Деукраїнізація за 12-бальною системою
У Міністерстві освіти планують скоротити вивчення української мови та історії![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20120221/430-1-3.jpg)
Вітаємо зі святом — Міжнародним днем рідної мови! 17 лютого голова Держкомтелерадіо України Олександр Курдінович і міністр культури Михайло Кулиняк звернулися до широких кіл громадськості та ЗМІ відзначити та висвітлити це свято як таке, що «пропагує необхідність зміцнення державотворчої функції української мови, а також вільний розвиток та захист мов національних меншин». Але інше міністерство — освіти, науки, молоді та спорту України — відреагувало по-своєму, підкинувши «гарну» новину: незабаром мови та історії в середній школі стане менше. І хоча Дмитро Табачник в коментарі газеті «Сегодня» підкреслив, що Міносвіти поки не має відношення до проекту і що цей проект «розробляється групою вчених Національної академії педагогічних наук» (?! — Ред.), але при цьому він підтвердив: кількість уроків історії та української мови можуть скоротитися за рахунок інформатики та англійської. «Робиться це з двох причин. По-перше, щоб один урок на тиждень заощадити для більш поглибленого вивчення інформатики. Друга причина — це плани введення уроків другої іноземної мови», — сказав пан Табачник. «Для інформатики й другої іноземної мови потрібні додаткові години, але додати 9—10 уроків на тиждень не дозволяють фізіологічні норми. Тому на певні скорочення міністерство, можливо, піде», — сказав він.
Лілія ГРИНЕВИЧ, координатор напрямку «Суспільство знань» партії «Фронт Змін»:
— На жаль, Міністерство освіти діє нині в дуже закритий спосіб. Раніше такі документи мали підлягати громадському обговоренню, тому що це надзвичайний документ, який розставляє акценти в навчальному процесі. На жаль, те, що ми тільки тепер отримали доступ до інформації і можемо її обговорювати (хоча офіційної інформації на сайті Міносвіти немає, і статус документа — незрозумілий), свідчить про приховування від громадськості роботи Міносвіти. В документі, оприлюдненому в «Дзеркалі тижня», іде мова про скорочення годин на українську мову. В середньому — на 3,5 години. Також на 1,5 години скорочується українська література. Щодо історії, то згідно з цим документом її вивчення скорочується на 1 годину, а крім того, курс «Історія України» нібито має бути інтегрованим у «Всесвітню історію». На моє переконання, це дуже хибна політика. Це політика на згортання виховання ідентичності українців. Тому що через мову, літературу та історію ми виховуємо національну ідентичність. В усіх країнах цьому приділяється дуже багато уваги: так, державній мові та історії приділено багато уваги і в Росії, і в європейських країнах. Звичайно, якщо цей документ буде затверджено Міністерством, тоді це означає, що вони далі продовжують курс на деукраїнізацію в освіті. Адже саме можливість вивчати українську мову і літературу та історію України так, щоб це було цікаво (з гарними підручниками, коли з учнями працюють підготовлені вчителі), стає підѓрунтям виховання поваги до своєї країни та українства. Замість спрямувати зусилля на покращення рівня викладання цих предметів, Міносвіти навпаки скорочує на них години.