Білоруський варіант в Україні неможливий,
вважають доповідачі ПАРЄ
Северинсен між тим не змогла уникнути певної суперечливості у своїх висловлюваннях. На початку розмови вона заявила про те, що «ми бачимо: в Україні журналісти бояться критично висловлюватися». Згодом вона ж повідала, що проглянувши вчорашні новини (на сьогодні — позавчорашні), вона помітила, що на українському телебаченні «приділяють увагу ситуації зникнення журналіста Георгія Гонгадзе». На думку доповідачки, «це гарна ознака кращого майбутнього для журналістів». Але потім пані Северинсен знову зауважила, що «ми будемо мати дебати по Україні в Раді Європи, а вже це річ, яка свідчить, — в Україні є проблеми». Серед них — проблема парламентської демократії, проблема з референдумом, зі свободою слова...
Що означатиме таке обговорення для України? Покарання, схвалення чи чергову рекомендацію? Представниці ПАРЄ так і не змогли відповісти точно. На зауваження журналістів, що в разі покарання України (як-то виключення з Ради Європи, позбавлення голосу парламентської делегації абощо) програють тільки ті, хто вже програв (тобто — народ), доповідачки підкреслили, що вони «приїхали зовсім не задля того, аби відбирати якісь права». Пані Вольвенд висловила навіть сподівання, що «білоруський варіант, на щастя, Україну не чекатиме». «Ми просто повинні донести до європейської громадськості, що журналісти в Україні не можуть вільно висловлюватися», — підкреслила пані Северинсен. А вже після цього продумати, як можна допомогти Україні, — повідомила кореспонденту «Дня» інша доповідачка Рената Вольвенд. Одним із перших кроків буде допомога у встановленні автентичності плівки, на якій вищі посадові особи нібито ведуть розмову про Георгія Гонгадзе. Утім, доповідачі повідомили, що це питання ще буде обговорюватися у Раді Європи і тільки по тому стане відомо, де саме, в якій фірмі та на чиї кошти перевірятимуть касети «від Мельниченка». «Якщо плівка виявиться справжньою, то ми матимемо справу з українським Вотергейтом», — підкреслила Северинсен.
Після свого візиту в Україну доповідачі виступлять зі звітом, у якому висловлять своє бачення ситуації в нашій державі. Голова комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації Олександр ЗIНЧЕНКО, між тим, переконаний, що схема монiторингового дослiдження ситуації зі свободою слова в Україні з боку ПАРЄ є «прогресивною».