Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Доля кредитів МВФ як «політична подія»

15 червня, 00:00

Місія МВФ, яку довго і з нетерпінням чекали в Україні учора нарешті прибула до Києва. Експерти фонду на переговорах з урядом повинні вирішити питання про поновлення розширеного кредитування України за програмою EFF. Уряд сподівається, що фінансування МВФ за цією програмою буде відновлене в липні. Позитивна ухвала МВФ дозволить Україні отримати зовнішнє фінансування інших міжнародних кредиторів, а також реструктуризувати свої борги перед країнами-членами Паризького клубу кредиторів.

Тим часом, буквально напередодні розв’язання «доленосного» питання про нові кредити черговий поворот отримала епопея зі з’ясуванням долі кредитів, отриманих нашою країною раніше: порушена карна справа за фактами зловживання службовим становищем працівниками Нацбанку України при розпорядженні валютними коштами в 1997-1998 роках (у цей період НБУ очолював нинішній прем’єр).

Керівник групи радників Нацбанку Анатолій Дроб’язко сказав кореспондентові «Дня» Петрові ІЖИКУ, що порушення карної справи має чисто політичну підоснову, а висновки тимчасової слідчої комісії ВР не можуть слугувати достатньою підставою для таких дій. На його думку, єдиним достовірним документом про діяльність НБУ є результати аудиторської перевірки банку. У цей час, з його слів, Нацбанк працює в тісному контакті з експертами МВФ і в усіх питаннях досягнуте взаєморозуміння.

Сам Віктор Ющенко розцінив порушення карної справи як «політичну подію» і назвав це «подарунком» для України напередодні підписання договорів з МВФ. «Це роблять люди, яким потрібна криза в Україні», — вважає п. Ющенко. Далі цю тему прем’єр вважав за краще не розвивати, відмовившись вказати на тих осіб, які ініціюють кризу в Україні. Мабуть, вірніше буде сказати, що ця ініціатива матиме негативні наслідки передусім для самого прем’єра. Тим більше шкода, що версія прем’єра про того, хто є авторами «чисто українського подарунка» залишилася явно незавершеною. Раніше подібним чином розцінювалися статті про нецільове використання Нацбанком кредитів, що з’являються в іноземній пресі (головним чином, в британської «Financial times») напередодні важливих для України подій — початку реструктуризації зовнішнього боргу, візиту Віктора Ющенка до США і под. З тим, що порушення карної справи про незаконні дії головного банку країни, є подією «політичною» в широкому значенні цього слова, безперечно, можна погодитися. Але чи можна розглядати цю справу як «політичну», у вузькому значенні як політичне «замовлення» й провести прямі аналогії з «чисто англійськими подарунками» від «FT»? Ось якби прем’єр назвав імена й факти, в другому варіанті замість знаку запитання можна було б поставити крапку. А так залишається лише розмірковувати про це й робити різні припущення. «Є певний сенс у припущенні про те, що хтось прагне вплинути на процес прийняття ухвал про нові кредити як всередині країни, так і за її межами. Це зрозуміло: завжди, коли є політичне рішення, обов’язково наявний і політичний інтерес. Для його реалізації використовуються ті важелі впливу, які є доступними для різних політичних сил і організованих політичних угрупувань», — сказав «Дневі» народний депутат Олександр Лавринович. «Говорити ж напевно про те, що карна справа з діяльності Нацбанку носить політичний характер не можна, тому що немає фактів, що підтверджують цю версію. Як немає й фактів, що дозволяють говорити про протилежне», — додав він.

Факти кажуть про те, що матеріали тимчасової парламентської комісії про розслідування діяльності Нацбанку було передано до Генпрокуратури (звідки їх було переправлено до київської прокуратури) ще в квітні. А ухвалу надіслати матеріали комісії до Генпрокуратури, зі слів її колишнього керівника Віктора Суслова, було прийнято ще близько року назад. Разом з тим, якийсь час матеріали в прокуратуру не передавалися, оскільки тривало слідство. Проте, саме результати роботи цієї комісії стали підставою для публікацій в «FT» у січні цього року ряду статей, в яких ішлося про нецільове використання Нацбанком кредитів МВФ. Сама комісія благополучно припинила своє існування 1 червня цього року разом з переважною більшістю інших тимчасових парламентських комісій. Але, образно кажучи, «справа її живе». І навіть розвивається.

У інтерв’ю кореспондентові «Дня» В. Суслов зазначив, що комісія виявила факти нецільового використання кредитів МВФ. Разом з тим, сказав він, на жодному з вивчених комісією документів не стоїть особистий підпис Віктора Ющенка, котрий очолював у той період Нацбанк. Проте, новий поворот в розслідуванні Нацбанку опосередковано завдає удару репутації прем’єра. Через це можна передбачити, що факт порушення карної справи вплине певним негативним чином на можливість отримання Україною нових кредитів від МВФ. Оскільки, як правильно зазначив у інтерв’ю «Дневі» О. Лавринович, «на проблему отримання Україною кредитів від МВФ впливають дуже багато чинників, причому, насамперед, впливають чинники політичні, а не, власне, фінансово-економічні».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати