Перейти до основного вмісту

Добра прикмета

Українці ретельно зберігають весільні традиції
06 серпня, 00:00
ФОТО ЛЕОНIДА ШЕВЧУКА, Житомир

З початку року українські загси зареєстрували майже 98,5 тисячі шлюбів і 82,9 тисячі розлучень. А в столиці тенденція така: 6,8 тисячi шлюбів проти 4,8 тисячi розлучень.

Весілля грають, як свідчить практика, за чималі гроші. Наприклад, одна урочиста церемонія з традиційним маршем Мендельсона обійдеться до 150 гривень. Весільна сукня — в середньому 500 доларів, більш-менш пристойний чоловічий костюм — від 200. Плюс — витрати на урочисту «засідайлівку» друзів і близьких, яка «потягне» ніяк не менш ніж на 1,5—2 тисячі доларів: це якщо в ресторані, з тамадою та гостями в кількості 50—60 людей. Зрозуміло, що зв’язати себе шлюбом можна і за меншу суму. Той факт, що багато українців і українок нині дозволяють собі зіграти весілля, радує. З одного боку, це свідчить про те, що є гроші. З другого — про те, що в суспільстві iснують стійкi традицiї. А це важливо в умовах, коли країна — «перехідна». Думку про те, що шлюб — це застарілий спосіб організації сім’ї, не підтримує, згідно із соціологічними опитуваннями, 77% українців.

Незважаючи на те, що нинішній рік — високосний, і за старими забобонами, нещасливий для одружень — у серпні, як і завжди, розпочався «весільний бум».

У Центральному РАГСі Києва кажуть, що «вільних місць» для молодят у серпні вже не знайдеш — церемонії розписані по хвилинах. На думку співробітників РАГСу, це скоріше пов’язано з тим, що люди йдуть у відпустку, а значить, мають більше часу для підготовки свята. Збільшення кількості реєстрацій шлюбу, як виявилось, характерно й для районних РАГСів. Наприклад, минулого року в серпні в Деснянському відділенні столиці зареєстровано 230 одружень, у той час як у липні — 175, а в червні — 181.

Цікаво, що у XXI сторіччі в Україні не тільки не нехтують весільними обрядами і традиціями, а навпаки — суворо їх дотримуються. Наприклад, як розповіла заступник начальника центрального відділення реєстрації шлюбів міста Києва Ольга Карманова, жодне весілля не обійшлося без вишитого рушника, який є символом поєднання двох доль.

Рушник кладуть під коровай та перев’язують ним руки молодих, що стає запорукою міцного подружнього життя. Традиційно популярним є повір’я: хто першим стане на рушник, той буде верховодити у сім’ї. До речі, такий звичай існує і в багатьох інших країнах та культурах. Не останню роль у весільному обряді відіграє й коровай — символ багатства, здоров’я, достатку. За повір’ям, після його розподілу не можна було розірвати шлюбну угоду. Також ним пригощали всіх гостей, а особливо неодружених дівчат, щоб вдало вийшла заміж і була щасливою.

«На розповідь про традиції лише тільки весілля нам знадобився б цілий тиждень, — каже етнограф Валентина Борисенко. — Тому що святкували одруження дуже довго. Спочатку було сватання, потім оглядини, заручини. Закінчувалося все дівич-вечором, на якому були присутні лише молоді неодружені дівчата. Це було немов прощанням з «вільним життям» і перехід до іншого — вже більш відповідального і серйозного. До речі, у Подніпров’ї ще був звичай сватання дівчиною хлопця. І при чому він не мав права їй відмовити, тому що тоді на його сім’ю впаде великий гріх». За словами В. Борисенко, українці вважали справляння весільного обряду важливішим за вінчання у церкві. Освящати союз у церкві почали пізніше, до того ж у вінчання почали привносити елементи обрядовості. Наприклад, і зараз використовується той же самий рушник, свічки. Крім того, у молодят обов’язково повинен бути при собі якийсь залізний предмет — від лихого ока. По сьогодні молодят обсипають зерном, хоча в цей обряд уже додались елементи сучасності: зерно перемішують з цукерками та копійками. Але значення його не змінилося — побажання багатства та добробуту у сім’ї.

У той же час у сучасній весільній моді з’являються нові традиції. «На сьогодні досить популярною є послуга урочистого проведення реєстрації на виїзді, — розповідає директор весільного агентства «Мері» Юлія Бондарчук. — Реєстрація проводиться досить в незвичайних умовах. Наприклад, був випадок, коли наречені замовили ресторан за містом, а молода під вінець приїхала на білому катері. Замовляли також проведення реєстрації на перетині трьох доріг. Проведення оригінальних церемоній коштує недешево, але, незважаючи на це, вони користуються немалою популярністю. Також на весілля можна запросити і досить відомих співаків та артистів або замовити своє «Love story» — фільм про незвичайне і велике кохання молодят».

Крім того, існує мода і на весільні букети. Нарешті в Україні перебороли тенденцію трояндових букетів. «Переважає у весільних букетах класична кругла форма. Популярні й каскади, але якщо дівчина невисокого зросту, або в неї пишне плаття, то такий букет не підійде. Він буде візуально робити її ще менше. Не обов’язково наречена повинна тримати букет. Квітами можуть бути оформлені сукня, волосся, браслети, намисто з квітів», — каже адміністратор квіткового салону Наталія Фантіч.

Але попри модні тенденції та забаганки, наречені продовжують вірити у різні прикмети та слідувати традиціям. Наприклад, незмінним залишається відмови від весіль під час посту. І при чому це характерно не лише для регіонів, які ще й досі зберегли свої традиції і вірування, а й для жителів столиці. Впливають і зірки. Олена Шевченко, яка одружувалась на минулому тижні, розповідає, що дату весілля зважилась призначити лише після консультації з астрологом. «Аби шлюб стовідсотково був щасливим».

Самі ж астрологи, яким, до речі, згідно соціологічних досліджень довіряє лише 15% українців, не радять зважати на існуючі забобони. «Уявлення про те, що шлюб, який зареєстрований в серпні, може бути недовговічним, або, навпаки — безмежно щасливим, є забобоном чистої води, — каже астролог Олексій Росовецький. — Дійсно, в році можна нарахувати більше десятка днів, коли варто утриматися від будь-яких починань, тим паче від таких глобальних, як одруження. Але зробити більш-менш категоричний прогноз можливо лише на основі аналізу даних народження молодого і молодої, а також часу реєстрації шлюбу. Тому серпень такий же сприятливий для одруження, як і будь- який інший місяць року. За винятком того, що в зимові та осінні місяці задоволення від святкування весілля може бути зіпсоване холодною погодою».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати