Чи закривати шахти?
Минулими вихідними Донецьк приголомшили ще два вибухи на шахті ім. Засядька. Вони сталися на тій же глибині, що й самий перший — на горизонті 1078 метрів. Загинуло п'ятеро гірських рятувальників. 30 гірників постраждало від отруєння рудним газом. Усього в лікарні Донецька доставлено 66 гірників і тепер там перебуває 156 потерпі л их унаслідок трьох вибухів на шахті ім. Засядька.
Характеризуючи цю чергову трагедію, так і хочеться вжити поширений вислів про «граблі». Та ситуація дуже непроста. Після першого вибуху, причини якого досі ще остаточно не з'ясовано, багато хто вимагав закрити злощасну шахту. І якби це була не шахта Засядька, що є, як вважають фахівці, власне, лідером за рівнем оснащеності та застосовуваними технологіями витягання і використання метану, то це, скоріше за все, було б зроблено. Але в такому випадку одночасно треба закривати і 80% інших шахт, не менш небезпечних, але набагато гірше оснащених...
За цих умов Президент Віктор Ющенко вслід за міністром економіки Анатолієм Кінахом (той навів дані про те, що підтверджені геологічними дослідженнями запаси енергетичного вугілля в Україні складають близько 40 млрд. тонн) заявив, що Україна продовжуватиме займатися видобутком вугілля. «Для України вугільна галузь — це перспективна галузь», — аргументував своє рішення Президент і додав, що Україна не закриватиме глибинні шахти, як це зробили у Великій Британії та Польщі.
Два нові вибухи змінили ставлення Президента до цієї проблеми, і тепер він вимагає негайного закриття шахти ім. Засядька до з'ясування всіх обставин і причин трагедій. Про це говориться в телеграмі, направленій главою держави прем'єр-міністру України Віктору Януковичу, який терміново виїхав на місце трагедії. Президент вимагає невідкладно провести службове розслідування дій посадових осіб, в тому числі керівників відповідних державних органів, які допустили службову недбалість, дозволили роботу шахти до з'ясування причин першої трагедії. З такою постановкою питання у принципі згодний і прем'єр. «Сьогодні йшлося про те, щоб надалі не допустити загибелі людей. І якщо треба буде піти на закриття шахти, ми підемо і на це», — сказав Янукович у понеділок у Донецьку. Водночас він зазначив, що на сьогоднішньому засіданні це питання не обговорювалося. За словами прем'єра, на сьогодні шахта ім. Засядька видобуває близько трьох тисяч тонн коксованого вугілля на день за дефіциту в шість тисяч тонн, що існує в Україні. Прем'єр сказав, що одним із варіантів вирішення проблеми є затоплення крила пластів L1-3.
Віце-прем'єр Андрій Клюєв розповів про те, що урядова комісія вирішила створити на базі шахти ім. Засядька науковий центр, у якому будуть відпрацьовуватися технології безпечного видобутку вугілля на великій глибині. Клюєв вважає, що на його будівництво знадобиться 2,5 мільярда гривень, які буде виділено з держбюджету.
Важке рішення, до якого схилився Президент, навряд чи буде коли-небудь здійснене. Навіть голова Незалежної профспілки гірників України народний депутат (БЮТ) Михайло Волинець вважає, що закриття шахт приведе Україну до енергетичної незахищеності. «Якщо ми згорнемо свої шахти і потрапимо в повну залежність від імпорту вугілля, ...країна не буде захищена в енергетичному плані», — говорив Волинець після першого вибуху. За його словами, купувати вугілля, наприклад, у Росії буде невигідно, оскільки ціна не буде фіксованою. А мінімізувати нещасні випадки на українських шахтах, на думку лідера шахтарської профспілки, можна чітким державним контролем, викорінюванням корупції у вугільній промисловості. «У погоні за тоннами вони не відчувають відповідальності за життя людей, отримуючи величезний прибуток», — сказав він, зауваживши, що «галузь обросла корупцією». Він також нагадав про те, що в Україні є більше шести тисяч нелегальних шахт, де гірники та їхні сім'ї у разі нещастя взагалі не отримають компенсації. У розмові з «Днем» Волинець також висловився проти того, щоб зарплата шахтарів залежала лише від об'ємів видобутого вугілля, і за необхідність введення погодинної оплати їхньої праці.
Розумну пропозицію про шляхи вирішення проблеми глибоких шахт висунула Українська науково- промислова асоціація «Укркокс» (Дніпропетровськ). Вона бачить рішення у диверсифікації імпорту вугілля, а також у будівництві в Україні портів для приймання великотоннажних кораблів із коксом, оскільки відсутність портових потужностей для імпорту вугілля вже зараз ставить під загрозу розвиток української металургії. Досить радикальну думку стосовно цієї проблеми висловлює і народний депутат з Луганська Наталя Королівська (також БЮТ). «Вугільна галузь уже наїлася політики до печії», — говорить вона в коментарі, присланому в «День». «Я вже колись казала, що сьогодні до вугільної галузі підходить індійська мудрість: «Коли кінь здох — з нього треба злізти». З корупції у вугільній галузі час злазити», — говорить Королівська, обходячи, проте, питання закриття шахт.
Тим часом це питання, схоже, вже вирішують самі гірники та їхні сім'ї. Як розповів один із гірників, заяви про звільнення на Засядька написали вже біля 500 осіб.