНД. Воно демонструє українському політикуму, дипломатичному корпусу і міжнародній спільноті транспарентність зовнішньої політики України і відповідність міжнародним стандартам». Про це наголосив ініціатор щорічника, директор Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії України при МЗС Григорій Перепелиця. «Завдання видання полягає в тому, — сказав він, — щоб з перших джерел, а не викривлених, донести міжнародному загалу і політичній еліті інших країн достовірну інформацію про українську зовнішню політику».

Як зазначив один із співавторів, професор Дипломатичної академії Сергій Шульгин, ця книжка переймається питаннями зовнішньої політики і сучасної дипломатії України. За його словами, ця книга — перша розвідка, засвідчила, що ми маємо свою власну українську методологію аналізу складних зовнішньополітичних і міжнародних політичних подій. Книга має на меті подивитися на зовнішньополітичні події і міжнародне середовище, в якому знаходиться Україна, з точки зору глобальних і регіональних процесів. «Ми дійсно маємо глобальні інтереси. Наша зовнішня політика, принаймні, мати три вектори для збалансованості політики в світі», — вважає С. Шульгин.

Ще один із співавторів щорічника, заступник генерального директор Центру Разумкова Валерій Чалий вважає, що видання є прекрасною можливістю відчути «пульс» сьогоднішньої зовнішньої політики України.

Торкаючись питання тенденцій зовнішньої політики України, він зазначив, що її реалізація тривала на фоні суперечок, функціональних і структурних змін, обумовлених непідготовленою політичною конституційною реформою. За його словами, до цієї реформи фактично не була готова наша політична еліта, що вплинуло на механізми реалізації зовнішньої політики.

Разом з тим, наголошує експерт, конфліктність і внутрішньополітичне протистояння щодо цілей і механізмів здійснення зовнішньої політики залишається, хоча сьогодні все це трошки відійшло на задній план. Наразі поки що вдалося уникнути загроз зміни зовнішньополітичного курсу. На думку В. Чалого, це обумовлено тим, що політики сконцентрувались на інших питаннях, зокрема на забезпеченні чесності судової влади. Водночас він не виключає можливості виникнення ситуації, коли наші лідери знову будуть говорити «різними» голосами, та ще з певною корекцією нашої зовнішньополітичної лінії.

В. Чалий зазначив, що головна тема, яка консолідує всіх українців, — це забезпечення належного для нашого рівня розвитку режиму поїздок до Європейського Союзу. Він вважає, що Україна має піднятися до того, щоб говорити з ЄС в перспективі про скасування візового режиму.

На думку В. Чалого, не можна говорити про системні зміни за минулий час на європейському і євроатлантичному напрямках. У стосунках зі США відносини стали більш прагматичними і стосуються конкретних питань взаємодії. Хоча й тут існує великий резерв стосовно економічної взаємодії, вважає він.

Тим часом, у відносинах України з Росію В . Чалий побачив великий дефіцит зкоординованості. «Зокрема, брак стратегічних підходів у взаємодії з Росією, відсутність стратегії розвитку стосунків з Москвою не надавав активності нашим відносинам. Головна проблема ефективної політики на російському напрямку — це консолідація позиції всіх структур влади», — наголосив заступник гендиректора Центру Разумкова.

Взагалі, вважає експерт, Україна має працювати над оновленням такого інструментарію, як концепції за всіма пріоритетами напрямів. За його словами, всі попередні документи, які зокрема стосуються інтеграції України в ЄС мають бути скориговані. В. Чалий наголосив, що розробка концепцій є завданням для державних структур і висловив сподівання, що вирішення цього питання відбудеться після виборів.

«Будь-які тенденції можуть поглибитись, а можуть вийти на більш сприятливий грунт. В цьому плані розуміння цих тенденцій і розуміння проблем іноді набагато важливіше простих інформаційних звітів про наші успіхи, в тому числі дипломатичні», — зазначив В. Чалий. Він висловив сподівання, що матеріали щорічника будуть взяти до уваги при підготовці послання Президента, Програми діяльності уряду, підготовки проектів законів, які були б направлені на реалізацію і вирішення проблем, які стоять перед зовнішньою політикою нашої держави.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати