Будуть перевибори?
Депутати та виборці чекають рішення Президента. Хоч якого-небудьІ вчорашній день не вніс ясності в те, якому ж виходу з політичної невизначеності віддасть перевагу Президент України. Конституційні терміни, надані йому для роздумів, стискаються мов «шагренева шкіра» і змушують главу держави діяти в усіх напрямах. З одного боку, сподіваючись на те, що політики все ж досягнуть компромісу, скріпивши його підписами під Універсалом, він паралельно проводить консультації з лідерами парламентських фракцій і керівництвом Верховної Ради стосовно дострокового припинення повноважень Верховної Ради.
Президента в цій ситуації зрозуміти можна. Тим паче що його опоненти продовжують підкидати йому сюрпризи. Якщо вірити президентській прес-службі, то ще в понеділок увечері робоча група з представників різних політичних сил, що працювала над текстом Універсалу, узгодила всі пункти документа й відіслала його на розгляд Президента й інших учасників круглого столу. Однак учора вранці політрада Партії регіонів проголосувала свій проект тексту «Універсалу національної єдності». Як повідомив член фракції Сергій Ківалов, затверджений варіант, який має відстоювати Янукович на переговорах з Віктором Ющенком. І ніякого іншого варіанта Універсалу, за словами того ж Ківалова, Віктор Янукович не підписуватиме.
Такі заяви, що нагадують легкий політичний шантаж, фактично провокують Президента ухвалити рішення саме про розпуск парламенту. І хоча самі регіонали вважають цей шлях самогубством для Президента, вони водночас заявляють, що готові до подібного варіанта подій. За словами члена політради партії Євгена Кушнарьова, в разі проголошення розпуску парламенту ця Верховна Рада збереться на екстрене засідання й визначиться з подальшими кроками. «У нас є чіткий план дій на всі основні сценарії розвитку ситуації», — сказав Кушнарьов.
Але що дозволено Юпітеру, не дозволено бику. І якщо регіоналам, які мають серйозну електоральну й фінансову базу, перевибори можуть піти навіть на користь, то не все так гладко у їхніх партнерів по коаліції. Тому в заявах лідерів невеликих парламентських партій (КПУ і СПУ) за зовнішньою іронією та спокоєм легко проглядається страх втратити все. Наприклад, член Соцпартії Іван Бокий вважає, що рішення про розпуск парламенту може стати «найбільшою дурістю» в житті Ющенка. «Якщо він хоче уберегти себе і свою честь, ну нехай ті 8 відсотків довіри, які є в нього в народі, то я думаю, він цієї дурості не зробить», — сказав він.
Ознаки готовності піти на перевибори у Президента помітила й лідерка БЮТ Юлія Тимошенко. За її словами, це випливає з усієї логіки роботи над Універсалом. Тимошенко майже впевнена, що «Універсал національної єдності» не буде підписаний, оскільки для деяких політичних сил «цінності», яких вимагає Президент, «є абсолютно чужими». У зв’язку з цим Тимошенко запропонувала Президентові йти на вибори єдиним фронтом, оскільки, на її думку, в разі дострокових перевиборів у «Нашої України» немає іншого шляху потрапити до складу майбутнього парламенту. Тим паче що лідери нашоукраїнців самі схильні до такого варіанта. В очікуванні другого раунду круглого столу політрада партії «НУ» зробила заяву, в якій підкреслида, що партія підтримає ініціативу Президента стосовно розпуску Верховної Ради, якщо політичні сили не відмовляться від лобіювання виключно своїх інтересів.
Однак якщо Президент усе-таки наважиться на перевибори, то де гарантії того, що наступний парламент зможе уникнути проблем, з якими зіткнулися нинішні депутати? Із цим запитанням «День» звернувся до політолога Володимира МАЛІНКОВИЧА:
— Насамперед хочу сказати, що Президент не має жодного права розпускати парламент. Це випливає з 106-ї статті Конституції, що визначає обов’язок Президента внести на пропозицію парламентської більшості кандидатуру прем’єра протягом терміну, що не перевищує 15 днів. З огляду на це, треба розглядати ймовірні дії Президента про розпуск парламенту незаконними. Основна причина даної ситуації криється в небажанні Президента визнавати зміни до Конституції. Він будь-яким шляхом прагне зберегти ті повноваження, які були в Кучми. Якщо ж парламентські партії все ж таки не підуть на конфлікт із Президентом та погодяться на дострокові вибори, то й у цьому випадку Віктор Ющенко не виграє нічого. Усі липневі соцопитування прямо вказують на це. І хоч би що там казали прихильники Юлії Тимошенко, шансів на формування «помаранчевої» коаліції в новому парламенті не буде. Коаліцію знову сформують під патронатом Партії регіонів. Тому я не вбачаю причин для Президента іти на цей гострий і суспільно небезпечний крок.