Дебют Порошенка у Вашингтоні
Схоже, що перша зустріч міністра закордонних справ України Петра Порошенка та державного секретаря США Гілларі Клінтон у Вашингтоні та установче засідання комісії США—Україна зі стратегічного партнерства виправдали сподівання сторін. Українська сторона почула з боку глави Держдепартаменту запевнення розвивати широке партнерство з Києвом і підтвердження, що гарантії безпеки, які Сполучені Штати та Росія дали Україні після відмови від ядерної зброї, буде дотримано і враховано у майбутній угоді про скорочення наступальних озброєнь. Американська сторона почула з боку Порошенка запевнення, що президентські вибори наступного місяця пройдуть чесно, відкрито і у відповідності до міжнародних стандартів.
«Сполучені Штати віддані підтримці України на шляху демократичного розвитку. Ми вітаємо розвиток вільної преси та політичної культури. Ми підтримуємо подальшу інтеграцію України до НАТО та Європейського Союзу, очікуємо проведення в Україні вільних та прозорих виборів у січні та продовження співпраці з лідерами, яких оберуть українці у процесі виходу з економічної кризи та подальших реформ. Сильна та незалежна Україна важлива для регіону та для світу в цілому», — заявила пані Клінтон під час спільної конференції з главою українського зовнішньополітичного відомства. Вона також відзначила вклад України у важливу місію в Афганістані і подякувала голові українського зовнішньополітичного відомства за його роботу з Молдовою щодо демаркації придністровської ділянки державного кордону між двома країнами за участю представників Європейського Союзу.
Зі свого боку міністр закордонних справ України Петро Порошенко подякував Сполученим Штатам за підтримку України. «Дуже важливо, що ми започаткували прямий діалог. Є багато питань, які ми маємо вирішувати разом. І ми справді хочемо подякувати за незмінну підтримку, яка була задекларована під час сьогоднішньої зустрічі. Ми також дякуємо, що Сполучені Штати ще раз підтвердили гарантії безпеки, надані Україні, що також ще раз підтверджено під час нашої зустрічі», наголосив Порошенко.
Український міністр назвав абсолютно новим і надзвичайно важливим форумом для співпраці і діалогу в різних галузях установче засідання комісії США-Україна зі стратегічного партнерства, яка пройшла під головуванням заступників міністрів закордонних відомств обох країн Костянтина Єлисеєва і Джеймса Стайнберга.
Значна частина діалогу обох сторін була присвячена темі енергетичної безпеки. Як відзначив Порошенко, питання енергетичної безпеки повинно стати глобальним, оскільки його не можна вирішити на двосторонньому рівні. «Я думаю, що ми демонструємо абсолютно добре розуміння поточної ситуації і в цій особливій сфері ми продовжуємо нашу ефективну співпрацю зі Сполученими Штатами», — наголосив український міністр.
Зі свого боку держсекретар відзначила, що США надають важливого значення тому, щоб Україна підвищила власну енергетичну безпеку і стала більш енергетично незалежною. «Для України в майбутньому існують величезні можливості значного підвищення енергоефективності, завдяки залученню інвестицій у сектор природного газу. Хоча багато залежатиме від економічних і політичних реформ, які повинна здійснити Україна», — наголосила Клінтон. Вона запевнила Порошенка, що США підтримують інтеграцію України в систему європейської енергетичної безпеки і надаватиме будь-яку допомогу для розвитку українського енергетичного сектора.
«Ми знаємо, що є багато інвесторів у США та інших країнах, які зацікавлені брати участь у цих проектах, але найважливішою передумовою є проведення економічних і політичних реформ, щоб українці могли отримати вигоду від власних природних ресурсів», — сказала пані Клінтон.
На даному етапі для України не менш важливим є питання відновлення роботи Міжнародного валютного фонду в Україні. Порошенко поінформував Держсекретаря США про заходи української сторони щодо виконання своїх зобов’язань в рамках співпраці з МВФ. За його словами, в ході переговорів обговорювалось питання повернення місії МВФ в Україну цього року, щоб продемонструвати відкритість і ефективність співпраці цієї міжнародної фінансової організації з Україною. Однак, не відомо, як на це прохання відреагували у Вашингтоні, який є одним із спонсорів МВФ.
Зрозуміло, що в ході переговорів сторони ніяк не могли обійти питання президентських виборів в Україні. На прес-конференції пані Клінтон відзначила з цього приводу наступне: «Ми повторили наше сподівання, що виборчий процес пройде гладко, вибори будуть вільними, чесними і їх результат буде поважатися як в Україні, так і в усьому світі. Саме український народ вирішує, хто буде їхніми лідерами. Але обіцянки Помаранчевої революції, які були такими зворушливими для багатьох з нас полягають у тому, що народ України має право обирати своїх лідерів без втручання, без виборчих порушень. І ми все робимо, щоб підтримати Україну. І звісно, ми будемо працювати з будь-ким, кого оберуть українці в ході справедливих і чесних виборів».
Зі свого боку Порошенко запевнив: «ми можемо гарантувати і продемонструвати, що вибори і виборча кампанія є вільною і чесною. З моєї точки зору, навіть той факт, що ніхто не знає, хто буде наступним президентом України, є справжнім символом демократії. Я як міністр закордонних справ України запрошую більш ніж 1000 спостерігачів, щоб гарантувати справедливість виборів».