Час допомагати
Президент України Віктор Ющенко останнім часом дедалі частіше спілкується з прем’єр- міністром Віктором Януковичем з використанням епістолярного жанру. Останнє послання в межах одного кварталу присвячене подоланню наслідків засухи й можливому загостренню ситуації, що склалася на ринку зерна. Ймовірно, таким чином український виборець зможе краще дізнатися про керівну й спрямовуючу роль глави держави. Проте ситуація сьогодні дійсно така, що над цим навряд чи варто іронізувати — увага всіх гілок державної влади до цієї проблеми не може бути надмірною. Як повідомив віце-прем’єр України Віктор Слаута, площі під загиблими в Україні від засухи сільгоспкультурами на сьогодні становлять приблизно 650 тисяч гектарів (тиждень тому їх було 407 тисяч). Він підтвердив раніше озвучені дані, згідно з якими, посухою охоплено близько 10 мільйонів гектарів у 10 областях.
Глава держави вважає за необхідне, щоб міністерства агрополітики, фінансів, економіки, з надзвичайних ситуацій, а також облдержадміністрації невідкладно вжили низку заходів на підтримку аграріїв. Зокрема, йдеться про забезпечення допомоги сільгоспвиробникам потерпілих регіонів, закупівлю зерна в продовольчий резерв, визначення обсягів збитків унаслідок посухи, механізм фінансової підтримки, посилення моніторингу цінової ситуації на споживчому ринку з метою недопущення безпідставного зростання цін на продукти харчування.
Як повідомляє прес-служба Президента, Віктор Ющенко вчора відвідав з робочою поїздкою Миколаївську, Кіровоградську й Херсонську області, де оглянув найбільш потерпілі від посухи райони й провів нараду з керівниками потерпілих областей.
Тим часом, уряд уже давно висловив своє занепокоєння з приводу ситуації з майбутнім урожаєм. І вживає заходів. Найбільш сумнівним його кроком сьогодні виглядає чергове припинення експорту зерна. Щоправда, рішення ще не прийняте, а лише готується, й хотілося б вірити, що його автори знайдуть рішення, яке б влаштовувало всіх учасників аграрного ринку. Цілковито слушним є намір запровадити нульову ставку ввізного мита на основні види зерна. Відкривши двері для зернового імпорту й наповнивши ринок, можна буде стримати хлібні ціни, які вже застигли перед стартом.
Ухвалена урядом постанова передбачає також моніторинг цін з метою недопущення їх необгрунтованого підвищення й заходи з фінансування потерпілих регіонів і господарств. Зокрема, Мінфіну доручено розглянути можливість компенсації відсоткової ставки за кредитами, залученими агропідприємствами, наблизити терміни їхнього бюджетного фінансування. Мінфін має також внести для затвердження проект поправок до держбюджету-2007 для збільшення на 100 мільйонів гривень витрат на формування державного продовольчого резерву Аграрним фондом. Ще 200 мільйонів треба направити на ці цілі за рахунок певного скорочення фінансування програм підтримки тваринництва, рослинництва й лізингу вітчизняної сільгосптехніки. Схоже, це не найкраще джерело підтримки села, яке можна було знайти. Уряд розгляне також можливість виділення коштів із резервного фонду держбюджету. І як тут не пригадати, що в нинішній ситуації селу не завадили б ті кошти, які доведеться виділити на проведення позачергових виборів, у доцільності яких сумнівається щонайменше половина населення країни...
Проте, як повідомили вчора «Дню» в Мінфіні, Державна підтримка підприємств агропромислового комплексу фінансується в запланованих обсягах... Для запобігання негативним тенденціям, викликаним несприятливими погодними умовами, уряд ініціював зміни до держбюджету-2007, які були підтримані депутатським корпусом. У бюджеті додатково передбачено 100 мільйонів гривень на фінансування витрат, пов’язаних із формуванням державного продовольчого резерву, заставних закупівель і інтервенції на аграрному ринку. 50 мільйонів спрямовано на забезпечення сільгосппідприємств, потерпілих від весняної посухи, сортовим насінням під урожай 2008 року, 120 мільйонів гривень — на витрати резервного фонду бюджету, які будуть спрямовані насамперед на часткове відшкодування фактичних збитків, заподіяних сільгосппідприємствам внаслідок посухи.
Уряд вважає, що створених запасів зерна, з урахуванням чергової закупівлі в резерви й нового врожаю, цілком вистачить для продовольчої безпеки держави. «Дефіциту зерна не буде. Не буде й зростання цін на хліб понад показник загальної інфляції», — вважає перший віце-прем’єр і міністр фінансів Микола Азаров. Більше того, в бесіді з послом США він сказав, що уряд України насамперед зацікавлений у збереженні експортного потенціалу держави, збереженні ринків збуту українського зерна.
Чи можна виключити, що уряду в нинішній ситуації треба буде мобілізувати додаткові кошти з держбюджету? Але хто прийматиме відповідне рішення, якщо вважати парламент розпущеним і нелегітимним?