«Дедлайн» Києву від євродепутатів
Павел ЗАЛЕВСЬКІ: Угода про асоціацію — це не нагорода для України, а інструмент
Депутати комітету з міжнародних справ Європарламенту розійшлися в думці, чи слід блокувати переговори про асоціацію через проблеми з демократією в Україні. І це не може не насторожувати українську владу, яка прагне до кінця року підписати Угоду про асоціацію, Поглиблену зону вільної торгівлі та спростити візовий режим для громадян України. Як учора стало відомо, яблуком розбрату серед євродепутатів виявилася справа Тимошенко, її арешт та процеси в Україні проти колишніх членів уряду. Низка депутатів, які представляють групу Європейської народної партії (ЄНП), заявили про неприпустимість підписання угоди з Києвом за умов, коли в Україні фіксуються грубі порушення демократичних принципів. Тим часом їхні колеги з інших фракцій наполягали на якнайшвидшому підписанні угоди.
Раніше передбачалося, що резолюцію по Україні мали ухвалити наступного пленарного тижня — 26—29 вересня, було навіть установлено крайній термін для надання депутатами поправок до тексту — 21 вересня. Однак у понеділок увечері члени комітету з ініціативи ЄНП скасували цей термін. «Дедлайн буде продовжено. Ми ж живемо не в політичному вакуумі, і рішення ЄП, безумовно, має залежати від рішення суду у справі Тимошенко. Тому ми дочекаємося рішення суду й після цього продовжимо обговорення», — наголосив євродепутат Міхаель Галер (група ЄНП, Німеччина).
Тим часом у Партії регіонів вважають, що немає причин, які можуть перешкодити підписанню названих вище угод. Україна отримала нові підтвердження від Європейської комісії й від європейських колег того, що Угоду про асоціацію буде підписано в повному обсязі, а не лише ту частину, яка стосується економічних питань. Як повідомляється на сайті Партії регіонів, про це заявив народний депутат від Партії регіонів, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, віце-президент ПАРЄ від України Іван Попеску.
Проте складається враження, що поки немає підстав для такого оптимізму. І цілком очевидно, владі необхідно звернути увагу на посилення критики на свою адресу у зв’язку з процесом над лідерами опозиції. Тим більше — зважати на те, що до критики долучається вищий законодавчий орган Євросоюзу, який завжди активно підтримував євроінтеграційні прагнення України і, на противагу виконавчим органам ЄС, виступав за надання Україні перспективи членства. Але це, схоже, залишиться в минулому... А зважати на цей орган потрібно, оскільки після набуття чинності Лісабонським договором функції Європарламенту суттєво зросли.
«День» звернувся до безпосереднього учасника дебатів, депутата Європейського парламенту (група ЄНП, Польща), члена делегації ЄП у комітеті парламентського співробітництва ЄС — Україна Павела ЗАЛЕВСЬКІ із проханням прокоментувати ситуацію.
— У понеділок комітет з міжнародних справ Європарламенту вперше обговорив проект доповіді щодо Угоди про асоціацію між ЄС і Україною, підготовлену депутатом Європарламенту від Польщі, віце-президентом групи Європейських консерваторів і реформістів (ECR) Річардом Легутком. Усі учасники обговорення, усі політичні групи Європейського парламенту висловили думку, що Угода про асоціацію є дуже важливою угодою та інструментом у співпраці між Євросоюзом та Україною. Усі депутати зійшлися на думці, що необхідно завершити переговори щодо підготовки як Угоди про асоціацію, так і поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі. Ці дискусії відбуваються в дуже специфічному політичному контексті, спричиненому арештом пані Тимошенко. На будь-якій презентації, обговоренні доповіді на цьому політичному контексті постійно наголошувалося. Наприклад, містер Ковачев, доповідач з питання поглибленої зони вільної торгівлі, містер Галер, а також я дуже критично ставимося до того, як український уряд поводиться з пані Тимошенко. Разом з тим деякі члени Європейського парламенту, представники Європейської народної партії заявили, що брак верховенства права, політичної демократії може поставити під загрозу процес європейської інтеграції України й певним чином уплинути на процес досягнення домовленості щодо Угоди про асоціацію. Однак вони зауважили, що рішення з цього питання поки що не ухвалено. Ми ще будемо обговорювати цю доповідь у нашій політичній групі. У нас ще є час підготуватися до остаточного обговорення, унесення поправок, які, безумовно, будуть враховувати питання демократичних досягнень в Україні. Утім, ніхто не ставить під сумнів важливість цієї угоди й необхідність її підписання.
— Що має зробити українська влада, щоб ні в кого з євродепутатів не було застереження щодо необхідності якомога швидшого підписання цієї угоди?
— На мою думку, владі необхідно зосередити увагу на завершенні переговорів щодо цих угод. Це важливо і для Європейського Союзу, і для України. І всі перепони на цьому шляху необхідно прибрати. Звісно, наш чіткий месидж, який був посланий не лише в понеділок, а фактично посилається щодня, полягає в тому, що в нас не повинно бути сумнівів щодо верховенства права в Україні. Ми очікуємо, що процес над пані Тимошенко буде здійснюватися у прозорий і чесний спосіб. І при цьому не має бути сумніву в тому, що проти неї не ведеться політичної боротьби.
— А чи не могли б ви конкретніше сказати, які саме знаки має подати українська влада, бо слова «дотримуватися верховенства права» є дуже загальними?
— Звісно, це можна інтерпретувати так, що пані Тимошенко має бути звільнена з-під арешту. Бо, згідно з достовірними даними Гельсінського комітету та інших правозахисних організацій, які займаються питаннями захисту прав дисидентів, проти пані Тимошенко вживають жорсткі заходи. Тому існують великі сподівання, що з нею будуть поводиться справедливо, відповідно до українського законодавства і європейських стандартів.
— Чи не станеться так, що невирішення ситуації з Тимошенко може певним чином «затінити» саміт «Східне партнерство», який відбудеться наприкінці вересня у Варшаві і на який покладає великі сподівання Польща, що головує в Європейському Союзі?
— Я сподіваюся, що ні. Я не провидець. Я дуже вірю в те, що Угода про асоціацію — це не нагорода для України, а інструмент, із допомогою якого її можна наблизити до європейських стандартів і запровадити європейські стандарти в Україні. Особисто я не пов’язую це стратегічно важливе питання з важливим конкретним випадком порушення верховенства права, я маю на увазі те, що робиться щодо пані Тимошенко. Однак, звісно, цей процес може дещо «затінити» саміт.