«Чоловічі» питання
У п’ятницю депутати Верховної Ради активно обговорювали політичні підсумки попереднього дня. Нагадаємо, в четвер головною подією, що значною мірою вплинула на внутрішньопарламентську «погоду», стало затвердження у першому читанні проекту державного бюджету на 2003 рік. А якщ о точніше, вплинуло не стільки саме затвердження бюджету, як та конфігурація голосів, яка була отримана на підтримку найважливішого економічного документа країни. Бюджет несподівано пройшов, і головним чином зав дяки тому, що фракція «Наша Україна» відмовилася від бойкоту голосування. Всім стало очевидно — Верховна Рада в її нинішньому складі цілком може працювати ефективно. Думки, висловлені вчора цілим рядом представників більшості, зводяться практично до одного — потрібно шукати можливість істотно розширити рамки коаліції, і в першу чергу — за рахунок «Нашої України».
Заради справедливості відразу слід зазначити — брати участь в більшості «дев’ятка» запрошувала «Нашу Україну» і раніше, з самого початку процесу її створення. Проте раніше, в зв’язку з тим, що у представників «дев’ятки» були певні надії щодо можливостей налагодити роботу парламенту самостійно, залучення «Нашої України» навряд чи розглядалося як одне з головних завдань. Тепер, схоже, ситуація пішла по n-ому колу. На користь переговорів з блоком Ющенка висловилися спікер парламенту Володимир Литвин, природно, традиційний прихильник дружби з «Нашою Україною» Сергій Тiгiпко, лідер фракції «Демократичні ініціативи» Степан Гавриш. Пропозиції налагодити діалог з «нашоукраїнцями» прозвучали також з боку фракції, яку Віктор Ющенко і його прихильники звикли звинувачувати у ворожому ставленні до себе — СДПУ(О). Так, її член Олександр Волков заявив журналістам: «Треба сідати за стіл переговорів з опозицією. Конкретно з фракцією Віктора Ющенка». На думку Волкова, Віктор Медведчук і Віктор Ющенко повинні «розібратися по-чоловічому». «Взяти пляшку, шматок оселедця і розібратися суто по-чоловічому. Вони ж не баби», — з властивою йому відвертістю цитують депутата «Українські новини».
З офіційною заявою про готовність до переговорів з блоком «Наша Україна» щодо урегулювання політичних проблем виступив лідер СДПУ(О), глава Адміністрації Президента України Віктор Медведчук. «Я ще раз підтверджую готовність СДПУ(О) сісти за стіл переговорів з «Нашою Україною» без будь-яких попередніх політичних умов», — сказано в його заяві, переданій учора агентством «Українські новини». «У мене до пана Ющенка є тільки одне особисте прохання: шановний Вікторе Андрійовичу, прошу вас, відкличте свій підпис під документом, який ви підписали 16 вересня», — зазначає Віктор Медведчук. На його думку, ряд формулювань цього документа ображає особисту гідність Президента України Леоніда Кучми. «Гадаю, Варшава не тільки мене, але і вас переконала в неприпустимості перенесення в політику звичок комунальної кухні». «Упевнений, що всі ми — і влада, і опозиція зацікавлені в підтримці високого реноме української держави і політикуму», — йдеться в заяві.
Таким чином, тепер «Нашій Україні» буде важче відмовитися від переговорного процесу під тим приводом, що хтось перешкоджає її участі в ньому. У даній ситуації багато що залежить від її лідера Віктора Ющенка. Якщо він відкличе свій підпис під резолюцією мітингу 16 вересня, то може отримати передусім можливість ввести в дію чималий потенціал своєї фракції для активної роботи в парламенті, а також для участі в формуванні коаліційного уряду, ідею якого публічно схвалив Президент.
Поки ж, судячи зi слів одного з керівників «Нашої України» Юрія Костенка, їх фракція не втрачає надії організувати «свою» більшість. У її основі — вже не нова ідея альянсу фракцій «Наша Україна», «Регіони України» і фракції партії промисловців і підприємців і «Трудова Україна». Згідно з заявою пана Костенка, до альянсу трьох зможуть приєднуватися всі фракції, включаючи об’єднаних соціал-демократів. За його словами, «Наша Україна» готова винести за рамки угоди про більшість питання стосовно прем’єра, кандидатуру якого пропонується визначати рейтинговим голосуванням в межах більшості. «Кожна фракція має право висувати кандидатуру на прем’єр-міністра, а далі кандидати домагатимутьтся підтримки своєї кандидатури в переговорах з фракціями», — сказав Юрій Костенко.