Бізнес перейде на заявочний принцип
Сьогодні дозвільна система у підприємництві регулюється 64 законами та трьома сотнями постанов Кабміну, що створює ідеальні умови для розквіту хабарництва та втечі підприємців «у тінь». Тому після підписання указу Президентом Держпідприємництво розпочне наступний етап реформування дозвільних процедур, на якому передбачається повне оновлення законодавчої бази. На думку заступника голови комітету Сергія Третьякова, платник податків повинен диктувати, як йому працювати, а функції органів державної реєстрації повинні полягати тільки у визначенні тих доцільних обмежень, які слід зберегти з огляду на безпеку держави, охорону довкілля та здоров’я людини. При цьому держава повинна заздалегідь і остаточно визначитися з вимогами, яким мусить відповідати суб’єкт підприємницької діяльності.
Такий підхід, звісно, не викликав ніякого ентузіазму серед чиновників, що виявилося вже на стадії обговорення кількох варіантів документу. За словами С.Третьякова, комітет наштовхнувся на «дуже жорстку» протидію з боку майже усіх міністерств та відомств, що й не дивно, враховуючи наявність в країні майже 100 контролюючих органів. Зрозуміло, що відомчі організації не зацікавлені у чітких і прозорих умовах започаткування бізнесу, оскільки нині, зауважив С.Третьяков, в результаті проходження підприємцем усіх інстанцій вартість дозволу зростає до 2-2,5 тис. грн.
Тим не менш процес переходу на прозорі процедури отримання дозволів на початок роботи «пішов». І розпочався він з регіонів. Як повідомив координатор національної коаліції об’єднань підприємців з цих питань Зеновій Бермес, перший досвід спрощення дозвільних процедур шляхом створення «єдиних офісів» в Івано-Франківську та Миколаєві повністю довів доцільність такої практики. На його думку, впорядкування дозвільної системи дозволить в майбутньому створити сприятливіший підприємницький клімат в державі, вирішити проблему зайнятості населення та одержати нові джерела для наповнення бюджету.