Чи зніме Росія енергетичне ембарго?
Сьогодні у Москві мають розпочатися переговори про постачання російських нафти і газу в Україну і про умови їх транзиту через нашу територію. Українську делегацію очолює в.о. першого віце- прем'єр-міністра Анатолій Кінах, російську — голова Мінтопенерго РФ Віктор Калюжний.
Переговорам передували досить різкі демарші обох сторін. У відповідь на майже подвійне підвищення вивізного мита на російську нафту в.о. прем'єра Валерій Пустовойтенко підписав розпорядження про запровадження ввізного мита на російські автомобілі. Потім пішла заява В.Калюжного про енергетичну блокаду України. Вигляд вона мала, щоправда, досить умовний. Російська електроенергія і без того в Україну вже не надходила, а нафта ішла не міждержавними, а приватними каналами. На заклик міністра до російського «Газпрому» вжити адекватних заходів теж не було можливості відгукнутися, оскільки газ, який постачають Україні, йде лише як оплата транзиту.
На майбутніх переговорах Україна збирається не тільки відбивати атаки росіян, а й викласти перед ними свої козирі. А.Кінах повідомив, що український уряд хоче видозмінити плату за транзит російського газу через Україну. «Ми думаємо, що маємо поступово перейти на грошову форму у валюті (сьогодні за транзит Україна отримує газ. — Ред. ), і безумовно, це рівень тарифу, який має відповідати міжнародним нормативам», — зазначив А.Кінах для Інтерфакс-Україна.
Другим аргументом української сторони є, за словами А.Кінаха, скорочення українського боргу за газ. За даними в.о. першого віце-прем'єра, борг «Нафтогазу України» становить $622 млн., борги інших компаній — $274 млн.
Однак саме навколо цих цифр і розгорнуться словесні баталії. Голова представництва «Газпрому» в Україні Микола Ішутін сказав «Дню»: «Підвищення тарифів — це питання переговорів. Люди завжди домовляються. Проте тут є і плюси, і мінуси. Взаємовідносини дуже складні. Он скільки було шуму про передавання літаків. Планували перегнати всі (на $275 млн.), а перегнали два. У «Газпромі» заліку взагалі на жоден немає. Підвищити тарифи — це означає: іду ва-банк, ставлю умову. Однак на неї можна одержати таку саму відмову. Те саме стосується боргів. За даними «Газпрому», за Україною $1,428 млрд., зокрема — пеня за минулі роки $267 млн. Борг «Нафтогазу» — $1,101 млрд.. І це без того, що ми вже віддаємо газ за транзит 2000 року. Там ще $200 млн. Є давні борги i в приватних компаній. Щойно Президент України почав розкручувати це питання... Але чотири роки тому нагромадилися українські борги, і ми отримали за них векселі (облігації, звані «газпромівки». — Ред. ). Тепер знову нагромадилося, і знову буде прийняте рішення. Все владнається...»