ДО РЕЧІ
Епідемія черевного тифу Одесі не загрожуєЩе два випадки захворювання на черевний тиф було виявлено днями в Одесі. Цього разу інфікованими виявилися п’ятирічна дитина та дорослий чоловік. Вірогідним джерелом їх зараження, за словами медиків, могли стати брудні фрукти з одеського ринку «Привоз».
За останні два місяці на черевний тиф у місті захворіло вже десять чоловік. Однак медики стверджують, що загрози епідемії немає, оскільки не виявлено єдиного джерела зараження. Перший випадок захворювання на черевний тиф було зареєстровано в місті ще наприкінці травня. Інфікованою виявилася жінка-бомж, яка харчувалася із сміттєвих контейнерів поблизу «Привозу». А через кілька днів до міської інфекційної лікарні було доставлено цілу сім’ю: матір, дворічну дитину та її няню. Пізніше поступили ще 7-річна дитина та двоє дорослих. Причому, соціальний статус та можливі джерела зараження у всіх пацієнтів виявилися різними. Четверо з них взагалі не мають постійного місця проживання, годуються прямо на ринках. Решта виявилися з цілком благополучних сімей.
«У випадку з черевним тифом однозначно встановити джерело зараження практично неможливо, — пояснює завідуюча епідеміологічного відділу обласної СЕС Людмила Красницька. — Спочатку передбачалося, що джерелом зараження стали цигани, які навесні «гастролювали» на одеському «Привозі», гадали, жебракували. А потім відкочували в район Тирасполя. За офіційною інформацією, отриманою нами з Молдови, сьогодні в цьому таборі вже зареєстровано 13 випадків захворювання на черевний тиф. Усі постраждалі знаходяться в лікарні в Молдові. Передбачали також, що зараження могло статися внаслідок скидання інфікованих стічних вод з боку Тирасполя».
З метою надання практичної допомоги одеським колегам в організації та проведенні протиепідемічних та профілактичних заходів у міністерстві охорони здоров’я було створено спеціальну комісію, до якої увійшли провідні спеціалісти-інфекціоністи та епідеміологи. Було перевірено міську станцію очищення водопровідної води, бювети з питною водою. Але ніде збудник черевного тифу не було виявлено. Поза підозрами також морська вода на одеських пляжах. Для проведення санітарної обробки та дезинфекції було закрито всі міські ринки. Було проведено ревізію та ремонт водопровідно-каналізаційних мереж ринків. Співробітниками СЕС відбиралися проби продуктів та бутильованої питної води. Було заборонено продаж готової кулінарної продукції. Крім того, серйозному обстеженню було піддано всіх, хто контактував з хворими, а також працівників ринків, ДЕЗів (одеський варіант ЖЕКів), інших міських служб. Однак остаточного висновку про причини поширення черевного тифу в Одесі так і не було зроблено.
Сьогодні в Одесі всіх хворих з симптомами, які нагадують черевний тиф, в обов’язковому порядку доставляють для обстеження до відділення міської інфекційної лікарні. Як розповіла заступник головлікаря лікарні Леоніда Дубовик, підстав для паніки сьогодні немає. Серед 10 хворих немає жодної смерті. Трьох уже виписали додому, стан інших пацієнтів майже задовільний. Щоб уникнути зараження, медики настійно радять усім жителям та гостям міста дотримуватись правил особистої гігієни, не пити сирої води, обдавати кип’ятком фрукти і не купувати на ринках молочної продукції. Заразитися черевним тифом можна тільки при безпосередньому контакті з хворим або вживаючи заражені продукти.
За оцінками фахівців, нинішній спалах черевного тифу в Одесі наймасовіший за останні кілька років. У 1997 і 1999 роках було виявлено по два випадки захворювання. Усі подальші роки черевний тиф у місті не зареєстровано.