Чи вiдбудеться взаємозалік в парламенті?
Сьогодні в парламенті України черговий «День уряду». Присвячений він підготовці паливно- енергетичного комплексу України до роботи в осінньо-зимовий період, а отже, можна сказати, що цей день може істотно вплинути на найближче майбутнє громадян України, які вже відчули на собі перші нічні заморозки. А що нас чекає взимку в бетонних будинках та цехах, котрі вмить промерзають?
На ці запитання в уряду найкращі відповіді. В аналітичній інформації, наданій ним Верховній Раді, потрібні цифри перебувають у найповнішому ажурі. Самі лише спогади про минуле затьмарювали світлий погляд доповідача, яким було призначено віце-прем’єра із паливно-енергетичного комплексу Юлію Тимошенко. «Аналіз роботи підприємств паливно-енергетичного комплексу за минулий осінньо-зимовий період свідчить про серйозні прорахунки, допущені в попередні роки, в забезпеченні народного господарства та населення електричною та тепловою енергією і природним газом...»
Що стосується майбутнього, то урядом «із метою запобігання кризовим явищам у паливно-енергетичному комплексі були зроблені висновки і вжиті заходи, адекватні ситуації, з урахуванням найближчих дій і на перспективу». І далі про прозорі, конкурентні й ефективні ринки енергоносіїв, удосконалення розрахунків за них, припинення безкоштовного споживання електроенергії, перехід на грошові розрахунки. І в цьому, справді, треба віддати належне наполегливості уряду: ситуацію з оплатою грошима за електричну та теплову енергію вдалося поліпшити. Рівень оплати, за даними уряду, за 9 місяців становив 50,6%, а за серпень — вересень до 70%. Поліпшилися і розрахунки за природний газ (63%).
Природно, одержавши в ручне управління такі гроші, уряд (на одне лише паливо він сподівається витратити 8,3 млрд. грн.) мав усі можливості, щоб нормально підготуватися до зими. І якщо вірити наведеним сьогодні цифрам, то він працював саме в цьому напрямі. На 1 жовтня запас палива на електростанціях перевищив 3 мiльйони тонн, що навіть трохи більше, ніж на цю ж дату минулого року. Щоправда, мазуту заготували майже наполовину менше, ніж минулого року, а в підземних сховищах газу і зовсім не знайти українського палива, хоч віце-прем’єр твердить, що туди закачали 18,9 млрд. куб. метрів (за даними «Укртрансгазу» від 30 вересня, у сховищах було всього 13,5 млрд. куб. метрів, та й ті майже цілком належали РАТ «Газпром»).
Треба сказати, що в цих умовах перед нашими парламентаріями стояло досить важке завдання — на основі даних Кабміну оцінити роботу енергетичного блоку уряду. В інтерв’ю «Дню» напередодні засідання голова Комітету ВР із питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Гудима сказав: «Ми в проекті постанови не підтримуємо, не хвалимо, але й не визнаємо роботу уряду незадовільною, визнаємо її недостатньою...» О.Гудима також повідомив, що напередодні члени комітету зустрічалися із прем’єр-міністром Віктором Ющенком та міністром фінансів Ігорем Мітюковим і домовилися про спільні дії щодо бюджету... Словом, наші політики успішно освоюють тактику і стратегію взаємних поступок.
Колишній міністр економіки, народний депутат Віктор Суслов, який також є неостаннім фахівцем в сфері бюджету, розкрив «Дню» «методику» урядових «успіхів». За його словами, у додатках до закону про бюджет, також підготовлених урядом, «найдетальнішим чином показано, що саме ПЕК у цьому році різко почав нарощувати заборгованість перед бюджетом. Його недоплата вже становить 8,7 млрд. грн., або більше половини загальної недоплати (58%) припадає на підприємства ПЕК. У порівнянні з початком року вони збільшили недоплату в 1,7 раза. Зокрема, недоплата електроенергетики виросла на 73%. На підприємствах НАК «Нафтогаз України» недоплата зросла на 50%, тобто на 7 млрд. грн. А це вже результат роботи нинішнього уряду, сказав народний депутат. «Коли кажуть про поліпшення проплат, а з’ясовується, що розрахунки з бюджетом різко погіршилися, це говорить про те, що ніякої збалансованості в розвитку паливно-енергетичного комплексу не досягнуто, а галузі, що входять до ПЕК, по суті, є банкрутами». Тим часом в інформаційних матеріалах, наданих урядом для обговорення даного питання без жодних обмовок стверджується: «Істотно поліпшено рівень розрахунків підприємств паливно-енергетичного комплексу з бюджетом».
Збитки бюджету завдавалися і безпосередніми діями уряду, який водночас активно пропагував свою «безкомпромісну боротьбу» з усякого роду схемами та взаємозаліками, що позбавляли його живих грошей. Преса вже писала про проведений за рішенням уряду взаємозалік на суму 1,6 млрд. грн. і про взаємозалік для комерційної фірми «Босфор» на 101 млн. грн. А приватній фірмі «Енергоальянс» було чомусь дозволено працювати на енергоринку по бартеру.
...Тим часом іще всередині вересня, коли до початку опалювального сезону залишалося досить багато часу, в енергосистемі країни стався різкий збій: частота струму поменшала до небезпечних меж. Узимку внаслідок подібного інциденту легко може статися розвал енергосистеми. Ось як описує його журнал «Енергетична політика України», членом редакційної ради якого, між іншим, є і Ю.Тимошенко: «Радіо буде працювати тільки за воєнним варіантом, у будинках не буде води, опалення, каналізації, не буде працювати електротранспорт». «І найдивніше те, — продовжує автор, — що в світі так ніхто і не зрозуміє, через що все, власне кажучи, сталося. Причина дуже неймовірна — розвалилися через відсутність палива». Чи погодиться в такому випадку народ України з оцінкою, поставленою уряду на сьогоднішньому засіданні?