Депутатський випускний
Парламент третього скликання завершив роботу
Після того, як голова ВР Іван Плющ відкрив засідання, зачитавши при цьому звернення Президента України, слово надали самим «випускникам». Представники фракцій кожен на свій лад розповідали про свою роботу, досягнення, прорахунки, а також недоліки системи влади, до зміни якої деякі з них одразу ж і закликали. Позначалося післявиборне пожвавлення: народні депутати, які не потрапили до наступного складу парламенту, яскраво описували згубний вплив адмінресурсу, порушення виборчого законодавства тощо, запевняючи при цьому, що протягом минулих чотирьох років вони дуже продуктивно працювали на благо своїх виборців. Зокрема, лідер ПЗУ Віталій Кононов, перетворивши на заслугу зелених скасування смертної кари в Україні, підкреслив, що його партія вельми активно та послідовно реалізовувала у парламенті «зелену ідею», пообіцявши при цьому повернутися у владу. Загалом же засідання протікало досить мляво, — винятком стали тільки виступи керівника фракції «Регіони України» Володимира Рибака та одного з лідерів СДПУ(О) Олександра Зінченка. Перший у своєму виступі зайвий раз наступив на «хворий мозоль» багатьом депутатам, нагадавши, що блок «За єдину Україну!» набрав близько 12%: мовляв, тим самим виборці висловили довіру владі. Остання фраза викликала одностайне обурення непримиренних, здавалося б, опонентів та ідеологічних противників у лівій та правій частинах залу, які почали кричати та тупати ногами. Олександр Зінченко, у свою чергу, кажучи про роботу фракції об’єднаних соціал-демократів у складі нинішнього парламенту, нагадав про роль фракції та її лідера у прийнятті ряду важливих кодексів, які дозволили, з його слів, «продовжити реформування системи влади».
Досить мляве «ганьба» почулося в лівій частині аудиторії при згадці про прийняття Земельного кодексу, внаслідок якого, як зазначив О. Зінченко, 11 млн. громадян отримали землю. На цьому «бродіння» залом закінчилися, і надалі засідання протікало у нормальному (напівсонному) режимі.
Після закінчення підбиття підсумків спікер парламенту закрив сесію. Після чого нагадав журналістам про існування у всьому світі демократичної норми про те, що політична сила, яка отримала найбільшу підтримку суспільства на виборах, має право формувати парламентську більшість та уряд. Такою силою, сказав він, є блок «Наша Україна», який отримав підтримку в 15 регіонах країни. На думку І. Плюща, більшість у майбутньому парламенті може сформувати блок В. Ющенка та блок «За єдину Україну!». Разом з тим спікер відзначив, що у блоці «За єдину Україну!» «є декілька десятків лідерів, які щось не поділили з В. Ющенком». Він також висловив переконання, що на базі цих блоків можна буде створити «працюючу більшість». До речі, прем’єр-міністр України Анатолій Кінах, виступаючи на закритті сесії, сказав, що конструктивна співпраця з Верховною Радою залишається пріоритетом українського уряду. Він також заявив, що конструктивна співпраця між виконавчою і законодавчою владою не може залежати від політичної кон’юнктури. Цікаво, що у своїй промові Іван Плющ також зазначав, що для наступного складу парламенту, враховуючи входження до нього 185 депутатів нинішнього скликання, дуже важливо зберегти спадкоємність і нерозривність законодавчого процесу та конструктивної роботи на благо виборців. У цьому контексті трохи дивно прозвучала відповідь спікера на запитання кореспондента «Дня», чи задоволений він своєю роботою в стінах нинішнього парламенту. Насупившись, Іван Степанович відповів: «Газеті «День» я не підзвітний». А ми ж думали, що річ не у конкретному виданні, а в тому, що нашими читачами є громадяни України, тобто виборці. І самого Івана Степановича у тому числі.
Інші ж депутати, навпаки, були налаштовані на «звіт». Зокрема, Леонід Кравчук сказав, що своєю роботою він незадоволений і йому хотілося б зробити більше. «Але, — зауважив депутат, — для того, щоб зробити більше, потрібна не одна депутатська кнопка, а 226». І саме незлагоджена робота парламентаріїв не дозволила, на думку Л. Кравчука, працювати більш плідно. Його колега Олександр Задорожний, навпаки, сказав, що роботою своєю він задоволений, оскільки нинішній склад парламенту прийняв 55 законів, ініційованих ним особисто. Тоді ж О. Задорожний заявив, що в умовах існування конструктивної більшості можна було б зробити більше. Що ж, чи зробить новий депутатський корпус «роботу над помилками» своїх попередників, ми, очевидно, побачимо вже незабаром.